Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Запасаємося свічками: чому віск кращий за парафін і які горітимуть довше

Запасаємося свічками: чому віск кращий за парафін і які горітимуть довше
Фото: congerdesign с сайта Pixabay

Батарейки, акумулятори, зарядники, перехідники та ліхтарики на світлодіодах всі купили? Добре, а тепер поговоримо про те, що робити, якщо цього раптом не виявиться під рукою, а електрика зникне на невизначений час. Звичайно ж, особлива увага свічкам – це наші палички-виручалочки за всіх часів. Не забудемо і про прості рецепти, як освітлити та обігріти кімнату підручними засобами.

Які бувають свічки?

Ми зараз не говоритимемо про «свічки», які ми можемо зробити на блюдечку з олією і з шматком бинтика, що плаває там. Світить недовго, а запах горілого у квартирі стоїть тижнями. Ми про ті свічки, запас яких уже має бути в українців напередодні абсолютно непередбачуваної зими.

Найкращими вважаються воскові свічки, трохи гірші, але теж непогані – стеаринові, а звичні нам парафінові стоять на нижній сходинці свічкової ієрархії. Їхній єдиний плюс – дешевизна, але згоряють вони дуже швидко. Відповідно, воскові та стеаринові горять довше, але й коштують дорожче.

Віск для свічок може бути не тільки бджолиним, а й рослинним – соєвим, наприклад, кокосовим і навіть абрикосовим. Буде приємний запах при згорянні. Парафін – продукт перегонки нафти, і «аромат» вийде відповідний. Є свічки, зроблені з парафіну високого очищення - зазвичай це ароматичні свічки з додаванням речовин зі смачним запахом. Але тут виникає проблема алергії на запахи.

А медові воскові свічки при згорянні виділяють бактерицидні речовини у повітря – це можна вважати профілактикою простудних захворювань.

Як відрізнити воскову свічку від парафінової?

  1. Дуже просто – за запахом. Піднесіть до носа та потягніть повітря – аромат воску не сплутаєте ні з чим. Парафінова взагалі не пахне, до речі, доки не почне горіти.
  2. Далі пробуємо свічки на дотик. Парафінові – гладенькі, воскові – трохи шорсткі.
  3. Акуратно згинаємо свічку. Воскова зігнеться, парафінова почне ламатися.
  4. Беремо ножичок і акуратно знімаємо зі свічки стружку. Парафін при розрізанні кришиться, а по воску ніж йде, як по маслу. Буде гарний та рівний зріз.

Які свічки горітимуть довше?

Звичайно, все залежить і від матеріалу свічки, і її розміру. Але звичайні парафінові свічки середньо-магазинних розмірів згоряють за 20-30 хвилин, воскова може горіти до години. Стеаринова - "золота середина", хвилин 40-45.

Зловживати парафіновими свічками не варто, спалюючи їх одну за одною. Краще робити невеликі перерви та провітрювати приміщення.

Воскову свічку можна купити в церковних лавках, ароматизовану з парафіну – у будь-якому супермаркеті. S. Hermann/F. Richter із сайту Pixabay

Воскову свічку можна купити в церковних лавках, ароматизовану з парафіну – у будь-якому супермаркеті. S. Hermann/F. Richter із сайту Pixabay

А який ґніт краще?

Товстий чи тонкий ґніт – відповідь на це питання залежить від того, з якою метою ви «включаєте» свічку. Якщо гніт товстий, то полум'я вийде великим, свічка горітиме досить яскраво, але недовго. Тонкий гніт дає акуратне несильне полум'я, свічка горить тьмяно, але довше.

Чи можна використовувати в будинку гасову лампу?

Століттями люди використовували гас - і якось жили… Головне у використанні гасової лампи – гранична акуратність та наявність чистого, краще авіаційного гасу. Заливати в лампу інші горючі речовини не можна.

