6 сiчня
Завантажити ще

Безпілотники для України: від «комарів» до багатотонних апаратів

Безпілотники для України: від «комарів» до багатотонних апаратів
Фото: commons.wikimedia.org

Безпілотники останніми роками стали чи не головним чинником війни. Вони непомітно можуть завдавати ударів по скупченням живої сили та техніки супротивника, можуть використовуватися для коригування та цілевказівки іншим, більш потужним ударним засобам.

kp.ua з'ясовувала, які БПЛА ми зараз маємо від наших західних партнерів.

Найбільший

Так, у США розглядають можливість передачі Україні багатоцільового безпілотника Gray Eagle. Однак через потенційну небезпеку втрати чутливих технологій спочатку його модифікують.

Як повідомляє CNN із посиланням на два свої джерела, Україна вже довгий час просить США передати Gray Eagle MQ-1C, оснащені ракетами Hellfire.

- Існують конкретні технічні налаштування та обмеження, які можуть бути проведені з ними, що допоможе здійснити передачу дронів Україні у найближчій перспективі. Але це вимагає часу, і досить складно, – зазначив співрозмовник телеканалу.

– Операційні характеристики цієї системи – доступність, летальність, живучість та можливість експорту – доповнюють ті системи озброєнь, які використовують українці, та підвищать ефективність українських військових, – кажуть військові експерти. - Навчання українських військових на MQ-1C триватиме 27 днів.

На відміну від більшості ударних дронів, MQ-1C Gray Eagle створювався на замовлення не Повітряних сил, а армії США. Конструктивно Gray Eagle від Predator відрізняється більшою максимальною злітною масою, корисним навантаженням, а також двигуном.

Gray Eagle MQ-1C. Фото: commons.wikimedia.org

Gray Eagle MQ-1C. Фото: commons.wikimedia.org

Американський «Байрактар»

БПЛА MQ-9 Reaper створювався для тих же цілей, що і Bayraktar TB2 - розвідка та завдання ударів по наземних цілях. Але американський БПЛА набагато потужніший за турецьку модель, до того ж він може вражати навіть повітряні цілі, ті ж ворожі безпілотники.

Розмах його крил – 20 метрів, максимальна вага разом із озброєнням – близько п'яти тонн. Він може підніматися на висоту до 15 км, дальність польоту – до 1850 км.

MQ-9 Reaper. Фото: commons.wikimedia.org

MQ-9 Reaper. Фото: commons.wikimedia.org

Найменший і непомітний

Українські військові вже тестують надмалі дрони Black Hornet, які надійшли в Україну як військова допомога від Норвегії та Великобританії.

Black Hornet. Фото: commons.wikimedia.org

Black Hornet. Фото: commons.wikimedia.org

Оператор може керувати дроном однією рукою. Лівою чи правою – не має значення. У комплекті дронів є планшет, на який транслюється зображення з камери та телеметрії.

Зображення з дронової камери достатньо для ідентифікації людей на невеликій відстані. У комплексі є два варіанти дронів Black Hornet: із двома денними камерами або з одним тепловізором.

- Ми пролітали у вітряну погоду за 10 метрів від групи солдатів, і нас ніхто не помітив. Коптер дуже тихий! На тлі неба його можна побачити із 50 метрів. На тлі посадки/стіни тощо складно розгледіти і з 20-ти, – розповідає український військовий-оператор цього дрону.

Підводний

Україна також отримує від Бельгії дистанційно керовані підводні апарати R7 виробництва компанії ECA Robotics Belgium.

Підводні дрони R7. Скрін youtube.com/ПОЛІТИКАUA

Підводні дрони R7. Скрін youtube.com/ПОЛІТИКАUA

Флот Бельгії використовує компактні легкі автономні підводні апарати REMUS 100, призначені для роботи в прибережній зоні на глибині до 100 м. Апарат може бути налаштований для застосування широкого спектру стандартних та унікальних датчиків, залежно від вимог до завдання.

Дистанційно керований апарат R7 поєднує компактність та простоту розгортання зі швидкістю та вантажопідйомністю професійних підводних апаратів. Швидкий, модульний та простий у розгортанні, R7 призначений для океанографів, гідрографів та для роботи з підводними спорудами.

Апарат здатний працювати на глибині до 300 м із різними місіями, включаючи огляд, спостереження, технічне обслуговування та відновлення підводних об'єктів. R7 включає останні розробки в галузі цифрових технологій. Керування апаратом ергономічно завдяки інтуїтивно зрозумілому інтерфейсу. R7 може бути оснащений маніпулятором із п'ятьма функціями, що робить його багатофункціональним. Апарат може легко обробляти чи витягувати на поверхню предмети вагою до 2 кг.

Дрони-камікадзе

Switchblade

Ці дрони здатні літати там, куди не дістають російські системи ППО, і вражати об'єкти в окупованому Криму та Херсонській області.

Цей американський безпілотник має зовсім інший принцип роботи та завдання, ніж Bayraktar TB2. Switchblade називають "баражуючим боєприпасом" або одноразовим "дроном-камікадзе". Його завдання – знищення живої сили чи техніки противника, зокрема броньованої.

Україна вже отримала близько 700 таких безпілотників у двох модифікаціях: Switchblade 300 та Switchblade 600. Перший - легший та компактніший, у складеному вигляді важить менше трьох кілограмів. Після запуску може перебувати в повітрі до 10 хвилин і атакувати цілі на відстані до 10 кілометрів, розвиваючи в момент атаки швидкість 160 км/год. Можливий удар по заздалегідь визначених координатах, має коригування через GPS і вбудовану камеру.

Phoenix Ghost

Про ці безпілотники-камікадзе відомо дуже мало. За словами спікера Пентагону Джона Кірбі, вони ідеально підходять саме для потреб України в протистоянні російській агресії, зокрема, на рівнинних територіях Донбасу, а їхній принцип роботи схожий на Switchblade. Ймовірно, Phoenix Ghost є ще досконалішою зброєю, оскільки зможуть перебувати у повітрі до шести годин. Їхнє головне завдання – поразка легко- та середньоброньованої техніки противника.

США планують передати до України 121 Phoenix Ghost. За словами Кірбі, ще одна перевага цих БПЛА – українці зможуть дуже швидко освоїти їхнє використання, особливо вже маючи досвід поводження зі Switchblade.

Switchblade 600. Кадр із відео AeroVironment

Switchblade 600. Кадр із відео AeroVironment

БПЛА-розвідники

Quantix Recon

Це ще один продукт від виробника Switchblade – американської компанії AeroVironment. 19 квітня там заявили, що передадуть Україні понад сотню дронів Quantix Recon. Завдання цих БПЛА – розвідка.

Вони можуть бути в повітрі до 45 хвилин, літати на відстань до сорока кілометрів (але радіозв'язок з Quantix Recon підтримується лише на відстані 2 км). Безпілотники можуть підніматися на висоту понад 2 кілометри і докладно дослідити ділянку 3,2 квадратних кілометри.

Puma

Це малий розвідувальний безпілотник від компанії AeroVironment. Дальність польоту за умови встановлення додаткової системи зв'язку – до 60 км, у повітрі Puma може бути дві з половиною години. Це робить їх непомітними для ворога.

Вони оснащені звичайною та тепловізійною камерою з 6-кратним зумом. Це дозволяє виявляти супротивника вдень, вночі та в будь-яку погоду.