Завантажити ще

Очне навчання в школі: які поради дає держава, а що мають протестувати батьки

Очне навчання в школі: які поради дає держава, а що мають протестувати батьки
Фото: Олександр Прилепа / УНІАН

Вже завтра в Україні розпочинається новий навчальний рік. Вперше він стартує в умовах повномасштабної війни. Вже ні для кого не секрет – він буде важким. На багато організаційних питань ні у вчителів, а тим паче у батьків школярів немає відповіді. 

«КП в Україні» зібрала основну інформацію щодо навчального 2022/23 року у школах України.

У кожній третій школі діти сядуть за парти. Але чи надовго?

Згідно з інформацією МОН, навчальний процес 1 вересня розпочнеться у 12 900 школах, з них - 3500 зможуть забезпечити навчання дітей безпосередньо за партами, тобто буде виключно очна форма навчання, понад 3800 шкіл будуть працювати у змішаному режимі (використовувати як очну, так і дистанційну форму роботи), повністю дистанційно планують працювати 5497 закладів. 

Очне навчання змогли дозволити у школах, у яких є укриття – якщо не повноцінне бомбосховище (таких по всій країні одиниці), то хоча б облаштований підвал.

Але гостро стоїть питання, як довго школи зможуть забезпечувати очне навчання. І ось основні застереження, які батьки українських школярів почули під час батьківських зборів напередодні початку навчального року.

Застереження №1. Підведе укриття

Будемо говорити відверто: чимало шкільних укриттів не витримують жодної критики: вологі, а подекуди і з видимою пліснявою та грибком, з теплотрасою над головами дітей, без туалетів, аварійних виходів і т. д. Директори шкіл відверто зізнаються: сподіваємось, що все буде добре, але гарантувати, що підвал не затоплять ґрунтові води чи не прорве трубу з опаленням, не можуть. Відповідно, якщо, не приведи Господи, в укритті щось виходить з ладу, ДСНС мають опечатати підвал – і діти цієї школи йдуть на дистанційку.

Застереження №2. Економія коштів на опаленні освітніх закладів

Голова правління «Нафтогаз України» Юрій Вітренко вже попередив, що українців чекає чи не найважчий за всі роки незалежності опалювальний сезон. Газові сховища недостатньо наповнені, транзит газу до Європи під питанням, і не можна виключати терористичних актів по ГТС країни. Вітренко анонсував, що опалювальний сезон розпочнеться пізніше, а закінчиться – раніше, температура в приміщеннях буде нижчою, аніж зазвичай, - і закликав запастись теплими ковдрами. Аналогічний анонс раніше зробив і мер Києва Віталій Кличко. 

Як будуть опалюватись навчальні заклади? Чи не захоче держава зекономити, відправивши з листопада по квітень всі школи на дистанційку? Питання відкрите. Особливо в зоні ризику навчальні заклики, в яких очний процес організовано лише для чверті чи третини від всіх учнів (оскільки укриття не розраховане на всіх школярів освітнього закладу).

Застереження № 3. Наплив внутрішньо переміщених осіб

Очне навчання в школах залежить і від ситуації на полі бою. І тут варто розглядати два аспекти. Перший – якщо виникне будь-яка ситуація, яка спровокує нові масштабні хвилі внутрішньої міграції, то низку шкіл можуть віддати під прихисток для ВПО. У такому випадку на очному навчанні ставиться хрест. Другий аспект – військовий тероризм росії. Якщо російські ракети влучать в одну-дві-три… школи на мирній території, то і перед батьками, і перед державою гостро постане питання: можливо, треба припинити очне навчання, щоб убезпечити життя та здоров’я дітей?

Тривожна валізка школяра. t.me/patrolpolice_ua

Тривожна валізка школяра. t.me/patrolpolice_ua

Поради від МВС: що має бути в тривожному наплічнику та як шукати укриття по дорозі до школи

Про безпеку дітей напередодні навчального року більше подбало МВС, аніж МОН. У правоохоронному відомстві розробили «Абетку з безпеки школяра середньої школи». У посібнику можна знайти немало цікавих та корисних порад. Зокрема, надаються більш-менш чіткі і зрозумілі алгоритми дій, якщо дитина почула сирену про повітряну тривогу у школі, вдома, на вулиці, у громадському місці.

