Завантажити ще

Кадровий портал UkraincyDoPracy: Українців прибуло, але більше платити не стали. Скоріше навпаки

Кадровий портал UkraincyDoPracy: Українців прибуло, але більше платити не стали. Скоріше навпаки
Фото: REUTERS/Фанні Бродерсен

Після війни багато біженців з України знайшли притулок у дружній Польщі. Однак щоб тут затриматися до закінчення війни, потрібен стабільний дохід. Як наші біженці влаштовуються у новій країні та на які вакансії можуть розраховувати без знання польської мови? На ці запитання нам відповіли представники порталу UkraincyDoPracy ("УкраїнціДоПраці"), який допомагає польським роботодавцям знайти співробітників з України, а нашим співвітчизникам – влаштуватися на роботу в Польщі.

Розраховувати на високу оплату не доводиться

1. Що змінилося у Польщі для українців після війни?

- Із початком війни до Польщі приїхало надто багато українців, тож розраховувати на високу оплату праці не доводиться. Охочих працювати чимало, відповідно вакансії, на які багато претендентів, не надто високо оплачуються.

2. Яку роботу пропонують українцям? І де готові платити добре?

- Насамперед – робочі спеціальності, які не потребують спеціальної підготовки. Тут люди потрібні завжди.

Поляки готові добре платити за роботу, на яку не вистачає людей. Найчастіше потрібні сильні здорові чоловіки – на будівництво, викладання плитки тощо.

Потрібні співробітники на заводи, зварювальники, водії. Однак із цим велика проблема: українські чоловіки не можуть приїхати до Польщі через воєнний стан. Тому роботодавці продовжують безуспішно та масово шукати зварювальників, будівельників, водіїв. Особливо потрібні водії категорії В, С – далекобійники, водії екскаватора, самоскида. За таку роботу готові платити добре, проте на неї можуть претендувати лише чоловіки, яких наразі тут немає.

3. До повномасштабної війни чоловіків було достатньо?

- Їх не вистачало і раніше, а тепер тим більше. Після запровадження воєнного стану нестача українських працівників у Польщі стала відчуватися гостріше.

4. Чи можна влаштуватись без знання польської мови?

- Звісно. Багато роботодавців готові прийняти такого працівника. Але, як правило, це вакансії для різноробів.

5. На які вакансії можуть претендувати наші біженки?

- У нас є клієнт, який постійно шукає швачок. Однак поляки обізнані, скільки швачки заробляють в Україні, тому готові платити не набагато більше. З одного боку, швачки їм потрібні, але гідно оплачувати конвеєрну роботу, де потрібно шити рукавиці, робочий одяг та інше, вони не готові. Тому жінки, які працюють на швейних фірмах в Україні, не поспішають приїжджати до Польщі на заробітки: надто несуттєва різниця у зарплаті.

6. Багато українок, які втекли від воєнних дій, могли б із задоволенням піти на таку роботу.

- Можливо. Але для цього потрібен відповідний досвід. На жаль, мало хто його має – тому швачок продовжують активно шукати.

Пріоритет для сімейних пар

7. Які ще є пропозиції для українців?

- Наразі сезон урожаю – отже, поляки шукають людей на збирання яблук, збирання та сортування грибів. Також потрібні покоївки в готелі та опікуни для людей похилого віку й інвалідів.

Загалом же українці у Польщі можуть претендувати на вакансії інженерів, аніматорів, арматурників, барменів, будівельників, бурильників, водіїв, далекобійників, хатніх робітниць, покоївок, кухарів, різноробів, сантехніків, зварювальників, доглядальниць, столярів, токарів, трактористів, пакувальників, швачок, електриків, електромонтерів, нянь, офіціантів, автомеханіків для роботи на автосервісі, СТО, у готелях, на заводах, м'ясокомбінатах, сільськогосподарських підприємствах, фермах, полях, у парниках, теплицях, на будівництві, фабриках, у пекарнях, кондитерських.

Поляки охоче візьмуть на роботу сімейну пару. Часто таким людям надається житло: для сім'ї - окрема кімната. Однак потрібно мати на увазі: якщо ви приїхали з дитиною, роботу знайти набагато складніше.

8. На які пропозиції найчастіше відгукуються українці?

- Найохочіше йдуть на сезонну роботу – це збирання ягід, яблук, грибів, огірків… Грубо кажучи, на полі. Хоча опікою та роботою у готелях українки цікавляться також. Потім за популярністю йдуть різноробочі спеціальності – на фермі та будь-яка робота руками, яка не потребує особливих знань та вмінь.

9. Чи оформлюють людей офіційно?

– Це залежить від роботодавця.

10. На яку саме зарплату можна розраховувати?

- Як правило, українцям платять небагато – 15-18 злотих на годину (120-144 грн.). Але якщо мова про таку сезонну роботу, як збирання фруктів, то тут розмір заробітної плати часто залежить від виробітку.

Водіям та зварникам платять від 20-25 злотих на годину (160-200 грн). Хтось виставив навіть ціну 40 злотих (320 грн), але це виняток із правил.

11. Отже, суттєвих змін у зв'язку з війною не відбулося?

- Ні, мало що змінилося. Українців прибуло, але грошей за це більше платити не стали. Скоріше навпаки.

12. Як довго триває трудовий тиждень і по скільки годин зміни?

- Здебільшого це 6 днів на тиждень. Робочий день зазвичай триває від 10 до 12 годин.

Вчіть мову - і заробите більше

13. Що потрібно для високооплачуваної роботи?

- Обов'язково хоча б мінімальне знання польської. Тому ми всім радимо вивчати мову. Навіть тим, хто лише планує виїжджати за кордон.

14. На які вакансії можуть розраховувати люди з базовим знанням польської?

- Такі люди могли б працювати кухарями, пекарями, офіціантами, аніматорами... До речі, найчастіше така праця оплачується по годинах. Відповідно, за місяць може вийти непогана сума.

15. На висококваліфіковану посаду є можливість українцям влаштуватися?

- Є місця для лікарів та медсестер із України. Але тут, знову ж таки, необхідне знання польської, також доведеться підтвердити свою спеціальність. Ну і, звичайно, зі знанням мови можна працювати у готельно-ресторанній сфері, супермаркетах, медустановах. Знання англійської мови буде додатковим бонусом.

16. На що роботодавець дивиться при влаштуванні людини на роботу?

- Якщо шукають різнороба, то, звичайно, тут звертають увагу на стать, вік, стан здоров'я кандидата. Якщо швачку, то важливий попередній досвід роботи.

17. Чи надають житло?

- Найчастіше так, але, як правило, йдеться про кімнати у гуртожитку. В одній кімнаті зазвичай живуть по 3-4 особи.

18. Що потрібно врахувати під час пошуку роботи?

- Добре, щоб вас влаштували офіційно. Тоді надалі можна буде оформляти «Карту побуту», розраховувати на медогляд, житло тощо.

Довідка Коротко про

UkraincyDoPracy - безкоштовний портал оголошень, який працює за принципом біржі праці та допомагає знайти українцям роботу в Польщі без посередників та оплати. Співробітники порталу пропонують зареєструватися на сайті та залишити резюме для успішнішого пошуку роботи. На сайті регулярно з'являються нові вакансії. Також тут можна знайти поради та інструкції, які допоможуть впоратися з формальними та юридичними питаннями під час влаштування на роботу в Польщі.