8 вересня
Завантажити ще

Старт сезону грипу: нова епідемія невідворотна?

Старт сезону грипу: нова епідемія невідворотна?
Фото: Поліна Танкілевич/pexels.com

Традиційно сезон захворюваності на ГРВІ та грип в Україні починається восени, коли активізується безліч болячок.

Грип - не виняток, на його прихід стандартно чекаємо у вересні-жовтні та до березня-квітня. За статистикою, до коронавірусної ери майже кожен шостий українець ставав «учасником» цього процесу, а у структурі інфекційних захворювань гострі респіраторні інфекції та грип займали вагомі 90%.

Два рази проскочили, втретє – не вийде

Все змінилося з приходом пандемії, і два сезони грипу ми вдало проскочили завдяки спочатку локдауну, а потім - карантинним заходам: від відсутності туризму до обмеження у переміщеннях, від маскового режиму до переходу в онлайн. Щоправда, минулої осені, коли протиепідемічні заходи щодо ковіда майже зійшли нанівець, лікарі та вчені заговорили про можливу активізацію грипу.

Пов'язують це з накопиченням великої кількості людей, які давно не хворіли, тож особливо сприйнятливі до вірусу, і передрікають локальні спалахи у колективах та на окремих територіях.

Але й цього не сталося – до середини зими 2022 року показники захворюваності на ГРВІ та грип були майже на 40% нижчими за епідемічний поріг. Потім – війна, а грипу так і немає, і здається, може, й наразі "пронесе"?

- Імовірність цього, гадаю, занадто мала, - вважає сімейний лікар Ірина Лебедь. – Бачу по пацієнтах у поліклініці: минулої осені та половину зими хоча б у лікарнях, аптеках та магазинах люди надягали маски й намагалися тримати дистанцію. З початком війни нічого цього немає, і наразі доводиться наново переконувати носити маску хоча б коли прийшли на прийом. Щодо того, чому на грип не хворіли на початку весни, є теорія, що в стані гострого стресу, в якому ми перебували у перші місяці війни, наш організм настільки мобілізувався, що не допускав ані загострення хронічних хвороб, ані вірусів. Мої пацієнти з «хронікою» масово пішли до літа, коли у грипа не сезон.

А ось до старту цього сезону ми маємо всі вагомі фактори ризику, вважає лікар. Починаючи від похолодання, необхідності більше перебувати у приміщеннях, школярів, які вирушили вчитися офлайн, до зниження імунітету і хронічних хвороб, що загострилися на тлі вже хронічного стресу.

Подивись, як хворіла Австралія, і зроби висновки

Додамо сюди ще більший прошарок тих, що давно не хворіли на грип, і це знизило рівень природного імунітету в популяції. Плюс повна відсутність карантинних обмежень. Плюс, за інформацією ВООЗ, за останній рік було зібрано мало зразків вірусу грипу, що збільшує можливість "проскочити непоміченими" для якихось небезпечних типів вірусу.

І як результат, невтішний висновок директора програми ВООЗ з грипу Венчінга Жанга про невідворотність нової пандемії грипу. Із застереженням, що ми не знаємо, коли вона станеться, яким штамом вірусу буде викликана і наскільки важким буде перебіг хвороби.

Прогнози про захворюваність на грип у Північній півкулі робляться на основі ситуації у Південній, де сезон грипу триває з травня по вересень. І те, що цього року відбувається в Австралії, насторожує експертів Глобальної системи епіднагляду та реагування на грип, яка збирає інформацію про виявлені зразки вірусу по всьому світу.

За даними ВООЗ, цього сезону щотижнева австралійська статистика суттєво перевищила середні показники за останні п'ять років, причому зростання захворюваності почалося ще в середині квітня, а пік припав на кінець травня, що дуже рано. Зареєстровано 113 смертей, усі були спричинені грипом А. На «чистий» тип А припало 83% випадків, на А(H3N2) – 16%, на А(H1N1) – 1%.

Серед лабораторно підтверджених випадків у 94,6% хвороба була викликана грипом А (без субтипу), у 4,6% – А (H3N2), у 0,8% – А (H1N1). На грип В припало лише 0,1% усіх випадків.

