3 червня
Завантажити ще

Новий навчальний рік: це не фільм жахів, це – шкільне укриття

Новий навчальний рік: це не фільм жахів, це – шкільне укриття
Фото: Людмили Зверевої

- Понад рік через ковід дитина навчалась дистанційно, ще пів року – через повномасштабну війну. За цей час успішність доньки «з’їхала» нижче плінтуса. Тому, коли нас запитали, яку форму навчання обираємо для дитини з 1 вересня, - проголосувала за очну. А сьогодні ми оглянули шкільне укриття… Заціпило від жаху. Тож дитина продовжить знов навчатись онлайн, - розповіла на емоціях моя подружка, мати столичної 8-класниці.

Невже все, дійсно, так погано? «КП в Україні» виміряла градус батьківського невдоволення щодо підготовки шкільних укриттів до початку навчального року.

Почнімо з головного: для того щоб навчальний заклад міг запустити очну форму навчання, потрібно обладнати укриття. Захисне приміщення має відповідати низці вимог (дивись «Важливо») та отримати експертне заключення від ДСНС. Якщо такого заключення нема, то школярів не можна пускати за парти. І тут починаються нюанси.

Нюанс перший. Укриття оглядали і оцінювали «сліпі» експерти?

Від знайомих і користувачів соцмереж можна почути, що немало шкільних укриттів отримали дозвіл від ДСНС, але реальний стан захисних приміщень викликає багато питань. Коли батьки на власні очі побачили, як виглядає «бомбосховище», то жахнулись. Виникли сумніви, а чи не сліпі відповідні особи перевіряли ці укриття?

- Це не укриття, а якийсь сарай: цвіль, сходинки до бомбосховища в незадовільному стані, освітлення нормального немає, затхлий запах сирості. У вільному доступі щиток з проводами. Вентиляційна система не зрозуміло, як працює... При тому, що громаді були виділені кошти на облаштування укриття, - поділилася емоціями в соцмережі Людмила Зверєва, розповідаючи про підготовлене укриття Талалаївської ЗОШ (Чернігівська обл.). 

Це не укриття, а якийсь сарай, - обурюються батьки школярів. Фото: Людмили Зверевої:

Це не укриття, а якийсь сарай, - обурюються батьки школярів. Фото: Людмили Зверевої:

- Гострі уламки арматури, немає підлоги, багнюка - після першого невеличкого поштовху все це буде на головах наших дітей, - так описує укриття в одній із львівських шкіл Марія Іваницька і резонно запитує: - Хто буде відповідати за скалічених дітей?

- Це не кадри з фільму жахів. Трухляві меблі, грибок на стінах та стелях, загальний антисанітарний стан, - розповідає про одну зі столичних шкіл Олександра Борисова і оприлюднює в соціальній мережі світлини шкільного укриття

Трухляві меблі, грибок на стінах та стелях, загальний антисанітарний стан. Фото: ФБ Олександри Борисової

Трухляві меблі, грибок на стінах та стелях, загальний антисанітарний стан. Фото: ФБ Олександри Борисової

Немов не шкільне укриття в одній із шкіл Здолбунова, а фрагмент з фільму про апокаліпсис, розповідає Оксана Панасюк. 

- Скажіть, будь ласка, хіба у вимогах не чітко вказано про обов'язковий санітарний та протипожежний стан?! По-перше, чи хотів би хоч хтось із відповідальних осіб, щоб його дитина сиділа на старих брудних матрацах під стінами, покритими грибком? Комусь потрібно розказувати, які наслідки це може за собою потягнути? Та це навіть дрібниця порівняно з трубопроводом, який проходить під стелею цього «приміщення». Над головою у дітей буде знаходитися труба, яка і без вибухів перебуває у аварійному стані... Труба, з якої тече вода! – емоційно описує шкільне укриття пані Оксана. - Поїхали далі... Туалети. Тут все просто - їх немає!.. А ще вентиляція. Її теж просто немає.

Нюанс другий. Укриття не пройшло інспекцію, але дирекція школи «бере на себе відповідальність»

З першого вересня пустять дітей за парти і деякі школи, укриття яких ще не отримало схвальний відгук від відповідної комісії. Вони розпочинають свою роботу «авансом». Тимчасово всю відповідальність за збереження життя і здоров’я учнів бере на себе керівництво школи.

- Ще тиждень тому ми були впевнені, що дитина буде навчатись дистанційно. Шкільний підвал абсолютно не відповідав вимогам бодай елементарного укриття. Його почали ремонтувати і приводити хоч до якогось притомного стану після Дня Незалежності! Інспектувати сховище будуть вже десь в середині вересня, але очне навчання розпочнеться з 1 вересня, – емоційно розповідає та сама моя подруга з Києва.

