26 грудня
Завантажити ще

Військовий облік на новий лад. Розбираємо важливі моменти

Військовий облік на новий лад. Розбираємо важливі моменти
Фото: galinfo.com.ua​

Нові правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, прописані в постанові Кабміну № 1487, викликали бурхливе обговорення. Декілька положень навіть встигли обрости міфами, наприклад, що військовозобов'язаних, які перебувають за кордоном, силою повертатимуть в Україну.

Що правда, а що ні - розбиралася редакція KP.UA.

«Військкомат» у сільраді

На думку військового експерта Олега Жданова, чогось принципово нового в постанові немає, оскільки це підзаконний акт.

- Документ широко розтлумачує закон «Про військовий обов'язок та військову службу», тому є нюанси. Наприклад, у законі написано, що військовозобов'язані мають своєчасно подавати свої дані та дані про зміну місця проживання за місцем обліку. Постанова доповнює це обов'язком не рідше ніж раз на п'ять років звіряти свої дані з даними у Територіальному центрі комплектування (ТЦК – колишній військкомат). Також буде розроблено механізм, який дає змогу передавати свої дані через «Дію».

Істотно розширено функції органів місцевого самоврядування. Якщо раніше в їхній обов'язок входило оповіщення про призов на військову службу, то з набранням чинності сільські, селищні та міські ради, де немає свого ТЦК, зобов'язані будуть перерахувати на своїй території всіх призовників, військовозобов'язаних, резервістів і завести персонально-первинний військовий облік за затвердженою Кабміном формою.

Також місцева влада зобов'язується розшукувати порушників правил військового обліку та повідомляти про них у ТЦК, давати «добро» на подомовий обхід для звірки цих призовників.

Щодо останнього пункту, то поборники прав людини наголошують на тому, що вриватися до будинку представники влади можуть лише за санкцією суду.

- Мова не про те, що до вас у будинок хтось вриватиметься, повідомити свої дані можна і на порозі. Ви також маєте право нікому не відчиняти двері, відмовлятися брати повістку. Але тоді функцію контролю передадуть за місцем роботи, там же вручать повістку під розпис, – зазначає адвокат Ростислав Кравець.

І на роботі теж врахують

Якщо брати загалом, то військовим обліком буде охоплено всю країну. Первинний передбачено у всіх державних структурах, на підприємствах, в закладах освіти, медичних установах, незалежно від підпорядкування та форми власності. Якщо кількість військовозобов'язаних співробітників перевищує 500 осіб, для військового обліку вводиться спеціальна штатна одиниця, якщо більше 1000 - дві і так далі.

Принциповий момент: без військового квитка чи довідки про постановку на облік військовозобов'язані чоловіки та жінки не зможуть влаштуватися на легальну роботу чи вступити на навчання. Виняток зроблено тільки для жінок, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю, але не стоять на обліку в ТЦК. Вони можуть працевлаштовуватися як невійськові до кінця 2026 року.

- З військовими квитками при влаштуванні на роботу була плутанина. Де-факто - їх ніхто не питав, де-юре - дані про військовий облік співробітників могла вимагати під час перевірки трудова комісія. Я особисто викручувалась тим, що просила претендента написати заяву про втрату квитка і таким чином перекладала відповідальність на нього, - згадує фахівець із роботи з кадрами Наталія Білоручко. - Тепер крапки розставлені. Коли указ набуде чинності, відповідальність нестиме виключно керівництво підприємства, і варіантів обійти цю норму не буде.

Облав за кордоном не буде

Загальний контроль простягся і поза межі нашої країни. Військовозобов'язані, які виїжджають за кордон на термін більше трьох місяців, мають знятись в Україні з військового обліку. Ця колишня норма залишається чинною. Але запроваджується нова – коли стають на тимчасовий консульський облік, посольство зобов'язане поставити їх у себе на військовий та передавати інформацію до українських ТЦК.

А також інформувати тих, хто стоїть на обліку, про початок призову в Україні, сприяти поверненню військовозобов'язаних на батьківщину, якщо мобілізація та воєнний стан. Останній пункт і породив чутки про «облави» та силове повернення. Одразу заспокоїмо: такого механізму немає і не буде.

– Інформацію про військовозобов'язаних осіб дипустанови передавали і раніше, – каже колишній генеральний консул України у Стамбулі, а нині народний депутат Богдан Яременко. – Військовий облік – це нове, але я не думаю, що заповнення ще однієї анкети буде проблемою. Складніше сприяти поверненню.

За словами дипломата, теоретично консул може у винятковому порядку звернутися до українських авіаліній з проханням доставити громадянина з пункту А до пункту Б.

- Але українських авіаліній за кордоном небагато. А щоб купити квиток у закордонної компанії, потрібно робити запит до МЗС, бюджетом посольств таких витрат не передбачено. Тому все, що зможе зробити консул, це знову ж таки лише інформувати – обдзвонити громадян, які стоять на військовому обліку, та повідомити їм ситуацію.

Ще раз нагадаємо, що постановка на тимчасовий консульський облік не є обов'язковою.

Що ще містить постанова
  • Призовники підлягають військовому обліку з 16 (раніше було з 17) до 27 років.
  • Загальний військовий облік ведеться через Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
  • З моменту оголошення мобілізації та у воєнний час військовозобов'язані можуть змінювати місце проживання лише з дозволу ТЦК.
  • Усі центри зайнятості при постановці на облік зобов'язані перевіряти наявність військового обліку та повідомляти про «ухилистів» у ТЦК.
  • Якщо уповноважений орган видає розпорядження повідомити працівника про необхідність прибуття до ТЦК, роботодавець зобов'язаний скласти наказ, ознайомити з ним працівника під розпис, а копію наказу у триденний термін направити до органу, який видав розпорядження.