Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Алкоголь - ворог: чому відмова від спиртного виступає нашим союзником

Алкоголь - ворог: чому відмова від спиртного виступає нашим союзником
Фото: Холгі/pixabay.com

У більшості регіонів України із запровадженням воєнного стану діє заборона на продаж алкоголю. Але якщо у великих містах відсутність спиртного на полицях магазинів практично одно неможливості випити, то в маленьких це спровокувало сплеск самогоноваріння та продажу міцної сумнівної якості. Хоча що б не вживала зараз людина – довоєнні запаси елітного віскі або виготовлений сусідкою «домашній коньяк» - вплив алкоголю на здатність мислити та реагувати на небезпеку може мати найтрагічніші наслідки.

В умовах війни та загального гострого стресу багатьом може здаватися, що спиртне допомагає впоратися зі страхом, але це зовсім не так. Страх - наш мотиватор до дії заради виживання, а алкоголь, загальмовуючи розумову діяльність, викликає небезпечну ейфорію - те саме "все буде добре", послаблює контроль за ситуацією, блокує мозкові центри, що відповідають за безпеку. Як результат, ми не просто не впораємося зі стресом, а створюємо додаткову загрозу для власного життя.

«Алкоголь уповільнює роботу центральної нервової системи, яка контролює думки, – попереджають у Центрі громадського здоров'я ММОЗ України. – Найбільший вплив виявляється на мозок, а, відповідно, на те, як ви думаєте, відчуваєте та поводитесь».

Важливо пам'ятати, що негативна дія спиртного проявляється вже після однієї чарки. І не треба думати, що від 50 грамів гірше ніж є вже не буде. Ще як буде: втручання алкоголю в роботу мозку призводить до виснаження хімічних речовин у ньому, які зменшують тривожність. Наші щоденні страх, тривога та стрес від цього ще більше посилюються, а бажання «погасити» їх збільшується. Причому та початкова доза спиртного вже буде недостатньою – коло замикається, пастка.

Не втратити інстинкт самозбереження

Але якщо про те, що буде потім, думати не хочеться чи не виходить, подивимося на «коротку відстань» – тут і зараз. Коли потрібно працювати, допомагати армії, волонтерам, біженцям, дбати про безпеку близьких, бігати в укриття, не хворіти та зберігати бойовий дух. Чому у цій новій реальності алкоголь – наш ворог? У Центрі громадського здоров'я виділяють такі причини:

1. Спиртне погіршує здатність логічно мислити, унаслідок чого людина недооцінює ситуацію, у неї блокується здатність її аналізувати. Він може швидко і адекватно реагувати на події і приймати виважені, тобто у всіх сенсах тверезі рішення.

2. Пригнічуючи нервову систему, алкоголь притуплює дуже важливий за умов війни інстинкт самозбереження.

3. Зі зниженням контролю над емоціями посилюються негативні почуття та думки. Тому кажуть, що алкоголь є депресантом для мозку – він посилює стрес, тривожність та депресію.

4. Алкоголь впливає здатність обробляти думки і приймати раціональні рішення. Це, у свою чергу, підвищує ризики агресивної поведінки чи насильства.

5. Рівень тривожності посилює і поганий сон, який забезпечує спиртне. Заснути воно, можливо, і допоможе, але сон буде уривчастим і поверховим. А у нас і без того зараз багато причин для поганого сну, тому краще не посилювати. До того ж, поки ми спимо, у нас відновлюється імунітет, відбувається синтез гормонів та виведення токсинів із організму.

6. Збільшується ризик травматизму та нещасних випадків. Це, звичайно, відбувається і в мирний час, але зараз особливо небезпечне керування транспортом у нетверезому вигляді, використання інструментів та механізмів. Та й набіги, що стали звичними, в підвали і притулки вимагають виключно тверезої голови.

7. Несумісність алкоголю та ліків у період військових дій набувають теж особливого значення. Зараз, коли обмежений доступ і до медичної допомоги, і препаратів, важливо не ризикувати власним здоров'ям. Може виявитись, що допомога не зможе прийти вчасно.

8. В умовах відсутності спиртного в магазинах зростає ризик отруєння неякісним продуктом або сурогатом, невідомо, де і як виготовленим.

Медики переконливо просять: залишайтеся тверезими під час війни – у разі екстреної ситуації це може зберегти життя.

Новини по темі: Здоров'я Алкоголь Напитки