21 грудня
Завантажити ще

Відключення світла в Україні у питаннях та відповідях: перелік міст та графіки

Відключення світла в Україні у питаннях та відповідях: перелік міст та графіки
Фото: Клайв Мейсон/Getty Images

Зміст

Після масованих обстрілів російськими військами в Україні серйозно пошкоджено 40% усієї енергетичної інфраструктури. Щоб не було постійних та непрогнозованих аварій, енергокомпанії України запропонували стабілізаційні відключення електрики у містах та областях. Графіки відключень оновлюватимуться щодня на сайтах обленерго.

Адже вже були графіки відключення світла, чому з'явилися нові?

У п'ятницю, 28 жовтня, «Укренерго» запровадило екстрені обмеження на споживання електроенергії. Старі графіки відключення світла стали неактуальними. Голова правління НЕК «Укренерго» Володимир Кудрицький повідомив, що графіки відключення електроенергії в Україні перейшли до планових.

- Ми їх вводимо в новому форматі, щоб обленерго та місцева влада заздалегідь знали, який обсяг обмежень буде, і могли скласти списки споживачів, які будуть відключені від електроенергії та в які години, – сказав Кудрицький в ефірі телемарафону.

Простою мовою

План ремонтних відключень було введено одразу після обстрілу об'єктів інфраструктури 10 жовтня та наступних «прильотів». І люди почали до графіків звикати, благо вони були відносно стабільними. Ситуація знову змінилася на гірше після масштабного "нальоту" 28 жовтня. Сказати, що нові графіки працюють «як годинник», не можна. Залишається тільки чекати, коли система налагодиться, та вірити, що обстрілів більше не буде чи сподіватиметься на нашу ППО.

Тобто, відключення електроенергії будуть не аварійними, а постійними?

Енергетики уточнюють: не постійні, а стабілізаційні. Аварійні екстрені відключення – це коли ламається якийсь елемент енергетичної інфраструктури через обстріли. Аварійні локальні відключення – коли енергомережі на обмеженій території виходять з ладу.

Передбачити аварійні відключення неможливо, як і спрогнозувати, чи довго вони продовжуватимуться. І скласти графіки аварійних відключень, щоби населення підготувалося, ніяк не можна.

Зі стабілізаційними відключеннями інша картина. Їх проводять для упорядкування роботи енергосистеми, коли інфраструктура сильно пошкоджена та не може передавати споживачам необхідну потужність. Тобто обсяг генерації стає меншим за споживання. І поки триває ремонт енергооб'єктів, постачання електроенергії обмежене. Але стабілізаційні відключення можна спланувати та скласти графіки погодинних відключень. Що було зроблено.

Простою мовою

Від аварійних відключень ніхто не застрахований. Вимкнути світло можуть будь-кому і будь-коли. Стабілізаційні відключення можуть торкнутися не всіх. Якщо обсяг електроенергії, що надходить, достатній для всіх, а термінового ремонту саме на вашій ділянці не проводиться, то світло можуть не вимкнути взагалі. Або включити раніше, ніж зазначено у графіку.

Навіщо взагалі вимикати електрику?

Необхідно зменшити дисбаланс в енергосистемі, щоб уникнути масштабних вимкнень електроенергії. Тимчасові стабілізаційні відключення триватимуть доти, доки зменшиться навантаження і енергокомпанія не стабілізує енергосистему. Наразі прикладаються всі зусилля, щоб відключення не тривало понад 4 години для кожної групи споживачів. Можливі невеликі відхилення часу у межах додаткових 30-40 хвилин для перепідключення енергопостачання між групами.

Простою мовою

Поки є можливість стабілізувати та налагодити систему, це потрібно робити швидко, бо з настанням холодів дисбаланс може збільшитись, а відключення триватиме довше. До речі, заклик про загальну економію, як і раніше, актуальний. Перед тим як включити обігрівач або пральну машинку в критичний час, подумайте - навіть така незначна дія може стати причиною відключення в одному з інших районів міста (не виключено, що саме у вашому).

Що нам покажуть ці графіки відключень?

Графіки можливих відключень дозволять підготуватися до вимкнення світла. Як повідомили у ДПЕК, є три можливі тимчасові проміжки на добу, коли може відключатися електроенергія. Не обов'язково світло за однією адресою буде відсутнє протягом усіх часових проміжків. Якщо потрібно буде зменшити навантаження на енергосистему – вони відбуватимуться протягом одного чи кількох часових проміжків. Відключення по всіх трьох проміжках часу і особливо в нічний час можливе лише у критичних випадках. Якщо світло не з'явилося після 4 годин з моменту відключення, можливо, сталася аварія.