«Не вагаючись, прямуй до найближчого укриття. Як правило, це споруди підземного простору. Якщо не знаєш, куди йти, і тому важко зорієнтуватись – запитай у дорослого. Якщо поряд немає укриття, але ти бачиш лісосмугу, рухайся в її напрямку і сховайся там (дерева забирають на себе розліт осколків)»… - ось поради від МВС на випадок, якщо дитина почула сповіщення про повітряну тривогу на півдорозі до школи. Не зайвим буде, якщо батьки разом зі своїм школярем пройдуть маршрут до школи і детально розкажуть і покажуть, в яких місцях дитина зможе знайти укриття, спустяться в них.

У посібнику розказано, як вести себе у разі ядерного удару та хімічної небезпеки. В МВС закликають батьків та педагогів детально розповісти про мінну небезпеку. Особливо акцентувати увагу, що не можна торкатись сторонніх предметів, навіть якщо побачиш «загублений 13 IPhone», адже він може здетонувати. У батьківських чатах озвучується порада декілька разів провести «тренування» з дітьми: підкинути на її шляху якусь цінну річ і подивитись, як вчинить дитина – підніме її, зателефонує вам чи на 102 і сповістить про знахідку.

31 серпня Патрульна поліція України у своєму телеграм-каналі опублікувала пам’ятку, що має бути у персональному тривожному наплічнику школяра, а що - у загальношкільному рюкзаку. Ось перелік найнеобхіднішого у персональному тривожному наплічнику вашої дитини: пляшка чистої води, поживні батончики, снеки, телефон із зарядним пристроєм і повербанк, індивідуальний набір необхідних ліків на кілька днів (роз’ясніть дитині, як їх вживати, або розпишіть схему прийому, за якою вчитель буде контролювати вживання ліків дитиною), комплект змінної білизни та одягу, а також записка, у якій вказано ПІБ дитини, контактні дані батьків та близьких родичів - імена, телефони, адреси. Увага! Щойно пролунала сирена, діти беруть тривожний наплічник (а не рюкзак з підручниками та канцелярією) і спускаються в укриття.

У шкільній тривожній валізі (постійно знаходиться в укритті) має бути: вода, їжа (печиво, «сухпайок»), засоби гігієни (туалетний папір, мило), ковдри, ліхтарики, універсальна аптечка.

Батьки, вивчіть внутрішні правила школи

Напередодні навчального року або в його перші дні обов’язково поцікавтесь внутрішніми правилами школи на період воєнного часу. Деякі моменти вас можуть здивувати або взагалі йти врозріз з вашими уявленнями щодо навчання між звуками сирен. Наприклад, від багатьох своїх знайомих доводилось чути аргумент: я віддаю свою дитину на очне навчання, оскільки школа знаходиться поруч з нашим будинком. І якщо пролунає сирена, то в лічені хвилини заберу дитину чи попрошу, щоб вчитель відпустив її додому. Увага! Ні перший, ні другий сценарій, скоріш за все, не пройде! Внутрішні правила багатьох освітніх закладів забороняють віддавати (відпускати) дітей у разі оголошення про повітряну тривогу. Щойно пролунає сирена, вчитель організовує швидке переміщення дітей в укриття – і нікуди більше.

Дізнайтесь, о котрій годині двері школи будуть закриватись не лише для сторонніх осіб, але й для учнів. Наприклад, внутрішніми правилами може бути встановлено, що дітей впускають до школи лише до 8.20 чи 8.25. Це робиться для того, щоб у разі сирени класний керівник міг організовано спустити дітей в укриття. Запитаєте, а що робити, якщо дитина спізнилась? Вона йде додому або у безпечному місці чекає відбій сирени, паралельно сповіщає класного керівника про своє запізнення, повертається до школи.

Не варто «тероризувати» вчителя питаннями у телефонних чатах чи дзвінками щодо того, чи спустились вони вже в укриття. Такі дзвінки і смс будуть відволікати вчителя від головного – евакуації в укриття.