Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Що читати з дітьми про війну: книжки для малюків та молодших підлітків

Що читати з дітьми про війну: книжки для малюків та молодших підлітків
Фото: StockSnap с сайта Pixabay

Часто психологи радять пояснювати дітям воєнні події у формі казки. Можна придумати самим, а можна використати вже готові книжки. Після 24 лютого українські видавці теж замислились над тим, що дітям потрібна така література, а отже на полицях з’явилися нові видання. Також є історії ще про початок війни у 2014 році – ті ж самі травми, що переживали тоді на Донбасі, переживаємо ми зараз.

Мрія. Небесні авіалінії

Мрія. Небесні авіалінії

Мрія. Небесні авіалінії

Зоряна Живка

Свічадо, 2022

Ілюстратор Богдана Бондар. – Львів:. – 32 с.

Вік: 5-7 років

Ціна: 75 грн

Ця казка з’явилася після того, як рашисти знищили у Гостомелі нашу гордість – літак-велетень «Мрію».

Головна героїня книжки згадує, що її тато, який допомагав на авіаційному заводі будувати «Мрію», розповідав багато чудесних історій про цей літак: і виставка картин у ньому проводилась, і жирафів зі слонами він перевозив. І гостинчики дівчинці тато приносив не від «зайчика», а від «Мрії».

І ось «Мрії» не стало, але душа її залишилась живою і полетіла на небо. Там на небесах Святий Миколай запропонував літаку нову, почесну місію.

Ілюстрації до книги створила художниця Богдана Бондар, яка з початку повномасштабного вторгнення у київських бомбосховищах малює разом з дітьми малюнки – в тому числі і про «Мрію» та про Перемогу.

Битва за місто

Битва за місто

Битва за місто

Володимир Чернишенко

Artbooks, 2022

Вік: 3 - 6 років

Ціна: від 249 грн (у продажу з 24 серпня 2022)

Ілюстратор: Тетяна Копитова

Психологи радять розповідати маленьким діткам про війну в формі казки. І в цьому на допомогу батькам приходять книжки. «Битва за місто» - це збірник яскраво ілюстрованих віршованих оповідок, які пояснюють, хто і як на нас напав. Персонажі книги – різноманітні істоти: «наших» - змальовано героями, щоб подарувати діткам віру у перемогу, щоб вони змалечку вірили у те, що зло обов’язково буде покарано.

Це тиха ніч, мій астронавте

Це тиха ніч, мій астронавте

Це тиха ніч, мій астронавте

Оксана Лущевська

#книголав, 2022

Вік: 6 - 8 років

Ціна: 320 грн

Ілюстратор: Катерина Степаніщева

Невелика повість у формі дитячого щоденника. 7-річна Ія записує, що відбувалося у перші дні навали російських загарбників в Україну. Щоденник починається 24 лютого і закінчується 5 березня.

Дівчинка пише про сирени та бомбардування, про те, як тато і мама налякано говорять про війну, як вони родиною ховалися у бомбосховищі та коридорах, як проходила евакуація. Описує свої змішані почуття – страх, відчай, розгубленість, та попри все вміє знаходити і радощі. Психологи радять дорослим задля збереження психічного здоров’я виконувати повсякденну рутину. Ія як живий приклад цього – вона їсть кашу, піклується про свого собачку, робить разом з мамою зарядку, читає смішні книжки.

А ще відчувати віру у краще дівчинці допомагає вигаданий друг – астронавт, до якого вона весь час звертається і вірить, що він їм допоможе, що кине на ворогів найбільший метеорит. Ія вірить, що якою б тяжкою не була ніч – все одно настане переможний світанок. І вони його дочекаються.

Діти повітряних тривог

Діти повітряних тривог

Діти повітряних тривог

Лариса Денисенко

Видавництво, 2022

Вік: 6 - 8 років

Ціна: 250 грн

Ілюстратор Олена Лондон

Збірка історій дітей, які так чи інакше зіштовхнулися з війною. Мія народилась у бомбосховищі 25 лютого 2022 року і має суперсилу: відчуває зв’язок з іншими дітлахами під час повітряної тривоги. Лея разом з мамою та бабусею ліпила вареники для переселенців та малювала бойових котиків. Тарас мріє вирости і стати Привидом Чернігова, щоб було кому захищати його місто. Данило ще у мами у животику, але вже пережив евакуацію до Кракова. Кожна сторінка – нова історія, нова дитяча понівечена доля, новий друг.

Великі насичені кольором ілюстрації не приховують горя, що принесла війна, та водночас оптимістичні, підтримують віру у перемогу.

