24 листопада
Завантажити ще

Атакуючий чи жертва атаки: чому виник скандал навколо генерала Кривоноса

Атакуючий чи жертва атаки: чому виник скандал навколо генерала Кривоноса
Фото: https://www.facebook.com/sgkryvonos

Скандал, пов'язаний із генералом Сергієм Кривоносом та його участю в обороні аеропорту «Київ» (Жуляни), набирає обертів. У Генштабі заявили, що довірили йому аеропорт як добровольцю, а не як військовому, хоч і з урахуванням військового досвіду. У Державному бюро розслідувань уточнили, що кримінальне провадження відкрито - не більше і не менше - за фактом розкрадання майна аеропорту.

Сам Кривонос каже про «замовну справу» – помста влади за критику дій її та Володимира Зеленського зокрема. Соцмережі киплять гнівом: під час війни переслідувати бойового генерала за те, що він виконав завдання та зламав плани ворога, це фактично зрада. Такий основний постулат.

Артистові – орден, генералу – статтю

Масла у вогонь підлив збіг. Інформація про нібито кримінальне переслідування Сергія Кривоноса з'явилася у мережі 28 серпня, і цього ж дня на сайті президента з'явився указ про присвоєння державних нагород до Дня Незалежності.

Багатьох шокувало, що орден «За заслуги» отримав «квартальник» Євген Кошовий, який втік від війни, тоді як генерала, готового взяти на себе удар ворожого десанту, «нагородили» перспективою провести у в'язниці від 8 до 12 років. Така санкція передбачена частиною 5-ю статті 426-1 Кримінального кодексу – «Перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень».

Сам Кривонос заявив, що керівником оборони «Києва» був призначений за наказом Валерія Залужного, зібрав людські ресурси, одержав зброю та організував захист.

– Усі мої дії були підтверджені керівництвом ЗСУ, а 12 березня В. Залужний підтвердив мої повноваження особистим наказом. 13 березня мене знову зарахували на військову службу, – розповів він у коментарі «Цензор. НЕТ».

Генерал підозрює, що перед ДБР поставили завдання визнати незаконним наказ Залужного, і таким чином дії Кривоноса в аеропорту виглядатимуть як самоуправство.

- Якими потрібно бути нерозумними, щоб під час війни порушувати питання про матеріальні речі, коли вирішується доля держави, - висловлює свою думку колишній перший заступник міністра оборони генерал-полковник Анатолій Лопата. – Порівняно з тими руйнуваннями, які спричинив ворог, збиток в аеропорту, навіть якщо він є, мізер. І ніяк не час говорити про це зараз, а тим більше порушувати кримінальні справи проти людей, які захищають країну.

На думку експерта, і минулою, і нинішньою владою, а також військовими зроблено багато помилок:

- І про них ми ще говоритимемо! Але розбір польотів потрібно проводити після перемоги, а не зараз, коли все суспільство має виступати єдиним фронтом, а не розколюватись на протиборчі табори.

Не проти, а за фактом

Зміцнювати аеропорт у Жулянах генерала Кривоноса спонукала спроба росіян десантуватися на аеропорт у Гостомелі.

- І він мав рацію. Я особисто допитував полоненого, який розповідав, що наступний десант планували у Жулянах та ще у чотирьох точках по Києву, - розповіло нам джерело в прокуратурі. – Плани зірвав провал операції у Гостомелі, я припускаю також, що росіяни отримали дані про зміцнення Жулян. Кривонос не міг діяти самовільно, оскільки залучив до своєї оборонної команди як добровольців, так і прикордонників, нацгвардійців, які не могли приймати рішення без вказівки свого начальства. Він отримав кулемети та зенітні установки, що підтверджує повну узгодженість усіх дій із ЗСУ.

У той же час наш співрозмовник вважає, що сама кримінальна справа не варта того галасу, який зчинився.

– Справа відкрита за фактом, а не проти генерала Кривоноса, підозру йому не вручали. Хоча все може бути, – пояснює наше джерело. - При організації оборони використовувалося майно аеропорту, щось було пошкоджено, керівництву треба якось списувати. Запит ДБР до Генерального штабу про повноваження Кривоноса, який виклали в інтернеті, це звичайні процесуальні дії.

