Завантажити ще

Електрочайник або вечір при свічках: 5 стійких міфів про економію електроенергії

Електрочайник або вечір при свічках: 5 стійких міфів про економію електроенергії
Фото: vzlet.org​

Проблеми, спричинені віяловими відключеннями, вже торкнулися кожного мешканця України. Не дивно, що всі ми шукаємо способи не тільки вижити без електрики з мінімумом втрат, а й якось так заощадити електрику, щоб її відключали якомога рідше. У зв'язку з цим народжуються міфи, які люди із задоволенням підхоплюють та розповсюджують, нібито «допомагаючи» українській енергосистемі.

«КП в Україні» разом із енергетичними експертами розвіяла ці міфи, щоб уникнути непотрібних жертв.

1. Для економії треба вимикати непрацюючі прилади з розеток

Цьому міфу вже багато років: про виключення приладів із розеток з метою економії йдеться у кожній статті на тему «куди йдуть гроші із сімейного бюджету». Тим не менш, опитані експерти одностайні: на цьому багато не заощадиш, і подібні заходи навіть у масштабах країни не допоможуть.

Але все ж таки прилади з розеток вимикати треба, правда, зовсім з іншої причини. А саме – для того, щоб уберегти побутову техніку від перепадів напруги.

– Стрибки напруги можуть статися, наприклад, після аварійних робіт, тобто коли після перерви дадуть світ, – зазначив в інтерв'ю «КП в Україні» енергетичний експерт Юрій Корольчук. - Несправний трансформатор може дати 300 вольт, і побутова техніка просто згорить, навіть якщо вона зараз не працює, а просто включена в розетку. Захиститися від цього можна установкою стабілізатора або вимкненням приладів з розетки. Звичайно, холодильник навряд чи люди постійно включатимуть-вимикатимуть, але телевізор, пральну машинку, посудомийку – можна.

Крім того, якщо техніка вимкнена з розеток, немає спокуси "швиденько випрати" або включити електрочайник на пару хвилин.

– Скажу про себе. Відключив усе – працює лише холодильник, – каже голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко. - Чайник - на газовій плиті, дістав з шафи, років зо три не користувався. ТБ не користуємося кілька років. Кондиціонер востаннє включали влітку. У квартирі 20-21 градус, опалення не дали, але особливих проблем немає: кому холодно, одягає спортивний костюм чи халат. Пральна та посудомийна машини працюють лише вночі. Вночі бойлер гріє воду, вночі заряджаємо телефони та ноутбук. Це і є раціональна поведінка споживача, коли такі складнощі в енергетиці, коли треба дослухатися та допомогти.

2. Включу на дві хвилини електрочайник - нічого страшного

Багато споживачів впевнені: якщо вони в години пікових навантажень все повимикають (у тому числі і з розеток), але при цьому всього на пару хвилин включать чайник (бо нудно і час чаю попити), то великої шкоди не буде. Не такий він великий, цей чайник, і закипає майже миттєво!

Тим часом, експерти кажуть, що для економії електроенергії в першу чергу потрібно відмовитися саме від електрочайника.

- Ситуація з електропостачанням вимагає відмови від низки звичних домашніх електроприладів великої потужності, особливо в ранковий і вечірній час піків, - зазначає експерт з енергоефективності Ігор Черкашин. - І першим у списку на відмову у використанні стоїть електрочайник. Навіть якщо ви навчилися наливати для кип'ятіння стільки води, скільки потрібно зараз, а не до країв. Тому що в поточній ситуації різкі та масовані включення електрочайників призводять до навантажень енергосистеми країни.

Справа в тому, пояснює експерт, що кожен такий пуск одразу вимагає 2-2,5 кВт потужності. Якщо помножити на 10 млн домогосподарств, можна оцінити, які резерви потрібні енергосистемі для забезпечення чашки чаю. Жодні вимкнені лампочки та комп'ютери цього не перекриють.

- Тому перше, що потрібно зробити, - це придбати звичайні традиційні чайники тим, у кого вдома газові плити, - каже Черкашин. – Для тих, у кого газу у квартирі немає, є два варіанти. Перший – замінити потужний електрочайник на регульований за потужністю, який закипає повільно, зате несе в п'ять-шість разів менше навантаження на мережі. Другий – кип'ятити воду вночі (23.00-6.00) та заливати окріп у термос.

3. Сидітимемо при свічках – заощадимо світло

В останні дні мені кілька разів траплялися пости у Фейсбуці, де люди діляться власним досвідом економії. Навіть після закінчення віялового відключення багато хто продовжує сидіти в «романтиці», запалюючи пару свічок при вимкнених лампочках.

- Враховуючи, що практично всі свічки сьогодні стеаринові, а не воскові, люди дихають чистою хімією і труяться, хоча економія при цьому невисока, - прокоментував цей спосіб економії Ігор Черкашин. А свічки залиште на крайній випадок.