На підставі цих даних експертами Глобальної системи епіднагляду за грипом зроблено висновок про непростий сезон грипу й у Північній півкулі. А фахівцями ВООЗ розроблені рекомендації щодо щеплень. Для сезону грипу 2022/2023 рекомендовано вакцини проти наступних штамів :

  • вірус, подібний до типу А/Victoria/2570/2019(H1N1);
  • вірус, подібний до типу А/Darwin/9/2021(H3N2);
  • вірус, подібний до типу В/Austria/1359417/2021 (лінія В/Victoria);
  • вірус, подібний до типу В/Phuket/3073/2013 (лінія В/Yamagata).

В аптеках вакцини потрібно сильно пошукати

Якщо порівняти зі штамами минулого сезону, знайомими для нас є А/Victoria та В/Phuket. Чого чекати від інших, проти яких немає колективного імунітету, невідомо, тому вихід один – вакцинація.

Щеплюватися від грипу лікарі радять наприкінці вересня - на початку жовтня. Якщо не виходить, можна зробити це протягом усього епідемічного сезону. Життєво необхідно для груп ризику (див. Будь в курсі).

Відповідно до рекомендацій ВООЗ, для профілактики слід використовувати чотиривалентні вакцини, у складі яких є необхідні компоненти проти всіх анонсованих штамів. Минулого року для вакцинації, яка не є обов'язковою і не оплачується державою, в Україні пропонувалися три чотиривалентні препарати: «Джи си флю Квадрівалент» (Корея), «Ваксігрип» (Франція) та «Інфлувак» (Нідерланди). Наразі у країні війна, але, як запевнив в інтерв'ю агентству «Інтерфакс» головний санітарний лікар Ігор Кузін, постачання вакцин не припиняться незважаючи на певні труднощі з логістикою. Обсяги розраховуватимуться з попиту минулих років плюс ще 10-15%.

Поки що приватні клініки пропонують послугу вакцинації, хоча і не у всіх є повний набір вакцин. Натомість вона, на відміну від усіх інших, за рік не подорожчала: щепитися можна за 600 – 800 гривень залежно від «планки» медичного центру.

Щодо наявності вакцин в аптеках, ситуація в регіонах різна і не надто оптимістична. Судячи з інформації із сайту tabletki.ua, «Джи си флю» є не у всіх обласних центрах, наприклад, у Хмельницькому, Одесі, Дніпрі, Кропивницькому, а у Львові представлена ширше, ніж у Києві. «Ваксігрип» знайти можна, але знову ж таки – не скрізь, у західних областях його практично немає, а «Інфлувака» взагалі вкрай мало по всій країні. Тож заощадити на вакцинації буде непросто, а різниця між цією послугою у приватній клініці та у звичайній амбулаторії, куди ви прийшли зі своєю вакциною, становить близько 500 гривень.

БУДЬ В КУРСІ

Кому обов'язково потрібно зробити щеплення

Група ризику щодо грипу насправді досить велика, оскільки значення мають не лише супутні захворювання, але й вік та вид діяльності:

  • люди похилого віку старше 65 років і діти з 6 місяців до 9 років. Що стосується немовлят до 6 місяців, рекомендується зробити «вакцинальний кокон» навколо малюка, тобто зробити щеплення всім членам сім'ї, які з ним контактують;
  • працюючі у місцях скупчення людей: медпрацівники, вчителі, водії громадського транспорту, продавці, співробітники будинків для людей похилого віку та дитячих будинків;
  • жінки, які планують вагітність, вагітні, ті, що вже народили, – прищеплюються інактивованою вакциною;
  • люди, які перебувають у великих колективах, – гуртожитках, геріатричних пансіонатах, місцях позбавлення волі;
  • люди з ВІЛ;
  • пацієнти із хронічними хворобами: серцево-судинні, астма, діабет, ниркова недостатність, неврологічні патології, онкологія, цироз печінки, ожиріння, перенесений інсульт, епілепсія, ДЦП.
Новини по темі: Здоров'я Грип епідемія