Завантажити ще

Психіатр Владислав Сова про нервозність під час відключень: Алкоголь та їжа не допоможуть

Психіатр Владислав Сова про нервозність під час відключень: Алкоголь та їжа не допоможуть
Фото: Джефф Дж. Мітчелл/Getty Images/addiction.com.ua

Ми – сильні, ми – сміливі, ми – терплячі… Такими словами українці повсякденно підтримують свій настрій, але позбутися думок та переживань, викликаних війною, вдається не кожному. До повітряних тривог, очікувань ворожих нальотів додалися відключення світла, а з ними темні вечори, втрата мобільного зв'язку та жорстке відчуття невідомості.

Про те, які нервові розлади може спричинити постійний стрес і як організувати себе, щоб не піддатися паніці, «КП в Україні" розмовляє з психіатром, психотерапевтом, лікарем-наркологом Владиславом Совою.

Одні не виходять із дому, інші впадають у ступор

- Владиславе Анатолійовичу, до вас звертаються пацієнти зі скаргами, пов'язаними з відключеннями світла?

- До мене звертаються люди і просто у зв'язку з війною, бомбардуваннями, а зараз справді почастішали візити, пов'язані з енергетичною кризою. Все це тісно переплетені між собою стресові ситуації.

– Про що говорять?

- Нарікають, що психологічно важко. Хтось панічно боїться застрягти у ліфті. У мене чимало невротиків, які зараз або ходять лише сходами, або взагалі перестали виходити з дому.

У перші дні відключень багато хто боявся, що світла не буде вже ніколи, побігли по магазинах, накупили купу непотрібних продуктів і тепер переживають, що даремно витратили гроші. Є такі, хто під час включень електроенергії впадає у ступор через очікування, що світло ось-ось пропаде, не буде тепла, не буде води.

У загальну картину нервозності вніс свій внесок мер, коли казав, що столицю евакуюватимуть, що зіллють воду із системи опалення

У загальну картину знервованості зробив свій внесок мер Києва Володимир Кличко, коли казав, що столицю евакуюватимуть, що зіллють воду із системи опалення в багатоповерхівках. Люди все це собі напрограмували, як наслідок – погіршення психічного стану.

Панічні атаки – це не страшно

– Які можуть бути наслідки для людини від таких переживань? Багато хто скаржиться на депресію.

- По-перше, можуть загострюватися психічні розлади, якщо вони є – всі як діагностовані, так і приховані. По-друге, можуть розвинутись нові розлади невротичного спектру.

Що стосується депресії, то глибоку депресію, що вимагає медичного втручання, спровокувати відключеннями світла все-таки складно. А ось знижений настрій, стан тривожності, страхи – так. Можуть розпочатися порушення сну, які посилять невротичний спектр розладів.

– Деякі наші читачі кажуть, що під час довгих відключень переживають панічні атаки. Це небезпечно?

– Панічна атака не є психічним захворюванням. Це квінтесенція тривоги, нічого надприродного. Суб'єктивно переживається стан, коли може підвищуватися тиск, частішати серцебиття, збиватися дихання, паморочиться в голові. У сукупності все це вписується в гострий стресовий невротичний розлад.

Сама собою атака, з погляду психіатра, – це не страшно і не небезпечно. Неприємні відчуття у пацієнта. Вони відбуваються, не викликаючи особливих наслідків.

Алкоголь посилить ситуацію

– Як не довести себе до нервозного стану?

- Насамперед не читати сто чатів в інтернеті з різними думками. Не дивитись сто каналів у Телеграмі, де сотні псевдофахівців та псевдоекспертів нав'язують свій аналіз та вигадують прогнози. Виберіть для себе одне-два джерела інформації, яким довіряєте, та черпайте звідти новини.

Перш за все не читати сто чатів в інтернеті з різними думками. Друге – фізична активність

Друге – фізична активність. Це можуть бути як спортивні вправи, так і дрібна моторика – перебрати полиці у шафах або ящики у столі, до яких раніше не доходили руки. Щось погладити, щось підремонтувати. Одним словом, зайнятися справою.

- У соцмережах зараз популярні фото свічечки, біля якої стоїть келих вина чи пляшечка віскі. Мовляв, ось як ми коротаємо «темну», не нудьгуємо, не панікуємо!

- Це небезпечно тим, що алкоголь спочатку розслаблює та транквілізує, але потім йде велике навантаження на нервову систему. Воно не дає організму можливості впоратися з подальшими стресовими ситуаціями.

Зловживати алкоголем не рекомендується ніколи, а у воєнний час, під час хронічного стресу тим більше не можна, тому що це виснажує нервову систему значно більше, ніж очікування на обстріли та відключення світла.

- Що порекомендуєте натомість?

- Та будь-які напої, які не містять спирту. Сік, узвар, кава з молоком. Добре заварити чай із запашними травами. Він зігріває та заспокоює.

Їжа – це той самий наркотик

– Цікава реакція апетиту на відключення світла. Одні кажуть, що у темряві ніяк не можуть їсти, інші навпаки – готують багато та влаштовують вечірній жор.

- Їжа – це той самий наркотик. Людина отримує задоволення, коли поглинає їжу. Але від вечірніх об'їдань жодної допомоги організму, окрім відкладення сала, не буде. У вечірній час організм не зможе ефективно переробляти з'їдене.

Поведінка людини та її розпорядок дня при відключеному світлі не повинні відрізнятися від того, що вона робить при увімкненому світлі.

- Вечорами багато хто звикли сидіти в інтернеті або біля телевізора. Вимушена відмова від екрану – це теж стрес?

– Якщо роботи для рук не знайшли, то читайте книги. При свічках, з ліхтариком, та хоч при світлі від телефону. Читання в темряві не псує зір, це давно доведено.

Якщо є газ, можна приготувати їжу на завтра. Якщо дозволяє фізична нагода, дуже корисно вийти погуляти.

Ідіть до лікаря

- А якщо це все не допомагає?

– Тоді треба йти до лікаря.

– Чи можна приймати заспокійливі препарати – валеріану, корвалол, валокордин?

– Валеріана, якщо приймати її правильно, працює. Корвалол та валокордин не рекомендується приймати постійно, тому що ці препарати містять фенобарбітали, які спричиняють залежність.

Валеріана, якщо приймати її правильно, працює. Корвалол і валокордин не рекомендується приймати постійно

Але ще раз скажу: не треба займатися самолікуванням. Коли ви не можете взяти себе в руки та організуватися, йдіть до лікаря. Якщо вам дійсно потрібна додаткова допомога, лікар допоможе у всьому розібратися та зробить призначення.