4. Якщо ми всі заощаджуватимемо, віялових відключень вдасться уникнути

Багато хто думає, що варто тільки об'єднатися і добре заощадити, як необхідність у віялових відключеннях відпаде. Експерти кажуть, що це не так.

- Зараз у суспільстві вкоренилися стереотипи, що людина майже цілими днями використовує чайник чи пральну машинку, і тепер заради спільної мети має від цього відмовитися, - зазначив у коментарі «КП в Україні» Юрій Корольчук. – Але, по-перше, навряд чи варто очікувати, що люди масово одного дня змінять свої звички. По-друге, ми не п'ємо чай цілодобово, як це представляється на різних інфографіках, де для наочності потужність того ж чайника представляється в лампочках. На мою думку, все це некоректно, оскільки різні домогосподарства мають різні потреби та різне споживання. А всі заклики економити, щоб уникнути відключення електроенергії, – це міфи.

Цього точно не буде просто тому, що ніхто не знає, як споживач готовий навіть не економити, а фактично відмовитися від використання електроенергії, продовжує Корольчук. У нас сьогодні є колосальні проблеми в енергосистемі. Якщо енергосистема потребує 1,5 млн кВт для забезпечення всіх наших потреб, а електростанції сьогодні виробляють 1 млн кВт, єдиний спосіб ліквідувати цю різницю в 500 тис. кВт - просто вимкнути рубильник. Отже, «Укренерго» все робить правильно – іншого виходу просто немає.

5. Потрібно вимкнути вуличне освітлення – тоді і до віялових відключень вдаватися не доведеться!

Ще одна популярна «пропозиція знизу»: вирубати нічне освітлення на вулицях. Мовляв, люди вдома без світла сидять, а міста, особливо великі, сяють, як новорічні ялинки. А от якщо відключити вуличне освітлення, тоді і до віялових відключень споживачів вдаватися не доведеться.

– Для підтримки працездатності системи у години пікових навантажень необхідно скорочувати саме пікові навантаження шляхом обмеження електроспоживачів великої потужності у години-пік, – каже Черкашин. - При цьому нульове споживання вночі для енергосистеми так само погано, як і перевантаження у денний пік.

За словами експерта, якщо залишити осторонь фактор світломаскування та затемнення і розглядати це питання виключно з погляду економії електроенергії, то можна однозначно сказати: генерація повинна мати вночі стабільного споживача, без «смикання» навантаження. Тобто, відключення вночі постійного навантаження, якщо немає необхідності у світломаскуванні, небажане для енергосистеми та завдає їй шкоди.

Не можна «накопичити» електроенергію вночі та роздати її вранці. Електроенергія у відрах не зберігається, бо витрачається саме під час свого виробництва на станціях.

– Основне завдання сьогодні – це зміна культури споживання, – резюмував Черкашин. – І це цілком у зоні відповідальності «Укренерго». Можу навести приклад їхніх ірландських колег, які вже давно проводили розіграші великих фінансових премій серед споживачів, які добровільно перенесли навантаження з пікового денного на ніч і напівпік. Потрібно шукати інструменти економічного примушення до зміни режимів споживання, в тому числі через обов'язковість тритарифного обліку електроенергії, насамперед для великих споживачів серед населення. Думаю, що тверді тарифи та зони слід було б повернути і для бюджетної сфери.

На тему

Найпотужніші домашні споживачі

– Культура економії електроенергії виховується поколіннями, але в Україні 30 років цьому практично не приділяли уваги, – каже Юрій Корольчук. – В результаті відбуваються спотворення та підміни понять. Наприклад, часто доводиться чути: я поставив сонячну електростанцію – отже, я економний споживач. Але ж це не так! Це не економія і, тим більше, не культура економії, а заміна одного виду енергії на інший.

Для того щоб люди розуміли, на чому вони реально можуть вдома заощадити, експерт назвав три найпотужніші домашні споживачі.

  1. Електричне опалення. Заради справедливості треба сказати, що в Україні електроопаленням користуються не більше 150 тис. домогосподарств, до того ж вони часто використовують його вночі, щоби менше платити.
  2. Бойлер. В інструкції до бойлера написано, що найбільш економне використання - коли він нагріває воду до певної температури і потім її підтримує. Тобто потрібно включити бойлер у розетку та задати оптимальну температуру. Зараз багато людей для економії включають тільки вночі, і це також має сенс. Але тільки в тому випадку, якщо жодного разу не вмикати його протягом дня.
  3. Посудомийка. Споживає багато енергії, але її багато хто і без будь-яких закликів і порад включають увечері, коли пік уже пройшов.

До речі

Експерти наполягають на правильності формулювань і закликають не говорити та не писати «вимкнули світло», оскільки відключають нам не світло, а електроенергію.

Ігор Черкашин каже, що вираз «вимкнули світло» невірно по суті та применшує проблему. Адже внаслідок відключення електроенергії люди залишаються не лише без освітлення, а й взагалі без усього: відключаються водопостачання та ліфти, а також циркуляційні насоси теплопостачання.​