24 листопада
Завантажити ще

Школярі-розробники «світлобота»: Не думали, що він зацікавить стількох людей

Школярі-розробники «світлобота»: Не думали, що він зацікавить стількох людей
Фото: Особистий архів Чигарьових

Вихованці київського ліцею «Наукова зміна» Артем і Дмитро Чигарьови розробили систему «світлобот» - бот у Telegram, який сповіщає про наявність світла у будинку в телеграм-каналі, та в застосунку для смартфона.

KP.UA поспілкувалась з юними розробниками і дізналась, як їм це вдалося.

У людей є потреба – знати, коли світло точно є

- Наші батьки - айтішники, тому, мабуть, не дивно, що з дитинства нам обом подобались задачі на логіку, програмування, збирання кубика Рубіка на швидкість тощо. Навчаємось в математичних класах київського ліцею “Наукова зміна”, я - в 9-му, Діма - в 11-му класі, - говорить Артем Чигарьов.

До створення «світлобота» хлопців спонукало бажання чітко знати, коли світло в будинку є, а коли - немає. Це може бути корисним у ситуації, якщо ти не вдома, але важливо встигнути додому, поки світло там є. Щоб скористатись його наявністю максимально.

- Після початку аварійних та планових відключень електрики постала потреба знати, чи є вдома світло. Розклад планових відключень на той момент працював дуже некоректно. Тому ми вирішили придумати спосіб, як можна було б дізнаватися про світло автоматично, - продовжує Артем Чигарьов.

- У мене виникла ідея зробити сповіщення через телеграм-канали, тому що до цього у мене вже був досвід із чат-ботами з мого проєкту myHomeworksBot – телеграм-бот для домашнього завдання. 

Тому за декілька днів я написав першого «світлобота», який дуже допомагав батькам. Наша мама поділилася цим телеграм-каналом із сусідами в чаті будинку (до речі, в ньому майже 800 підписників зараз), і він дуже швидко набув популярності. Тоді ми навіть не уявляли, що він зацікавить стількох людей. Одразу з'явилося багато запитів від сусідів в інших будинках на таку систему. Тому з початку канікул ми з братом вирішили усе переробити і вдосконалити, щоб усі охочі мали змогу створити свої «світлоботи» у власних будинках, - пояснює Дмитро Чигарьов.

Артем (ліворуч) і Дмитро Чигарьови монетизувати проєкт не планують. Фото: Особистий архів Чигарьових

Артем (ліворуч) і Дмитро Чигарьови монетизувати проєкт не планують. Фото: Особистий архів Чигарьових

Зрозумілість і технічна підтримка як головні виклики

Принцип роботи простий – бот пінгує, чи запрацював ваш Wi Fi-роутер, який зазвичай напряму залежить від наявності світла і, відповідно, інтернету. Якщо запрацював – світло є (див. Конкретно).

Розробка «світлобота» ще триває, ведуться роботи над покращенням інтерфейсу, мапи і самого функціоналу. Хлопці відмічають, що їм постійно приходять ідеї в техпідтримку, тому у них є ще велика кількість завдань, які слід виконати.

Наприклад, зараз йде робота над тим, щоб користувачі, що живуть поза Києвом, мали змогу вводити власний розклад планових відключень. А ще хлопці сподіваються, що скоро їхній проєкт стане нікому не потрібним, бо світло в домах українців перестане періодично зникати. А «світлобот» лишиться в минулому як успішний досвід у програмуванні.

Такі повідомлення надходять від робота його користувачам. Фото: Особистий архів Чигарьових

Такі повідомлення надходять від робота його користувачам. Фото: Особистий архів Чигарьових

Дивовижно те, що хлопці ще зовсім юні, а вже самі розробили такий проєкт. І все це завдяки доволі серйозним знанням.

- В мене вже був п’ятирічний досвід програмування та створення власних проєктів в основному на Java, але останнього року я перейшов на Python, тому весь проєкт написаний саме на ньому. Також я володію JavaScript, C# та Arduino. Також для проєкту знадобилися знання з MySQL (база даних) та AndroidStudio (застосунок для смартфона), - каже Дмитро Чигарьов.

