Завантажити ще

Тепло та безпечно: що не варто використовувати при обігріві житла

Тепло та безпечно: що не варто використовувати при обігріві житла
Фото: Паула Бронштейн/Getty Images

Холодні батареї, неможливість через відсутність електрики включити кондиціонер чи обігрівач, або навіть за наявності електрики – бажання заощадити, змушують громадян йти на всілякі хитрощі. Які, на жаль, не завжди сумісні із пожежною безпекою.

Йдеться про використання для обігріву житла приладів, зазвичай рукодільних, які є джерелом підвищеної небезпеки.

Якщо ви не хочете отримати пожежу в квартирі або в будинку після «сугріву» самопальною електричною піччю, то варто задуматися: що важливіше - економія або безпека.

Старе не використовувати...

Зрозуміло, що ми хочемо зігрітися взимку і не втратити свідомість, побачивши рахунки за електрику або газ. Тому дехто винаходить «обігрівачі» вартістю в копійки, але збитків від них може бути на мільйони. Або користуються цілком легальними приладами, але безконтрольно і довго, а це гарантована пожежа.

Тому, якщо ви вирішили цієї зими обігрівати житло, наприклад, за допомогою каміна або грубки, варто пам'ятати: їх не можна топити дуже довго. Підкидати паливо 6-8-12 годин поспіль – це все одно, що своїми руками чиркнути сірником і піднести до штор. Розпечений димар може викликати пожежу дуже легко. А якщо це піч власного виробництва і виробник не морочився такими речами, як клас пожежної безпеки матеріалів і термозахист – пиши пропало.

Це ж стосується і вийнятих з антресолей старих електропечок з спіраллю, що нагрівається. Гріють вони добре, але тільки коли справні. Давно ви цю грубку оглядали разом із фахівцями? Скільки їй років? Якщо нею користувалися ваша бабуся - краще викиньте, а не намагайтеся трохи підшаманити. Займеться, як пити дати.

Нагріти ними повітря в кімнаті можна досить швидко, але ви не забули шкільний курс хімії та поняття «чадний газ»? А він буде, ви ж щільно зачинили вікна і навіть, мабуть, шторки засмикнули, щоб жодна молекула дорогоцінного тепла не проскочила. Ну ось, і повірте - ви не помітите, як почнете засипати на ходу, нарікаючи на втому. Є всі шанси не прокинутися, тому хоча б іноді провітрюйте кімнати, раз ніяк не виходить відмовитися від газової печі як обігрівача.

Що добре робити на газовій плиті, так це нагрівати цеглу чи металеві прути, цвяхи якісь… Воду, зрештою, у великих каструлях (тільки під кришкою, пара ніяк не зігріває). Нагріті предмети довше віддають тепло, на цей час і газ можна вимкнути.

Нестійку конструкцію для обігріву показували навіть у німецьких соціальних роликах. Але краще не повторювати. Фото: twitter.com/BBK (@BBK_Bund)

Нестійку конструкцію для обігріву показували навіть у німецьких соціальних роликах. Але краще не повторювати. Фото: twitter.com/BBK (@BBK_Bund)

…до нового ставитися пильно

Методи північних народів щодо опалення своїх осель навряд чи знадобляться нам, мешканцям типових багатоповерхівок. Розводити багаття посередині кімнати, звичайно, нікому не спаде на думку, але не треба брати на озброєння, наприклад, жирові лампи – чадити буде так, що навесні стін не відмиєте. Модна нині лампадна олія не буде чадити і пахнути, як, наприклад, соняшникова, але якщо кімнатка маленька, то дихати в ній дуже скоро стане важкувато.

Ми вже мовчимо про буржуйки, які ставити в багатоповерхівки – справжнє самогубство.

Зараз в інтернеті набирає популярності виготовлення своїми руками обігрівача з керамічних горщиків для квітів. Грубо кажучи: горить свічка, а над нею – абажур із глиняного горщика, який уловлює тепло, нагрівається та віддає тепло у повітря. При всій простоті та дешевизні конструкції, по-перше, доведеться повозитися, просвердлюючи дірки в горщиках (всього їх використовується три), накручуючи гайки та прикріплюючи металеві профілі, а по-друге, за якість сучасних глиняних горщиків зараз ніхто не відповідає. Лопнути від нагріву вони можуть будь-якої хвилини, незважаючи на те, що глиняні і начебто не повинні. Наслідки можна собі уявити.

Інфрачервоні обігрівачі ми також любимо, проте є підозра, що вони теж будуть цілодобово включені до розеток, а отже, прослужать недовго. Але весь сенс ІЧ-обігрівачів у тому, що вони нагрівають не повітря, а предмети та людей. Тобто, щоб зігрітися під ним досить швидко – вони підійдуть, а залишати їх включеними на ніч – безглуздо. До того ж варто уточнити спектр випромінювання інфрачервоних хвиль. Наприклад, короткохвильові обігрівачі використовують для обігріву складів або інших великих приміщень, людині під ними не дуже комфортно. Середні хвилі – краще, але сидіти під ними годинами не рекомендується. Довгохвильові обігрівачі - саме те, але краще без перебору. Зігрілися – і одразу вимкнули .