Відключення однієї групи розраховані на скорочення споживання до 250 МВт. Якщо є розпорядження скоротити споживання більш ніж на 250 МВт, відключення стають екстреними. Тоді графік не діє. Про застосування екстрених відключень ДТЕК попереджає на сайті та в соцмережах.

Простою мовою

Тут взагалі все просто - вимкнення світла може статися у будь-який час, але в той, що вказано у графіках, це ймовірніше. А от уночі шансів менше, навіть якщо «критичний час» і є у графіках.

Чи торкнуться відключення електрики лікарень, шкіл та дитсадків?

Список адрес, за якими проводитимуться стабілізаційні відключення, розширено, але з нього виключено об'єкти критичної інфраструктури міста та будинки, що живляться від тих же електроліній, що й ці об'єкти.

Простою мовою

Лікарням та іншим життєво важливим об'єктам це лихо поки що не загрожує.

Чи розрізняються графіки стабілізаційних відключень по областях?

Так, певною мірою відключення не аналогічні. Наприклад, у Запорізькій області погодинні відключення електроенергії здійснюються у чотири черги, починаючи з 6-ї години ранку. Спочатку відключаються споживачі першої черги. Тривалість відключення – 3 години з можливою невеликою затримкою з урахуванням часу, необхідного на перемикання та ймовірністю повітряної тривоги. Потім перша черга входить у енергопостачання, вимикається друга черга – т. д. Четверта черга відключень – великі промислові підприємства, які відключатимуться за своїм графіком.

Полтавську область розділили на три черги, коли вимикатимуть енергію за встановленим графіком.

На Харківщині всього буде 12 черг відключення тривалістю по 3 години кожна з 7.00 до 22.00. У деокупованих населених пунктах Харківщини відключень не буде. Також об'єкти критичної інфраструктури, міський електротранспорт, метро, об'єкти «Харківських теплових мереж», «Харківводоканалу» тощо відключатися не будуть. Відключення не торкнеться промислових підприємств.

На Черкащині всі споживачі області поділені на три групи. Графіки можуть не дотримуватися, якщо на лініях виникають аварії.

У Сумській області припинення електропостачання можливе кілька разів на добу. Тривалість кожного відключення залежить від обсягу завантаження, зазначеного "Укренерго". Орієнтовна тривалість відключень кожної черги становитиме 2 години.

Простою мовою

Тут все зрозуміло і конкретно, у кожній області є свій режим вирішення проблеми, вивчайте специфіку міста та області, де ви знаходитесь.

Графіки відключення електрики – де дивитися?

На сайтах оператора системи розподілу, на інтернет-сторінках обласних енергокомпаній тощо.

Yasno - https://www.yasno.com.ua

DTEK - https://www.dtek.com

Для міста Києва - https://www.dtek-kem.com.ua/ua/shutdowns

КОНКРЕТНО

Шукаємо себе у графіках відключень

Сайти операторів систем розподілу України (обленерго), де можна знайти інформацію про графіки відключення на конкретні дні та адреси

Центральні

Yasno - https://www.yasno.com.ua

DTEK - https://www.dtek.com

Для міста Києва - https://www.dtek-kem.com.ua/ua/shutdowns

Графіки відключення електрики по регіонах

АТ «Вінницяобленерго https://voe.com.ua/

ДПЕК «Дніпровські електромережі» https://www.dtek-dnem.com.ua/ua

АТ «Житомиробленерго» http://www.ztoe.com.ua/

АТ «Миколаївобленерго» https://www.energy.mk.ua/

АТ "Полтаваобленерго" https://www.poe.pl.ua/

ПрАТ «Прикарпаттяобленерго» https://oe.if.ua/uk

АТ «Сумиобленерго» https://www.soe.com.ua/

АТ "Харківобленерго" https://www.oblenergo.kharkov.ua/

АТ "Херсонобленерго" https://ksoe.com.ua/

АТ "Хмельницькобленерго" https://hoe.com.ua/

АТ «Чернівціобленерго» http://oblenergo.cv.ua/

АТ «Чернігівобленерго» https://cabinet.chernihivoblenergo.com.ua/

ВАТ «Тернопільобленерго» https://www.toe.com.ua/

ПАТ «Запоріжжяобленерго» https://www.zoe.com.ua/

ПАТ «Черкасиобленерго» http://cherkasyoblenergo.com/

ПрАТ «Волиньобленерго» https://energy.volyn.ua/

ПАТ «Закарпаттяобленерго» https://zakarpat.energy/

ПрАТ «Кіровоградобленерго» https://kiroe.com.ua/

ПрАТ «Львівобленерго» https://loe.lviv.ua/

ПрАТ «Рівнеобленерго» https://www.roe.vsei.ua/