Народні депутати пропонують криміналізувати дії щодо примусової мобілізації до незаконних збройних чи воєнізованих формувань, створених на тимчасово окупованій території, та/або збройних чи воєнізованих формувань держави-агресора. Відповідний законопроєкт, який доповнює Кримінальний кодекс України новою статтею, зареєстровано у Верховній Раді напередодні 2023 року.
«Потрібно зазначити, що у період повномасштабного воєнного вторгнення країна-агресор суттєво пришвидшила темпи й обсяги протиправної мобілізації українського населення на тимчасово окупованих територіях і активно використовує їх у бойових діях проти Збройних сил України. У даному процесі беруть участь як представники окупаційних органів – громадяни Російської Федерації, так і громадяни України, що вчиняють такі протиправні дії з конкретним умислом – забезпечити примусові мобілізаційні заходи на користь країни-агресора. Притягнення таких осіб до відповідальності, навіть у порядку 2 заочного засудження, стане кримінально-правовим засобом попередження і недопущення подібних правопорушень. Подальший розшук засуджених осіб надасть можливість притягнути їх до відповідальності навіть через певний період або за допомогою передбачених законом оперативно-розшукових заходів при їх виїзді за межі окупованих територій і межі країни-агресора, дозволить здійснити конфіскацію їх майна у передбаченому законом порядку,- сказано у пояснювальній записці до законопроєкту.
Парламентарі пропонують за проведення примусової мобілізації на тимчасово окупованих територіях України або до військових формувань країни-агресора карати позбавленням волі на строк від 5 до 7 років. Якщо ж була зафіксована спроба мобілізувати неповнолітнього або такі дії відбуваються у поєднанні з насильством чи погрозами насильства, то міра покарання посилюється – від 7 до 10 років позбавлення волі з конфіскацією майна.
Міністр оборони України Олексій Рєзніков 30 грудня записав відеозвернення до росіян, в якому сказав, що найближчим часом російська влада закриє кордони та оголосить воєнний стан.