Хлопці регулярно займають призові місця на змаганнях з інформатики та веб-дизайну.

- Останнім часом ми з братом почали використовувати нейромережі для створення нашого проєкту, такі як Chat GPT - для прискорення процесу програмування та MidJorney - для генерування дизайнерських зображень. Наприклад, наші логотипи та фото на сайті були згенеровані цією нейромережею, - розповідає Дмитро Чигарьов. - На мені основна частина роботи - це серверна частина, база даних, чат-бот та телеграм-канали (увесь Backend). А брат (Артем) розробив сайт «світлобота», а також «родзинку» нашого проєкта - зображення графіка в каналі, яке заповнюється в реальному часі, має детальну статистику і багато цифр для поціновувачів. 

Зіткнулись юні розробники і з певними труднощами під час розробки, які довелось вирішувати.

- Насправді, головна проблема була в тому, щоб зробити зрозумілу та одночасно просту інструкцію щодо створення свого «світлобота». Довелося розбити її на прості етапи, детально пояснювати кожен крок та дивитися, на яких етапах користувачі витрачають більше всього часу, - пояснює Дмитро Чигарьов.

- Також велика проблема в нас - техпідтримка. Дуже багато часу займає допомога кожному з його конкретною проблемою. Ми постаралися якомога ширше описати і систематизувати всі питання і виклали їх на сайті у розділі FAQ, але люди не хочуть нічого читати, а хочуть, щоб за них хтось вирішив їхню проблему. Іноді буває, що люди банально не розуміють, що роутер без інтернету працювати не буде. Але ми все одно пояснюємо та допомагаємо, - говорить Артем Чигарьов.

Які плани на майбутнє у талановитих юних розробників?

- Після закінчення школи плануємо здобувати вищу освіту в Україні або за кордоном в ІТ-галузі. Поки вчитися - наше основне завдання, - запевнив Дмитро.

До речі

Монетизувати проєкт не планують

«Світлобот» вже має вражаючі цифри – 530 каналів, сумарна кількість користувачів понад 15 тисяч, і кожен день з’являються нові.

Монетизувати проєкт хлопці не планують, їхня позиція принципова – він був створений і існує тільки через війну, тому заробляти на ньому вони вважають за неправильне.

Принцип дії винаходу простий, але ефективний і доступний кожному. Особистий архів Чигарьових

Принцип дії винаходу простий, але ефективний і доступний кожному. Особистий архів Чигарьових

Конкретно

Як працює «світлобот»?

Налаштувати роботу «світлобота» можна як через WiFi-роутер, так і через звичайний старенький або непотрібний смартфон. Обравши метод налаштування, вам висвітиться детальна інструкція.
Якщо ви обрали спосіб через роутер:

- Вам потрібен роутер, в якого зникає інтернет, коли вимикають світло. Якщо роутер підключений до джерела безперебійного живлення або powerbank', то вам потрібно вказати та налаштувати інший роутер, в якого зникає живлення при вимкненнях світла. У такому разі, можливо, знадобиться налаштувати PortForwardingз головного на інший роутер, - сказано в інструкції.

«Світлобот» буде періодично пінгувати ваш роутер для розуміння статусу світла.

Якщо ж налаштовувати через смартфон, то ось як все працює:

- Цей смартфон повинен бути з операційної системою Android та підключеним до зарядки увесь час. Головна умова - щоб телефон заряджався, коли світло є, і не заряджався, коли світла немає. Також ви не зможете використовувати для цього свій основний смартфон, адже він потрібен вам в звичайному житті, - пояснюється у боті.

Для коректної роботи на смартфоні, де працює "світлобот", обов’язково повинен повинен бути інтернет, коли є світло, а також бажано (але необовязково) – мобільний інтернет, коли світла немає.

Налаштувати в себе такий канал можна у будь-якому куточку України - тут.

Новини по темі: Школярі винаходи Telegram