Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Електроприлади та відключення світла: як зберегти техніку та уникнути пожежі

Електроприлади та відключення світла: як зберегти техніку та уникнути пожежі
Фото: Синиця Олександр/УНІАН

Як каже одна знайома розсудлива панночка 10 років, «навіщо вам ці світильники, хочете, щоб начальник світла відключив всю вулицю?». Звичайно, ми хочемо зовсім не цього, а щоб було і світло, і тепло

Постійне знеструмлення приладів може призвести до їхньої поломки та повного блекауту у всьому вашому будинку. А неправильне використання обігрівача – взагалі до пожежі. Як правильно експлуатувати техніку в нинішніх непростих умовах, дізнаємося за допомогою рекомендацій організації щодо захисту навколишнього середовища «Екоклуб».

Електроприлади: вмикаємо по черзі

Щоб не спалити нічого з побутової техніки або не "відрубати" від світла весь будинок, як тільки електрика з'являється в квартирі, важливо дотримуватись суворої черговості включення приладів. Включити обігрівач, поставити прання і кинутися пилососити - поганий сценарій, навіть якщо в квартирі дуже холодно, дуже брудно, а чистих трусів на завтра немає. Якщо запрацює все й одразу, у найкращому разі виб'є пробки, у гіршому - згорить проводка, а там і до пожежі недалеко.

Електричне навантаження в квартирі розраховане в межах 3-5 кВт, тому завдання – не допустити перенавантаження. І якщо сумарна потужність увімкнених електроприладів не перевищує цих цифр - і техніка, і люди в безпеці. Як розрахувати?

 1. Обігрівач – 1-4 кВт
 2. Праска – 2-3 кВт
 3. Електрочайник, пральна машина – 1-2 кВт
 4. Пилосос – 1,5-2 кВт
 5. Мікрохвильова піч – 1 кВт
 6. Фен - 1-1,5 кВт
 7. Холодильник – 0,2-0,3 кВт
 8. Лампа розжарювання – 0,06 -1 кВт
 9. Світлодіодна лампа – 0,01 кВт

Відповідно, прилади потужністю понад 1 кВт слід включати не часто і ненадовго. А з компанії обігрівач, пральна машина, електроплита, пилосос, праска, фен, електрочайник має працювати щось одне.

Світлодіодні лампи і холодильник, як малопотужні прилади, можна не вимикати зовсім. «Середні» пристрої – електрочайник і мікрохвильову піч - краще не використовувати одночасно, і навіть по одному включати раціонально. Наприклад, не розморожувати в мікрохвильовій печі м'ясо, а витягнути його з морозилки заздалегідь. І кип'ятити стільки води, скільки збираєтесь випити.

Стабілізатори та реле: захищаємо техніку від перепаду напруги

Щоб не залишитися серед зими без обігрівача, купленого вже за нечуваною військовою ціною, можна встановити прилад, що регулює напругу, або техніку, що відключає її у разі небезпеки.

Стабілізатор: дорогий пристрій, що регулює напругу, який ставиться на всю квартиру або на найцінніше в матеріальному та функціональному сенсі обладнання, від чого, власне, і залежить його вартість. Як правило, стабілізатор потрібен для чутливої до перепадів напруги техніки на кшталт опалювальних котлів або комп'ютерів. Завдяки йому техніка у критичні моменти продовжить справно працювати – у тому діапазоні, на який він розрахований.

Реле: більш простий та дешевий пристрій, який відстежує рівень напруги та просто вимикає техніку у разі перепадів. Коли якість електроенергії нормалізується, деякі види реле автоматично включають все, що вимкнули. Підходить для нечутливих до стрибків напруги приладів – кондиціонерів, пральних та посудомийних машин, мікрохвильових печей.

Обігрівачі: не затуляти і не перегрівати

Цей важливий в холодну пору прилад – один з найпотужніших у домашньому наборі техніки. І якщо грітися, то не займатися паралельно домашніми справами, що вимагають підключення ще чогось до електрики. Інакше критичне навантаження на мережу призведе до того, що мерзнути доведеться ще довго.

Крім того, для ефективної роботи обігрівача йому потрібний простір, від меблів, поставлених упритул, опалювальний ефект може знизитися від 10 до 40%.

Щоб обігрівач прослужив довго і якісно, потрібно дотримуватись правил:

 • купувати прилад із термостатом, тобто з функцією автоматичного вимкнення;
 • не користуватися обігрівачем із несправним терморегулятором;
 • не підключати через трійник чи подовжувач;
 • не ставити поблизу з легкозаймистими предметами - відстань повинна бути не менше метра;
 • не встановлювати у приміщенні з фарбами, лаками, розчинниками;
 • перевіряти, щоб штекер був щільно вставлений у розетку, щоб запобігти перегріву;
 • не класти мережевий кабель обігрівача під килим, не ставити на нього нічого тяжкого;
 • не використовувати обігрівач при деформації штекера або пошкодження ізоляції кабелю мережі.

Неправильна експлуатація обігрівача може закінчитися сумно. Фото: УНІАН

Неправильна експлуатація обігрівача може закінчитися сумно. Фото: УНІАН

До речі

Припиніть заглядати у холодильник

Можна, звичайно, взагалі відключити холодильник і по-старому зберігати продукти на балконі, або, якщо у вас там тепло, то й зовсім в авосці за вікном, або деякий час у термосумці. Але ми звикли до кращого і не дозволимо окупантам позбавити нас благ цивілізації.

Тому, якщо відключення у вас недовгі – близько 4 годин, то можна розслабитися та просто залишити холодильник у спокої. Навіть у знеструмленому температура залишається досить прохолодною і дозволить до 4 годин безпечно зберігати продукти (якщо, звичайно, не смикати дверцята туди-сюди). У морозилці й поготів. У напівпорожньому продукти не розморозяться протягом 24 годин, а якщо у вас там повно запасів - то і 48 годин.

До речі, якщо у вас є акумулятори холоду для термосумки, то поки є світло, покладіть їх в морозилку. А при відключенні швидко перемістіть в основний відсік - це дозволить утримати холодну температуру. З цією ж метою можна використовувати заморожені контейнери з водою або сухий лід.