21 листопада
Завантажити ще

Операційна медична сестра, що отримала відзнаку РНБО: Я кайфую від своєї роботи

Операційна медична сестра, що отримала відзнаку РНБО: Я кайфую від своєї роботи
Фото: ФБ Черкаський обласний кардіологічний центр

Нещодавно операційна медична сестра Черкаського обласного кардіологічного центру Світлана Нікітенко отримала відзнаку І ступеня Ради національної безпеки і оборони України. За її багаторічну і віддану працю їй вручили іменну медаль.

KP.UA поспілкувались зі Світланою Нікітенко, і вона розповіла про свою роботу.

На святкування не було часу

Світлана Дмитрівна Нікітенко працює в Черкаському обласному кардіологічному центрі з 2004 року. Але про медичну кар’єру вона мріяла з дитинства.

- Закінчила Черкаський медичний коледж. З дитинства мріяла працювати у медицині, з самого малечку мрія моя не змінювалась, завжди хотіла обрати саме цей шлях. Вищу освіту, на жаль, здобути не вдалось. Спочатку потрапила в операційне відділення обласної лікарні, а потім вже потрапила у кардіохірургію. У нашій родині медиків не було, - каже наша співрозмовниця.

Майже 20 років вона допомагає пацієнтам кардіологічного центру своїми професійними діями в операційній.

- Вдвічі приємно отримати цю відзнаку за роботу, яку я обожнюю, – це в першу чергу. Я, чесно кажучи, не знаю, за що її отримала. Я просто виконую свою роботу. Тому, чесно, щоб у мене були якісь особливі заслуги – ні. Я роблю свою роботу, я люблю свою роботу, я кайфую від своєї роботи, - каже Світлана Нікітенко. - Для мене це несподівано. Я вважаю, що це не моя особиста заслуга, а заслуга всієї нашої команди. Просто я - як обличчя команди.

Операційна сестра відмічає, що колеги її привітали, а от відсвяткувати відзнаку було проблематично.

- Звичайно, колеги привітали, але, знаєте, за рутинними буднями особливо немає і часу якось святкувати, - каже наша співрозмовниця.

У Світлани підростають двоє синів. Фото: ФБ Світлани Микитенко

У Світлани підростають двоє синів. Фото: ФБ Світлани Микитенко

Бувають операції і вночі, і на свята

З моменту відкриття кардіохірургічного центру у Черкасах Світлана Нікітенко працює операційною медичною сестрою. Що це таке - робота операційної медичної сестри?

- В першу чергу – це робота в операційній, асистування під час операцій. Це і протезування, і шунтування, і трансплантації, і протезування аорти. Тобто всі види кардіохірургічних втручань, які проводяться в кардіоцентрі. На всіх я присутня, - каже Світлана Нікітенко. - У мене з’явилась напарниця. Зараз ми вдвох. Я виконую обов’язки і старшої медичної сестри, тому на мені багато ще і документальної роботи. В проміжках між операції саме документальною роботою я і займаюсь.

Роботи у кардіохірургічному центрі дуже багато. Немало трапляється і екстремальних випадків.

- Буває таке, що доводиться працювати і вночі. Поступають ургентні пацієнти, то ми вночі їдемо сюди оперувати. І у вихідні. Ми з такою професією собі не належимо. В будь-який момент нас можуть викликати - ми зобов’язані приїхати, бо від того, наскільки швидко збереться операційна бригада, як швидко буде виконано операційне втручання, залежить життя пацієнта, - каже операційна медична сестра. - Команда у нас зібрана, дуже давно створена, співпрацюємо дуже злагоджено. Весь наш кардіологічний центр – це велика команда. Кожен є деталькою цього механізму.

Про роботу медсестрою Світлана мріяла з дитинства, а в кардіоцентрі працює з 2004 року.  Фото: ФБ Черкаський обласний кардіологічний центр

Про роботу медсестрою Світлана мріяла з дитинства, а в кардіоцентрі працює з 2004 року. Фото: ФБ Черкаський обласний кардіологічний центр

Доводилось оперувати без світла

Якій кількості людей операційна медична сестра допомогла за своє життя і скільки людей врятувала – сказати важко. Світлана ніколи не підраховувала навіть приблизної кількості операцій, в яких брала участь. Буває й по дві операції в день.

- Щоразу по-різному. В середньому, якщо не враховувати ковіди, не враховувати перші дні війни, коли все було дуже сумбурно і страшно, то 5-10 операцій на тиждень. І враховуйте, що ми вдвох із напарницею. Тобто ділити в середньому треба на два, - каже наша співрозмовниця.

Позначились на роботі кардіоцентру і відключення світла.

- Була надзвичайно складна операція з протезування клапана і висхідного відділу аорти. От як раз на той момент у нас було аварійне відключення світла. І ми вже закінчували під ліхтариками. Це був поки що єдиний такий критичний випадок, - пригадує Світлана Нікітенко.

А так кардіоцентр обладнаний генераторами на випадок аварійних відключень світла. Тож електроенергією на час операцій в центрі забезпечені.

- Професійність операційної медичної сестри грає дуже велику роль, вони дуже важливі люди. Команда, що працює в операційній, складається з 8-10 фахівців. Тривалість оперативних втручань на серці велика, від 6 до 10-12 годин. Більша частина виконується із зупинкою серця до 3-4 годин. Важливою ланкою є кондиціонування серця, щоб воно не загинуло, а потім запустилося. Часто такі втручання виконуються з гіпотермією – охолодженням пацієнта в тому числі до 22-24 градусів, - додали у Черкаському обласному кардіологічному центрі.

За роки своєї роботи Світлана встигнула і на особистому фронті - народила двох синів. В декретах була дуже мало, перший тривав всього 9 місяців, другий – рік. Між хлопцями - півтора роки різниці. А між декретами виходила на роботу.