Юристи також зазначають, що генерал Кривонос поспішив наділити Держбюро розслідувань не властивими йому повноваженнями.

- Слідчі ДБР не можуть визнавати незаконним наказ головнокомандувача ЗСУ. Це винятково прерогатива адміністративного суду. Так, ДБР може подати до суду, але які є підстави для визнання наказу незаконним? Оборону аеропорту у Жулянах завершено. Кривонос отримав та виконав своє завдання, – коментує адвокат Олександр Сирота.

З іншого боку, юрист звертає увагу, що кримінальне провадження відкрито за статтею про «військову службову особу», а отже, Кривонос мав перебувати на службі, а не бути добровольцем, як наразі про це говорять у Генштабі.

- Здається, що у цьому конфлікті більше політики, аніж суті питання, - робить висновок адвокат. – Юридичні позиції у генерала Кривоноса міцні. Для порівняння: наразі ЗСУ завдають ударів по об'єктах у Херсонській області, де розташувалися сили росіян. Або по Антонівському мосту, який на балансі України. Не будемо ж ми звинувачувати армію у цих руйнуваннях.

Проблема проста, традиційна

– Усі деталі цього скандалу не дуже важливі для розуміння суті проблеми. А проблема дуже проста і, на жаль, для нас традиційна. Генерал Кривонос у низці інтерв'ю виступав у ролі жорсткого критика нинішньої влади за те, що вона не готувалася до війни і взагалі наробила купу помилок, - коментує голова правління прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко. - І у відповідь отримав те, що мав отримати. Так у нас заведено: якщо починаєш пред'являти претензії, то до тебе вони теж можуть з'явитися. Це було за всіх президентів. Нині війна, але нічого не змінюється. Якщо атакуєш – отримуєш відповідь.

Сергій Кривонос – публічна і дуже популярна особистість. Але, на думку експерта, йому не вистачає політичного досвіду:

– У перші дні війни проблеми були у всіх. З багатьма ситуаціями нам ще доведеться розбиратися. Я наразі не ставав би на чийсь бік, бо звинувачувати дуже легко. А так прямо це працює тільки тоді, коли є очевидна зрада. Помилки роблять усі – і влада, і генерал Кривонос.

На думку політолога Олексія Якубіна, скандал ще й навмисне роздмухується.

- Усі соцопитування показують, що армія нині найавторитетніший інститут для українців. І є сприйняття, що цей капітал можна буде перевести у політичний, - зазначає Олексій Якубін. – Можливо, Сергій Кривонос хоче використати цю історію, можливо, політики намагаються утримати свої позиції, показуючи, що військові – не святі. Також я думаю, що є охочі підтримувати наратив, що між керівництвом країни та військовим керівництвом існує прихований конфлікт.

Що кажуть сторони

Генерал-майор Сергій Кривонос:

- Злітна смуга була залита машинним мастилом і перегороджена технікою, всі об'єкти та периметр були підготовлені до протидесантної оборони, я налагодив підготовку особового складу та проводив навчальні стрільби, щоб зустріти російський наступ. Там спочатку був повний хаос, але ми швидко все організували.

Державне бюро розслідувань:

- У рамках розслідування кримінального провадження, порушеного за ч. 5 ст. 426-1 ("Перевищення військовою посадовою особою влади або службових повноважень"), перевіряється інформація про обґрунтованість наказів військовим щодо вилучення транспортних засобів аеропорту та іншого майна. Також досліджується правомірність наказу здійснити пошкодження злітно-посадкових смуг аеропорту, що не обумовлювалося військовою необхідністю.

Генеральний штаб ЗСУ:

- З 24.02.2022 року по цей час Кривонос С.Г. на військовій службі не перебуває і на військову службу під час мобілізації не призивався. Документи, надані у публікації («Цензор. НЕТ». – Ред.), не є підставою для зарахування на військову службу, у тому числі під час проведення мобілізації.