До речі, гас смердить, і запах проникає в меблі та штори, але вже є присадки, які при додаванні в гас надають йому запах квітів і навіть можуть відганяти комах. Але в будь-якому випадку провітрювання в будинку, де використовується гасова лампа, – процес обов'язковий.

Порийтесь на горищі у бабусі - якщо знайдете гасову лампу, огляньте її уважно. Скло повинно бути цілим, гніт в лампі не коротким і не потонувшим у гасі. Поки є електрика, подивіться в YouTube, як вмикати-вимикати гасову лампу і як з нею правильно поводитися.

Як самим зробити олійну лампу?

  1. Відразу домовимося: ви не будете використовувати саморобні лампи довгий час, бо вони все-таки виготовлені з підручних засобів, не зовсім призначених для тривалого нагрівання або горіння. Це екстрений захід, коли ненадовго, але терміново потрібне світло.
  2. Будьте обережні в процесі виготовлення лампи і не забувайте про безпеку!
  3. Беремо півлітрову скляну банку з кришкою, що закручується, або банку з-під консервів (теж з кришкою, відкритою не до кінця) - загалом, будь-яка ємність з негорючих термостійких матеріалів. Їх треба ретельно вимити та висушити, щоб ні краплі води не залишилося.
  4. На металевій кришці зсередини (знизу вгору) робиться надріз ножем (щоб гострий край стирчав назовні), а не всередину баночки, інакше гніт перетреться.
  5. Робимо ґніт: беремо швейні нитки, вовняні або лляні, ріжемо на відрізки (прикидаємо: треба, щоб кожен відрізок був по довжині банки плюс 1 см) і збираємо їх у товстенький пучок. Потрібно приблизно 20 відрізків або стільки, скільки потрібно, щоб при скручуванні всіх цих відрізків вийшов наш гніт завтовшки десь у півсантиметра.
  6. З внутрішньої сторони кришки протягуємо гніт назовні на 1 см.
  7. Наливаємо в банку рослинну олію, не доходячи до краю сантиметрів п'ять (щоб був вільний простір).
  8. Закручуємо кришку. Оглядаємо. Основна частина гноту плаває в олії, над кришкою стирчить його хвостик. Акуратно підпалюємо, милуємось.
  9. Нема кришки? Можна і без неї, але треба тоді знайти якусь металеву пластину, щоб відділити полум'я від банки. Інакше нагріється і лусне, якщо скляна.

Для окопної свічки потрібна бляшана банка, віск (парафін) та гофрокартон. Фото: kl.informator.ua

Для окопної свічки потрібна бляшана банка, віск (парафін) та гофрокартон. Фото: kl.informator.ua

Як зробити окопну свічку самому?

Можна, їх і роблять наші волонтери своїми руками для українських військовослужбовців. Для виготовлення потрібні консервні банки (можна без кришок), гофрокартон або картон та залишки будь-яких свічок. Плюс докуповується парафін, тому що залишків зазвичай обмаль.

  1. Залишки свічок і парафін треба натерти на тертці і розтопити на водяній бані.
  2. Поки основа плескається в каструльці, картон треба нарізати смужками. Ширина кожної смужки має бути трохи меншою за ширину банки.
  3. Нарізали, потім скрутили смужки в рулет, щоб він вліз у банку і повністю заповнив її.
  4. У середині рулету встромляємо ґніт: смужку картону шириною 1-1,5 см і 5 см у довжину. Коригуйте довжину так, щоб ґніт підносився над майбутньою окопною свічкою приблизно на 1,5-2 см.
  5. Розплавлену масу із свічок і парафіну знімаємо з водяної лазні і акуратно заповнюємо баночку до краю картону. Гніт залишається зовні. Відставляємо банку, щоб застиг парафін – десь на дві години.
  6. Готово. Окопна свічка горить довго, 2-3 години залежно від розміру (а воскова окопна свічка – і до 8 годин!), і на ній можна навіть щось розігріти, якщо придумати підставку (наприклад, з дроту) під посуд, що розігрівається.