Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Небезпеки холодних квартир: як уберегтися від цвілі та грибка

Небезпеки холодних квартир: як уберегтися від цвілі та грибка
Фото: Спенсер Платт/Getty Images​

Неприємним побічним ефектом похолодання може стати грибок у будинках і квартирах, від появи якого не застраховані ні жителі "хрущовок", ні власники апартаментів у нових житлових комплексах. Коли на вулиці холодно і волого, опалення ще не включили і, може, не включать, а вікна люди не відчиняють, щоб не знижувати і без того некомфортну температуру, – створюються всі умови для блискавичного поширення плісняви.

У звичайному стані спори цвілі перебувають у повітрі і нікому не шкодять, але щойно потрапляють у сприятливу обстановку, починають активно розмножуватися. На жаль, чистота, порядок та відсутність темних плям по кутах зовсім не означають відсутність грибка. Серед його шкідливих особливостей - здатність переселятися з квартири в квартиру, «невидимість» до певної пори, і спори плісняви є навіть у найчистішому житлі.

Чому заводиться пліснява?

Для «захоплення» нашого житла їй сприяють зовнішні та внутрішні чинники. Перші усунути непросто, і до них належать:

  • протікаючі дахи та підтоплені підвали;
  • погана гідроізоляція фундаменту в приватних будинках та міжпанельних швів у багатоповерхівках;
  • відсутність зовнішнього утеплення стін, там, де воно необхідне, або неправильне утеплення надто тонким або дешевим пінопластом, який не захищає стіни від промерзання та вогкості;
  • відсутність козирка над вікном, внаслідок чого дощ безперешкодно тече по склу, волога не встигає випаровуватися, потрапляє у міжпанельні шви та допомагає промерзанню стін;
  • неякісний монтаж пластикових вікон;
  • неправильне розміщення батареї, коли вона знаходиться під вікном і не відсікає холодне повітря з нього;
  • використання гіпсокартону у місцях підвищеної вологості;
  • недостатній обігрів приміщення або відсутність опалення.

З внутрішніми факторами, що сприяють появі грибка, боротися набагато простіше, потрібно лише уважніше подивитися на власний життєвий устрій. Цвіль любить:

  • неякісне провітрювання кімнат і особливо його відсутність. Відкриті кватирки, режим «провітрювання», скромне запускання повітря щодня п'ять хвилин – усе це провітрюванням не вважається;
  • погана вентиляція у ванній та кухні;
  • протікаючі труби;
  • недостатня вентиляція через герметичні пластикові або «намертво» утеплені дерев'яні вікна;
  • сушіння білизни у приміщенні;
  • складання в шафу недосушених речей;
  • невчасна заміна фільтрів у кондиціонерах та зволожувачах повітря;
  • велика кількість рослин, що потребують поливу;
  • відсутність витяжки на кухні.

У яких місцях вона вважає за краще жити?

Як правило, пліснява віддає перевагу вологому приміщенню з поганою вентиляцією, але кухнею і санвузлом її вибір, на жаль, не обмежується. У зоні ризику - квартири на перших та останніх поверхах, ті, що знаходяться на північній стороні або в постійній тіні. Будинки, де у стінах є мікротріщини або розгерметизовані міжпанельні шви.

Цвіль легко поселяється в коридорах і комірчинах, куди найчастіше не потрапляє сонячне світло і відсутнє провітрювання, на балконах із пластиковими вікнами. У кутках і на стінах житлових кімнат, особливо якщо вони з північної сторони і впритул заставлені шафами або завішані килимами. До речі, утеплення холодної стіни килимом може принести негативний результат, оскільки стіна закривається від циркуляції теплого повітря.

Скупчення цвілі можуть утворитися там, де колись підтопили сусіди, на вікнах, де збирається конденсат, у місцях, де не циркулює повітря, наприклад стіни, «притиснуті» шафами.

Чим небезпечний квартирний грибок?

Цвіль – це мікроскопічні гриби, або мікроміцети, і людині шкодить не сама пліснява, а продукти її метаболізму – мікротоксини. Невидимі оку спори легко і стрімко рухаються у просторі, і виявивши відповідні умови, осідають і розростаються цілими колоніями. Причому розмір ділянки, ураженої пліснявою, не має значення в сенсі шкідливості, «отравою» може бути найменша цятка.