Пси, які приручають людей

Пси, які приручають людей

Пси, які приручають людей

Олена Максименко

Портал, 2021

Вік: 9 - 13 років

Ціна: 395 грн

Мірка добре пам’ятала, як почалась війна у їхньому містечку. А перед тим були погані новини з Криму, потім з Донецька та Луганська. Дівчинка мало переймалась тим – вистачало турботи з навчанням, адже скоро кінець року. А тато з мамою сварились – бо треба було виїжджати, адже ось-ось бойові дії розпочнуться і тут.

Мірці довелось пережити обстріли у підвалі, вивчати домедичну допомогу, побачити смерть і навіть врятувати життя. А ще – зрозуміти новачка-переселенця у їхньому класі, пережити традиційні для підлітка перші закоханості, ревнощі і типові шкільні проблеми.

Автор книги - воєнна журналістка, фотограф і волонтер - вважає, що для усіх наших дітей, які зіштовхнулись з війною, починаючи з 2014-го чи вже з 2022-го, ця книга може стати підтримкою і своєрідною терапією. Адже всі ми змушені жити у цьому жахітті війни, і чужий досвід, бодай вигаданий, може допомогти й нам.

До речі, в книжці не лише художній текст. Тут є ігрові закладки та QR-коди, за якими можна дізнатись більше про період війни 2014 року, коментарі та поради психологів, запитання до тексту, що допоможуть краще його осмислити.

Яблука війни

Яблука війни

Яблука війни

Надійка Гербіш

Портал, 2020

Вік: 9 - 13 років

Ціна: 350 грн паперове видання, 175 – електронна.

Ще одна книжка з серії «Життя триває» від видавництва «Портал», яку доповнюють вищезгадані ігрові закладки та QR-коди: відомості про цей період від істориків, поради фахових психологів та запитання до тексту для глибшого усвідомлення.

Цього разу – історія про дівчинку Софійку. Її тато, колишній вояк Української галицької армії, повернувся додому після Першої світової війни дуже дивним: перестав бути життєрадісним та веселим. Інколи видавалось, що він ще досі перебуває у вогких траншеях. Мама мужньо тримає все на своїх плечах, випромінюючи незламність та оптимізм. А ще родина виїхала до США, щоб розпочати мирне життя. Ця повість і про еміграцію, і про посттравматичний розлад, і про історію, і як дитина переживає все, що відбувається у родині.

Абрикоси зацвітають уночі

Абрикоси зацвітають уночі

Абрикоси зацвітають уночі

Оля Русіна

Видавництво: Старого Лева, 2022

Вік: 9 - 13 років

Ціна: 120 грн паперове видання, 65 – електронна версія

В хлопчика Устима з прифронтового Донбасу з’явилась собака Жменька. Цуценя подарували йому військові, які захищали територію неподалік. Устим боявся, що допитлива Жменька може наступити на міну, а ще боявся, що росіяни почнуть наступати.

І якось Жменька пропала. Устим оббігав все, та не знайшов песика. Натомість зіштовхнувся з безпілотником, який умів… розмовляти, ба більше – сумувати і радіти.

«Абрикоси зацвітають уночі» була написала ще у 2021 році, а з друку вийшла за кілька дній до 24 лютого. Авторка книги Оля Русіна зазначає, що сьогодні упізнати себе у героях її повісті, на жаль, можуть набагато більше людей, ніж коли писалась історія.

В тему:

Не тільки книжки

Можна разом з дітьми почитати також цикл віршів Григорія Фальковича "Я, Руді – джек-рассел-терʼєр, переселенець", в яких песик розповідає про свої переживання під час війни. Як він ховався в укритті, як переживав за інших цуциків в містах, що потрапили під обстріл, як він переїхав з Києва до містечка Коломия.

Я, Руді, джек-рассел-терʼєр

Невеликі в мене габарити,
Маю хвіст і прізвисько смішне.
Я – тер’єр. Я вмію говорити,
Та не дуже слухають мене.

Укриття – то непогана штука:
Стільки звуків, пахощів, облич!
Тут на всіх лише одна наука:
Не панікувати – день і ніч.

Ось уже й відбій оголосили!
Вірю, небезпека промине...
Я людей підтримую щосили,
А вони – підтримують мене...

Вірші можна почитати на сайті українського ПЕН. 

Або завантажити і роздрукувати терапевтичні історії «Казки на листівках 22» від письменниці Галини Вдовиченко та маріупольської художниці Анастасії Пономарьової. Можна завантажити всі історії чи ту, яка сподобалась найбільше. Вони доступні на сайті проєкту.

Новини по темі: Діти Книги література