За її словами, шкільне укриття – звичайний підвал, який зазвичай восени і навесні підтоплюється ґрунтовими водами.

- Коли ми оглядали приміщення, то там ще були невеликі калюжі. Осушувати підвал ніхто не збирається – державних коштів на це нема, а батьки не поспішають «складатися». Калюжу закриють дошками, а поверх простелять шмат лінолеуму, - продовжує вона. – Аварійний вихід з укриття тільки-но робиться. Наразі це - отвір в стіні розміром 1,5 на 1,5 м. Через нього можна пролізти в інше приміщення, яке має вихід на вулицю. І пролазити потрібно, лавіруючи між каналізаційними трубами. Прибрати труби чи змінити «розводку» не можна, оскільки все знову впирається в брак грошей.

«Гарний інтернет, сімейна атмосфера…»

Звичайно, є школи, які зробили добротну «косметику» в укритті. Ось, наприклад, столична спеціалізована школа №16.

- Шановні батьки , школа готова відкритися з 1 вересня для навчання дітей в класах. Якщо виникне необхідність перейти дітям в укриття, педагогічний колектив і частково батьки все літо приводили підвальне приміщення у належний стан. Там розміщені парти, лави, ліжка, килимки, іграшки, ємності для води, аптечка, туалетна кімната в робочому стані, відремонтоване освітлення. Є акт комісії про відповідність укриття вимогам, - описує і показує світлини укриття адміністрація навчального закладу. 

Є школи, які зробили добротну «косметику» в укритті. Фото: ФБ Олени Грищенко

Є школи, які зробили добротну «косметику» в укритті. Фото: ФБ Олени Грищенко

Євроремонтом в укриттях можуть похвалитися представники приватних шкіл. Для своїх вихованців під землею облаштували затишні кімнати, міні-спортзал, вбиральні і навіть їдальню.

- Шановні батьки, хочемо вас запевнити у наявності комфортного та безпечного укриття в нашій школі. Воно містить усе необхідне для очікування завершення сигналу повітряної тривоги у гідних умовах, спілкуючись, читаючи, займаючись спортивними вправами, навчаючись. Гарний інтернет, оптимізм та наша сімейна шкільна атмосфера допоможуть всім нам пройти цей непростий етап разом. Смаколики, ігропрактики та наші шкільні фішки захоплюють дітей, а психологи та тьютори вже отримали відповідні знання із кризової психології та завжди будуть поруч, - ось таке повідомлення можна побачити на сторінці в «Фейсбук» однієї з найдорожчих київських шкіл

Євроремонтом в укриттях можуть похвалитися представники приватних шкіл. Фото: facebook.com/school.athens

Євроремонтом в укриттях можуть похвалитися представники приватних шкіл. Фото: facebook.com/school.athens

Важливо

Яким має бути укриття в школі

Ще на початку червня освітній обмудсмен Сергій Горбачов дав роз’яснення щодо вимог до елементарного шкільного укриття.

  1. В укритті мають бути умови для можливості безперервного перебування в ньому упродовж не менше 48 годин (вентиляція; резервне штучне освітлення; місця для сидіння; ємності з питною (з розрахунку 2 л на добу на одну особу) та технічною водою (за відсутності централізованого водопостачання); біотуалети чи виносні баки, що щільно закриваються, для нечистот; засоби пожежогасіння та надання медичної допомоги; дротовий телефон/інтернет).
  2. Входи до захисної споруди мають забезпечувати вільний доступ усередину, можливість користування ними особами з інвалідністю та іншими маломобільними групами населення й мати достатню пропускну спроможність. Мати аварійний вихід.
  3. Укриття має захищатися від підтоплення і затоплення ґрунтовими, поверхневими, технологічними та стічними водами.

В тему

Які дозволи затребують від батьків?

Якщо ви обрали для своєї дитини очне навчання, а в школі є укриття, то ви просто відправляєте дитину до навчального закладу і підтримуєте контакт з класним керівником. Все! На законодавчому рівні немає жодних вимог щодо того, що ви маєте на початку навчального року підписати «дозвіл» чи «брати на себе відповідальність».

У батьківських групах в соціальних мережах наразі все частіше публікуються повідомлення, що адміністрація навчального закладу ультимативно просить батьків підписати один-два папірці. Перший – заява про те, що на період воєнного стану саме батьки несуть повну відповідальність за збереження життя та здоров’я учнів під час очного навчання в школі. Другий – дозвіл на перебування дитини у шкільному укритті з приміткою, що напередодні навчання оглянули захисне приміщенні і погоджуєтесь, щоб там дитина знаходилась під час повітряної тривоги