28501
0
Завантажити ще

«Лондонський міст впав», операція «Єдиноріг» і «Бдіння принців»: останній шлях королеви

«Лондонський міст впав», операція «Єдиноріг» і «Бдіння принців»: останній шлях королеви
Фото: Jacob King-WPA Pool/Getty Images

«Лондонський міст впав» - таким кодом прем'єр-міністр Великої Британії отримала звістку про смерть королеви Єлизавети II.

Відразу ж закрутилася величезна державна махіна, адже похорон такого авторитетного світового лідера передбачає присутність на церемонії мільйонів бажаючих з усього світу віддати останню шану королеві. Усі міністерства та відомства переходять на режим роботи у надзвичайних ситуаціях, приділяючи особливу увагу операції «Лондонський міст».

Шлях із Шотландії

Смерть королеви Єлизавети стала точкою відліку 10-денної жалоби, до якої вступить Сполучене Королівство та мільйони поданих британської корони за кордоном. Одночасно розпочнеться процес сходження на престол нового монарха, яким уже названо старшого сина Єлизавети принца Чарльза.

Оскільки королева померла в Шотландії, а не в столиці, план «Лондонський міст», розроблений ще в 60-х роках для організації жалобних заходів після смерті королеви, зазнав деяких змін. Дії у зв'язку з непередбаченими обставинами називають операцію «Єдиноріг». Це процедура організації додаткових церемоніальних заходів в Единбурзі, столиці Шотландії, перед транспортуванням труни королеви до Лондона.

Жалоба за королевою триватиме 10 днів. Фото: REUTERS/Henry Nicholls

Жалоба за королевою триватиме 10 днів. Фото: REUTERS/Henry Nicholls

За планом «Єдиноріг» передбачається, що труна з тілом королеви буде виставлена у бальному залі замку Балморал. Потім тіло Єлизавети II доставлять на Королівському поїзді до Единбурга, до палацу Холіруд, де труну візьме під традиційну охорону Королівська рота лучників.

Наступного дня труну королеви пронесуть Королівською милею до собору Святого Джайлса, де пройде церемонія прощання шотландців зі своїм сюзереном. Очікується, що представникам громадськості буде дозволено пройти повз труну королеви, щоб засвідчити свою повагу. У цей же час тут же будуть знаходитися діти Єлизавети – цей період називається «Бдіння принців». Потім тіло королеви тим самим потягом відвезуть до Букінгемського палацу в Лондоні. Якщо вирішать задіяти не поїзд, а літак, операція вже проходитиме під іншим кодовим словом - Operation Overstudy (операція «Перевтома»).

Природно, по всьому шляху руху поїзда очікується, що британці виходитимуть на платформи станцій і на переїзди, щоб віддати останні почесті своїй королеві.

Труна короля Георга V, батька Єлизавети, у Вестмінстер-холі, Лондон, січень 1936 року. Фото: Fox Photos/Hulton Archive/Getty Images

Труна короля Георга V, батька Єлизавети, у Вестмінстер-холі, Лондон, січень 1936 року. Фото: Fox Photos/Hulton Archive/Getty Images

Десять днів скорботи

У Лондоні труну зустрінуть прем'єр-міністр Ліз Трасс та члени її кабінету. Після повернення тіла королеви до Букінгемського палацу труна буде виставлена в Тронному залі, де спорудять вівтар, покрив, піднімуть Королівський штандарт. Поруч постійно знаходитимуться чотири гвардійці в ведмежих шапках, зрушених набік. Їхні рушниці будуть направлені в підлогу.

Ще через день у столиці відбудеться репетиція ходи труни королеви з Букінгемського палацу до Вестмінстерського палацу через торговий центр – це називається операція «Лев». У Вестмінстері пройде поминальна служба.

З шостого по дев'ятий день тіло королеви перебуватиме у Вестмінстерському палаці, цей період називається операція «Перо». Труну встановлять на темний катафалк. Вестмінстер-хол буде відкрито для публіки 23 години на добу, але першими відвідувачами будуть VIP-персони.

Офіційний період жалоби триває десять днів. Потім настане День похорону королеви. «День національної жалоби» хоч і не буде офіційним вихідним днем, але роботодавці мають самі вирішити, чи давати працівникам вихідний з такої нагоди.

Вестмінстерське абатство. Фото: REUTERS/John Sibley

Вестмінстерське абатство. Фото: REUTERS/John Sibley

Труна з тілом Єлизавети буде перевезена до Вестмінстерського абатства, і в цей час вся країна зануриться у двохвилинне мовчання о 12.00. Потім труну поставлять на зелений лафет, який віз у останню путь батька королеви Єлизавети, її діда та прадіда. Замість коней у лафет упряжуться 138 матросів, які й протягнуть його вулицями. Цій традиції більше ста років: у 1901 році на похороні королеви Вікторії коні з похоронної процесії раптом понесли, і моряки з-поміж учасників процесії вмить випрягли коней і зайняли їхнє місце.

Від кута Гайд-парку катафалк проїде 23 милі (37 кілометрів) дорогою до Віндзорського замку, де знаходяться тіла британських государів. Там тіло Єлизавети ІІ зустрінуть члени королівського двору.

Всередині каплиці Святого Георгія ліфт спустить труну до королівського склепу. Новий король Карл III (принц Чарльз) кине на нього жменю червоної землі із срібної чаші. Єлизавета II, королева Великої Британії, буде похована поряд із коханим чоловіком – принцом Філіпом, якого вона пережила на півтора роки.

Королеву поховають у Віндзорському замку, у каплиці Святого Георгія. Фото: Aurelien Guichard/commons.wikimedia.org

Королеву поховають у Віндзорському замку, у каплиці Святого Георгія. Фото: Aurelien Guichard/commons.wikimedia.org