Вважається, що для житлових приміщень найпоширенішою і найнебезпечнішою є чорна пліснява. А загалом, мікроміцети можуть бути різних відтінків та видів – зелені, сині, бурі, білі та навіть рожеві.

Сусідство з пліснявою загрожує людям серйозними проблемами зі здоров'ям, причому з боку різних органів і систем. Насамперед, це небезпечно для алергіків, пацієнтів із хворобами дихальних шляхів та ослабленим імунітетом.

Настінний грибок – один із найсерйозніших збудників алергії. Цвіль породжують близько двадцяти видів грибів, і всі вони є небезпечними алергенами. За симптомами алергія на спори грибів схожа на поліноз і викликає закладеність носа і нежить, першіння в горлі, чхання і сльозотечу, утруднене дихання і сильний кашель.

Спори грибів можуть стати спусковим механізмом виникнення астми. Крім того, при алергії на антибіотики може трапитися загострення реакції, якщо в приміщенні росте той вид грибка, який може продукувати ці антибіотики.

Негативний вплив мікроорганізмів на людину може призвести до таких наслідків:

  • шкірні дерматити;
  • риніт, синусит, ларингіт, бронхіт;
  • пневмонія;
  • головний біль;
  • кон'юнктивіт;
  • нудота, біль у животі, втрата апетиту, діарея;
  • часті застуди у дітей;
  • ушкодження печінки;
  • аспергільоз – інфекційно-алергічне захворювання бронхів та легень;
  • безсоння та втома;
  • зниження імунітету;
  • онкологія.

Забруднене спорами грибів повітря особливо небезпечне дітям, людям похилого віку, тим, хто нещодавно переніс операцію, проходить або проходив хіміотерапію, пацієнтам з алергією, астмою і хронічним бронхітом, що часто хворіють на респіраторні захворювання, носіям ВІЛ.

Питання ребром

Як позбутися вогкості в будинку?

Перебудувати будівлю, поставити новий дах, змінити труби в підвалі і закласти міжпанельні шви окремо взята людина, звичайно, не може. Щось можна зробити спільно, але роботи по благоустрою з мирного життя поки що виглядають невчасно.

Значить, робимо те, що в наших силах, щоб зменшити шанси цвілі на безтурботне життя в холодній квартирі. До речі, хоча вона і любить тепло в компанії з вологою, але чудово почувається і при низьких температурах - діапазон від 3 до 21 градуса дозволяє їй розвиватися.

  1. Наскільки дозволяє наявність електроенергії та необхідність її економити, опалювати всі кімнати пристроями, що обігрівають.
  2. По можливості утеплити квартиру зовні та всередині.
  3. Провітрювати, незважаючи на температуру за вікном. Поки вона плюсова, робити це кілька разів на день, повністю відчиняючи вікна.
  4. Тримати двері у ванну кімнату відкритими, провітрювати комірчини та коридор.
  5. Після душу витирати не лише себе, а й стіни, двері, дзеркала – все, на що потрапляє вода.
  6. Не тримати у ванній кімнаті сирі рушники, сушити їх одразу після застосування.
  7. Не сушити білизну у квартирі – ні на сушарці, ні на міжкімнатних дверях, нехай це відбувається на балконі або в пральній машині.
  8. Використовувати витяжку під час приготування їжі, каструлі під час варіння тримати закритими.
  9. Стежити за станом ґрунту в горщиках із рослинами, пересаджувати при появі неприємного запаху, використовувати дренаж. Не тримати на підвіконні надто багато вазонів.
  10. Не забувати прання в машинці, ретельно сушити речі перед складанням у шафу.
  11. Регулярно звільняти та провітрювати шафи, особливо, якщо вони не часто відкриваються.
  12. Ретельно витирати кухонні поверхні після миття і приготування їжі або миття посуду, вчасно висушувати рушники.
  13. Завести сушарку для повітря.
  14. При прибиранні ванної кімнати використовувати засоби, що вбивають плісняву.
  15. Полагодити всі підтікаючі крани та труби.
  16. У світлий час та сонячну погоду відкривати усі штори.
  17. Залишати 1-2 см між стінами та меблями для циркуляції повітря.

І пам'ятати, що боротьба з пліснявою – справа не така проста і швидка, як здається, механічною очисткою, наслідки якої прикриті картиною, нічого не досягнеш. У мережі можна знайти тисячу домашніх способів порятунку від грибка - від змащування оцтом до олії чайного дерева, але довіритися все ж таки краще професіоналам.