12 червня
Завантажити ще

Жителі Лондона – про королеву Єлизавету: Її улюблена фраза була «Життя продовжується»

Жителі Лондона – про королеву Єлизавету: Її улюблена фраза була «Життя продовжується»
Фото: Головне REUTERS/Peter Cziborra

Звісно, жителі Великобританії знали, що рано чи пізно їхня королева не стане. Про кодову фразу « Лондонський міст впав », що означає смерть Єлизавети II, говорили ще 50 років тому і були готові будь-якої миті приспустити прапори. Але коли цей момент настав, виявилося, що піддані Її величності абсолютно не готові прийняти той факт, що королеви більше немає.

Головне – гідно

- Мій дід, мій батько і я сам – ми всі жили за правління королеви. Нам здавалося, так буде завжди, ми народжуватимемося і вмиратимемо, а вона, як і раніше, правитиме. Це не жарти, 70 років на троні – змінювалися покоління, а вона весь час була. Багато що відбувалося, змінювалося, розпадалися держави, починалися і закінчувалися війни, а вона була і не змінювалась, здається, ніколи. Змінювався хіба що фасон її капелюшків, а от зачіска – ніколи, – розповів для «КП в Україні» мешканець Лондона Джордж Клейн. - Ставлення до королеви у багатьох, особливо у молоді, було легким. Молоді взагалі надають символам менше значення, ніж дорослі та літні. Для мене Її Величність була символом гідності та влади. Саме так має правити монарх. Саме так треба проходити через усі випробування – гідно.

Джордж зізнається: він трохи пафосно говорить, але інакше ніяк. Чомусь, коли йдеться про королеву, йому хочеться поправити краватку і застебнути піджак.

Гарматний залп біля лондонського Тауера після смерті британської королеви Єлизавети II. Фото: REUTERS/Sarah Meyssonnier

Гарматний залп біля лондонського Тауера після смерті британської королеви Єлизавети II. Фото: REUTERS/Sarah Meyssonnier

- Ні, вона не була ідеальною. Хто з нас є ідеальним? Завжди були критики, які казали, що їй треба йти, що вона щось робить не так. Ви ж пам'ятаєте всі ці скандали останніх років: загибель Діани, поява Камілли, проблеми з принцом Ендрю, Меган Маркл, і вона щось про неї сказала, про колір її шкіри (а потім Меган назвала на її честь свою дочку)… Був скандал з королівською нерухомістю ми думали, що гроші в королівську родину текли річкою. Так, вони не тримали їх у руках, але вони отримували 15% від доходів від цієї нерухомості, решта йшла державі. І королівська родина була багатою. Але де ви виділили бідного короля?

І подивіться, як Єлизавета II поводилася у всіх ситуаціях – гідно. На неї малювали карикатури, складали образливі пісеньки у 80-х, її називали причетною до вбивства принцеси Діани і навіть казали, що британська корона розв'язує всі війни у світі. Я не знаю, як вона реагувала всередині, але зовні вона була сама спокій. Її улюблена фраза була «Життя продовжується».

Дружина Джорджа, яка зараз перебуває в США, розповіла йому, що знаходилася в крихітному бакалійному магазинчику, коли адміністратор вийшов і оголосив про смерть королеви.

- Одразу стало дуже тихо, чоловіки зняли кепки. Ми стояли і просто мовчали, а хтось позаду мене заплакав. Коли я повернулася до університету, де викладаю, студенти підходили до мене, і ми говорили лише про це. В аудиторіях навіть з'явилися коробки з серветками, щоб хтось міг поплакати і потім витерти очі. Це було дивно, але дуже зворушливо, – розповіла Тесса Клейн.

Люди покладають квіти до воріт Букінгемського палацу. Фото: REUTERS/Kevin Coombs

Люди покладають квіти до воріт Букінгемського палацу. Фото: REUTERS/Kevin Coombs

«Не треба зупиняти світ»

«Ми не монархісти, але ми дуже любили свою королеву», - кажуть зараз продавці, таксисти, студенти та пенсіонери, футбольні фанати та топ-менеджери. Але стовідсоткової єдності в думках немає: поки одні втирають сльози по покійній, інші затято вимагають від плакс згадати колонізацію хоча б тієї Африки та жорстокий диспаритет між бідними та багатими у Британії. Вина королеви, вважають противники її «обожнювання», у непомірній жадібності та прагненні заробляти гроші, навіть ідучи по трупах нещасних африканців… Але більшість не здається, застосовуючи аргументи від «не все так однозначно» до «а ти б зміг краще?».

- Вона правила, як уміла. Але хто знає, як треба? Завжди є прихильники та противники чинної влади, королеву можна любити та ненавидіти, але в нас монархія не абсолютна, у нас є парламент. Усі рішення приймаються не одноосібно королевою. Навряд чи вона за вечерею одного разу задумалася: «А чи не захопити мені Африку заради нафти?» Це все було по-іншому, і не варто забувати, що завдяки Британії африканські бідні села стали багатими (за мірками Африки) містами, і потім країни здобули незалежність також завдяки королеві, - продовжує Джордж Клейн.

Наступного дня після смерті королеви її опоненти розпочали кампанію у соцмережах під умовною назвою «Не треба зупиняти світ!». Люди висловлюють обурення не лише про двохвилинну мовчанку на згадку про Єлизавету II, а й незадоволені, що десять днів країна буде занурена в скорботу, замість того, щоб займатися виходом із кризи. Фанати просять не скасовувати та не переносити футбольні матчі, глядачі вимагають концертів, наймані співробітники не хочуть брати вихідний у день похорону королеви. Усі разом вимагають від парламенту працювати, а не сидіти склавши руки в смутку.

Гарматний залп біля лондонського Тауера після смерті британської королеви Єлизавети II. Фото: REUTERS/Sarah Meyssonnier

Гарматний залп біля лондонського Тауера після смерті британської королеви Єлизавети II. Фото: REUTERS/Sarah Meyssonnier

Папин бос – королева

Але таких значно менше, ніж тих, кому потрібні хусточки, щоби витерти мокрі очі. Королеву Єлизавету можна було не любити, але не поважати її не можна було.

- Напевно, це виглядає ненормально, що тисячі людей, які не були знайомі з королевою, ніколи не бачили її наживо, так сумують з приводу її смерті. Але в нас ось так, – розводить руками лондонець. – Ми не можемо інакше! Мій батько служив у Королівських військово-повітряних силах і вдома завжди казав мені, що його бос – це наша королева. Тобто вона була присутня незримо в багатьох сферах нашого життя. Тож для нас це нормально – тужити за своєю королевою.

На питання про очікувані зміни у «сферах їхнього життя» через смерть монарха британці знизують плечима: а що може змінитися? Хіба що доведеться говорити тепер не «Її Величність», а « Його Величність Чарльз III » і друкувати нові марки. В іншому, впевнені жителі Туманного Альбіону, життя йтиме накатаною за 70 років дорогою.

Фото
Фото
08 Вересня 202222:04