25 травня
Завантажити ще

Прилади вмикайте поступово і не залишайте без нагляду: як не стати жертвою пожежі

Прилади вмикайте поступово і не залишайте без нагляду: як не стати жертвою пожежі
Фото: congerdesign с сайта Pixabay

Зима завжди була пожежонебезпечним періодом, а нинішня – поготів. Як не стати жертвою лиха і правильно користуватися електричними приладами в умовах відключень та ввімкнень, “КП в Україні” консультується із заступником начальника відділу нормативно-технічної роботи, контролю за системами протипожежного захисту та ліцензування Головного управління ДСНС України у м. Києві Андрієм Чубом.

Генератор не можна ставити у закритому приміщенні

- Андрію, зараз половина життя країни проходить на генераторах. Які основні правила їх безпечного використання?

 - Насамперед треба розуміти, що генератор не можна ставити в закритих приміщеннях, бо вже є випадки, коли люди вчаділи. По-друге, коли ви купуєте генератор, уважно прочитайте інструкцію виробника і суворо дотримуйтеся всіх вказівок.

Наполегливо радимо не підключати генератор самому, а викликати електрика, тобто людину, яка на цьому розуміється. Перед початком роботи треба перевірити стан електропроводки - щоб не було корозії контактів, заломів, проривів, бо може вдарити струмом.

Обов’язково подбайте про наявність вогнегасника і зробіть запас піску. Стежте, щоб поруч з генератором не було легкозаймистих матеріалів і предметів.

- Багато людей скаржаться, що кіоски та кав’ярні ставлять генератори біля житлових будинків, і квартири просочуються смородом.

 - Так, такі скарги надходять і до нас, але це не питання пожежної безпеки, а швидше порушення санітарних норм. Звичайно, власники бізнесу повинні враховувати наближеність до житлових приміщень і шукати оптимальний варіант розташування генераторів.

“Буржуйка” чи “суха пічка”

- Ще до початку холодів дуже популярними були розмови про “буржуйки”. Їх можна встановлювати у квартирах?

- “Буржуйки” – це застріле поняття, зараз правильно говорити про комини на твердому паливі. Наші будинки розраховані на центральне опалення, встановлення коминів у типових квартирах ніякими нормами не передбачено.

По-перше, є небезпека пожежі від відкритого вогню, по-друге, треба поміркувати, куди буде виходити дим. Якщо він заповнить квартиру, людина отруїться. А якщо розраховувати на відкрите вікно, то навряд чи це сподобається вашим сусідам.

Використання коминів на твердому паливі дозволяється тільки на останніх поверхах багатоквартирних будинків або у приватних оселях.

- Власники будинків з газом популяризують “суху пічку” – запалюють конфорку і нагрівають на ній дві цеглини.

 - З погляду пожежника, це, звичайно, безпечніше, ніж “буржуйка”. Але заохочувати такі вчинки ми не можемо. Це не передбачено проектним рішенням будинку.

В крайньому разі пам’ятайте, що залишати ввімкненою конфорку без нагляду, а тим паче залишати таку “пічку” на ніч ні в якому разі не можна. Біля розпечених цеглин не повинно бути шторок, паперу, інших матеріалів, які можуть тліти.

Всі мусять дбати про ощадливість 

- Коли після перерви дають світло, ми вмикаємо в розетки все, що можна зарядити. Як це робити правильно?

- Правильно вмикати електричні прилади і прилади з акумулятором поступово. Спершу зарядили телефон, потім повербанк, ліхтарик. Це важливо, щоб не перевантажувати мережу.

Не забувайте, що вашим сусідам також треба зарядитися. Коли кожен подбає по ощадливість використання електроенергії, всім буде добре.

- Як зрозуміти, наскільки домашня мережа стійка до перенапруг?

- Самі ви цього не визначите. Є мінімальна напруга, яка входить в квартиру, залежно від будинку В нових спорудах вона більша, в старих – менша, бо раніше розраховували тільки на кілька електроприладів, а зараз їх багато.

Можна порекомендувати ставити апарати захисту від стрибків напруги – стабілізатори. Окремо на якісь прилади або централізовано на квартиру. Якщо централізовано, то самі ви цього не зробите правильно. Треба викликати електрика.

Краще масляні обігрівачі

- Відомо, що в Києві зайнялася пожежа через вибух повербанку. Є небезпека, що таке може статися в будь-якій квартирі?

- На щастя, такі випадки поодинокі. Але варто стежити, щоб дроти підключення були цілими, проводити зарядку в ізольованому від займистих речей місці, не залишати без нагляду.

Якщо ви виходите з дому, електроприлади рекомендується відключати від мережі.

- В багатьох будинках у проміжки без світла починають охолоджуватись батареї, тому під час ввімкнень мешканці користуються обігрівачами. Що порадите?

- У квартирах найбезпечніші - масляні обігрівачі. Якщо користуєтеся приладом з відкритою спіраллю, уважно дотримуйтесь інструкції виробника, де вказана відстань від стін, від меблів.

Пам’ятайте, що обігрівач не повинен торкатися штор, канап, крісел з тканини. І ні в якому разі не можна йти з дому, не вимкнувши прилад. Були випадки, коли обігрівач перекидався на килим, і ставалася пожежа.

 Не панікуйте, телефонуйте “101”

- Що робити, коли пожежа почалася у сусідів? Допомагати гасити, вибігати з дому? 

- По-перше, телефонувати "101" і спокійно пояснити, що сталося. За можливості вжити заходів гасіння, допомогти евакуюватися людям.

Якщо небезпека суттєва, треба швидко полишити будинок і чекати пожежників. Зараз майже у всіх є “тривожні валізи” з документами. Прихопіть їх.

- Про всяк випадок нагадайте правила поведінки в ліфті. У мешканців висоток великий ризик провести певний час між поверхами.

- Виходячи з дому, прихопіть із собою ліхтарик на батарейках, він згодиться і на темних вулицях. В ліфті не можна користуватися відкритим полум’ям – запальничками, свічками. І, звичайно, не можна палити. В житловому будинку це взагалі заборонено.

Конкретно

Як вберегтися під час аварійних відключень електроенергії та зберегти майно – радять співробітники ДСНС: 

  • Відключайте електроприлади від мережі, використовуйте стабілізатори напруги.
  • Включайте прилади лише через пів години після подачі струму. Робіть це поетапно, щоб не з'являвся різкий стрибок споживання.
  • Купуйте лише сертифіковані електроприлади та електротехніку тільки в ліцензованих точках продажу. Використовуйте їх відповідно до інструкції.
  • Контролюйте використання приладів обігріву та генераторів.
  • Забороняється встановлювати електророзетки, вимикачі, перемикачі та інші подібні апарати на горючі основи (конструкції).
  • Не використовуйте газові плити для обігріву приміщень.
  • Не намагайтеся самостійно відновити електропостачання шляхом втручання в електрощитові будинків.
  • Використовуйте електрогенератори тільки поза межами приміщень.
  • Не намагайтеся розвести вогнище на балконі або у будь-якому приміщенні для обігріву.
  • Ставтеся з розумінням до тимчасових відключень електроенергії.