1 сiчня
Завантажити ще
back icon

Як врятувати електроприлади під час віялових відключень – поради електрика

Як врятувати електроприлади під час віялових відключень – поради електрика
Фото: pixnio.com​

Сьогодні через російські обстріли українські енергетики змушені регулярно відключати електроенергію. Коли ж світло знову з’являється, це може призвести до стрибка напруги і вивести з ладу електроприлади. Окрім фінансових втрат, це також може призвести до пожежі.

Через це стає актуальним питання: як зберегти свої домашні електропристрої під час відключень? Коли ми вдома, коли на роботі чи змушені покинути житло через евакуацію…

Відповідь на це питання ми шукали разом з досвідченим майстром-електриком Олександром Радченком.

Два небезпечних фактори

Періодичне відключення електроенергії спричиняє негативні наслідки для користувачів: пошкодження чутливого електрообладнання та побутових приладів з електродвигунами. Наприклад, пральні машини, насоси систем опалення тощо. Небезпека виникає через дві причини.

Перший фактор – підвищена напруга у мережі.

- У випадку перепадів напруги можуть постраждати побутові пристрої, які мають чутливу електроніку, особливо це стосується блоків живлення ноутбуків, ПК, роутерів, електроніки котлів опалення, - говорить Олександр Радченко.

Другий фактор – знижена напруга  мережі.

- В цьому випадку деякі побутові прилади починають працювати повільно, пригальмовано, як приклад - мікрохвильова піч гріє не 1 хвилину, а 5. А чайник закипає не через 3-5 хвилин, а 10-15. В цьому разі, до речі, навантаження на мережу стає ще більшим, тому що збільшується час роботи включених у мережу електроприладів,- продовжує Олександр Радченко.

Як захистити електричні прилади?

На перший погляд, логічним є рішення придбати мережевий фільтр, який повинен захищати техніку від короткого замикання та від високочастотних коливань в мережі подачі струму. Втім, виявляється, це не допоможе.

Мережеві фільтри у випадках з перепадами напруги не ефективні і ні на що не впливають. Як пояснює наш співрозмовник, вони призначені для вимикання ділянки мережі у випадку перенавантаження або короткого замикання. При різких перепадах напруги доцільніше користуватись реле напруги.

- Реле напруги призначене для вимикання мережі та її вмикання у разі перевищення максимального та мінімального рівнів заданої напруги. Реле напруги вмикається через заданий проміжок часу, як правило, який не перевищує 1 хвилини, а реально виставляють на 20-30 секунд, - говорить Олександр Радченко.

Різкі перепади напруги рідко відбуваються довше ніж 10-15 секунд, за цей час спрацьовує силова автоматика РЕМ, відбувається або відносна стабілізація рівня напруги, або вимикається повністю. Саме на цей час і розрахована затримка реле напруги.

Також можна використовувати для подібних цілей стабілізатори напруги, в деяких з них є захист по принципу реле напруги.

- Стабілізатор напруги необхідний для підтримання заданого рівня напруги в підключеній до нього мережі на нормальному рівні. На його вході може бути як підвищена, так і понижена напруга. Його недоліком є висока ціна, громіздкість, і те, що він сам по собі споживає струм для забезпечення рівня напруги на виході. Тобто загальна споживана потужність у житлі значно збільшується, - пояснює спеціаліст.

Йдеться про стабілізатори з потужністю від 3 кВт, в середньому - 5,5 кВт.

Їх можна використовувати, просто підключивши у мережу та під’єднавши до них чутливі пристрої. Це більш економний варіант. До таких стабілізаторів бажано приєднувати дорогі побутові пристрої, які мають вбудовану електроніку. Це комп’ютери, котли, системи опалення.

А от що робити з холодильниками, морозильними камерами і приладами електрообігріву?

- В таких системах є термореле, тобто вбудований пристрій, який відповідає за ввімкнення та підтримання відповідного рівня температури в холодильнику – низької, в опаленні – високої. Всі ці системи розраховані на нормальну напругу живлення – 220 В. Але якщо напруга у мережі значно падає, ці побутові пристрої через низьку напругу не можуть забезпечити відповідний рівень температури, тому автоматика пристроїв тримає їх у постійно ввімкненому стані.

Це призводить до ситуації, коли пристрій сумарно споживає значно більше потужності, при цьому не виконуючи свої функції у повному обсязі.

Для вибору реле чи стабілізатора – порадьтесь зі спеціалістом

Що ж краще обрати – більш економне реле напруги чи потужніший стабілізатор напруги?

- Тут вже кожен вирішує, що йому потрібно. Але в першу чергу потрібна консультація професійного електрика. Тому що піти і купити щось – в половині випадків це просто викинуті гроші. А захисне обладнання коштує немало. Ще треба враховувати той факт, що підключити реле напруги самостійно мало хто зможе. Для цього іноді доводиться переробляти ввід до квартири від поверхового щитка, лічильника і далі до приміщення.

Однофазне реле напруги коштує в середньому 900 гривень. Стабілізатор напруги на 5,5 кВт - в середньому 8-10 тисяч гривень. Також слід враховувати оплату робіт з підключення.

- Єдине, що можна самому купити і підключити, – це переносні стабілізатори напруги. Але треба знати споживану потужність тих пристроїв, які до них будуть підключені.

Переносні стабілізатори малопотужні. Тому і ціна на них значно нижча.

- В цілому ж на питання, що краще - стабілізатор чи реле, відповісти не можна, бо це різні пристрої з різним призначенням. Щоб повністю убезпечити себе, найкраще мати і перше, і друге, - підкреслив експерт.

ПИТАННЯ РУБА

Що робити, якщо ви вимушено покидаєте своє житло?

- При виїзді з житла краще абсолютно все вимкнути з розеток. Також слід вимкнути всі автоматичні вимикачі, які є біля лічильника, - рекомендує Олександр Радченко.