21 грудня
Завантажити ще

Поради нашим у Португалії: не залишайте дітей самих і не купуйте воду

Поради нашим у Португалії: не залишайте дітей самих і не купуйте воду
Фото: facebook.com/Анна Лім

Коли гостинна Польща та інші сусідні країни почали тріщати швами від напливу українських біженців, люди звернули свій погляд далі – на більш далекі, але не менш знайомі нашим заробітчанам Італію, Іспанію та Португалію. Тут великі українські громади, які з перших днів війни організувалися для допомоги співвітчизникам.

«КП в Україні» вже розповідала, як українцям швидше влитися у французьке суспільство. Сьогодні публікуємо поради, як легше облаштуватись і чого чекати біженцям у Португалії.

Оренда ціною у зарплату

Перше, про що варто подумати, це житло. З житлом у Португалії ситуація напружена – і так було ще до того, як у країну ринули хвилі біженців. Звичайно, тисячі нових претендентів ще більше ускладнили ситуацію на ринку оренди житла.

– Справа в тому, що в Португалії не будують нові будинки, і це впливає на ціни, які й так з кожним роком зростають – як на оренду, так і на купівлю нерухомості, – зазначає «КП в Україні» Ірина, яка мешкає в Португалії. років. – До того ж, тут купують житло багато іноземців, і це теж впливає на зростання цін. Біженці також додали свій відсоток. Втім, тенденція дефіциту житла зараз є типовою для всієї Європи.

Зняти квартиру з однією спальнею у Лісабоні можна щонайменше за 700 євро. Стільки ж сьогодні становить мінімальна зарплата у Португалії. Таку квартиру позначають як Т1. Т2 – отже, дві спальні та зал. Якщо пишуть Т1kit – значить є спальня і зал, але останній з кухнею не розділений.

Українські біженці часто шукають житло за 300-450 євро на місяць для сім'ї – хоча б спочатку. Стільки коштує одна кімната для поселення. Але це – у Лісабоні та його околицях, які найдорожчі. На півночі країни біля іспанського кордону за такі гроші можна зняти квартиру.

Друге за популярністю серед приїжджих місто в Португалії - це Порту. Він же другий за величиною після столиці. Втім, масштаби тут інші – навіть у Лісабоні набереться лише півмільйона мешканців. У Порту – вдвічі менше.

Краще їхати в «глибинку»

Знайти дешеві «метри» «всього» за 250-300 євро можна у невеликих містах на півночі – Браганса, Каштеу-Бранку та Візеу. Щоправда, вільних квартир тут небагато. За українськими мірками, міста зовсім крихітні – у них мешкає від 25 до 50 тисяч мешканців. Втім, порівнювати з нашою глибинкою їх не варто – до столиці лише 2,5 години поїздом. Наші ж біженці все ще можуть оформити безкоштовний проїзд громадським транспортом.

- Чимало сімей брали українців до себе на проживання, але багатьом біженцям довелося повернутися до України – вони не змогли знайти постійне житло та роботу. А місцеві не передбачали більш тривалого проживання – зазначає Ірина.

Українці дякують португальцям синьо-жовтими прапорцями із серцем у кольорах португальського прапора та словом

Українці дякують португальцям синьо-жовтими прапорцями із серцем у кольорах португальського прапора та словом

Уряд надсилає транспорт за українцями

З початку війни розселенням українців по громадах займалися у меріях. Чиновники, аж до віце-мерів, допомагали розвантажувати речі багатодітним сім'ям і всіляко опікувалися спочатку. Португальський уряд бронював цілі літаки для евакуації українців – і допомагали їм з моменту прибуття, забезпечуючи місця для ночівлі та інше.

- Португальський уряд створив сайт, де можна заповнити офіційну форму - і згідно з попитом, який визначається за цими формами, уряд відправляє літаки до Польщі, звідки українці можуть безкоштовно прилетіти до Португалії, - кажуть українці, які мешкають у Португалії.

Допомога інколи втрачається

Статус тимчасового захисту, який одержують українці за кордоном, передбачає надання безкоштовного житла або виплату на покриття вартості або частини вартості оренди. Але безкоштовне житло не завжди передбачає бажаний рівень комфорту. Зазвичай це притулки спочатку, а потім потрібно визначатися, де жити далі. Як варіант – можна знайти ріелторів, які сьогодні також готові на волонтерських засадах допомагати українцям. Особливість роботи місцевого ринку нерухомості в тому, що за послуги рієлтора платить господар квартири, для тих, хто знаходиться в пошуку «метрів», це безумовний плюс.

Найбільше платять в IT та медицині

З роботою в Португалії сьогодні, за відгуками місцевих жителів, також складно її мало. Тому португальці їдуть заробітчанами до Німеччини та інших багатших країн Європи – порівняно з тією ж Німеччиною, за зарплатами Португалія суттєво програє. Але на біржу праці вас оформлять, і, можливо, вам пощастить.

Тут люди не соромляться влаштовуватися офіціантами чи прибиральниками: отримують вони, як і робітник на фабриці, трохи більше за мінімалку – в середньому близько 800 євро. Мінімальну зарплату цього року підняли до 705 євро, замість 665 євро торішніх. Стільки ж платять кухарям у ресторанах та таксистам. Програмісти та співробітники сфери IT можуть похвалитися вищим доходом – 1500 – 2000 євро та вище. Стільки ж і більше – лікарі.

Наші можуть розраховувати на невелику додаткову допомогу від мерії у розмірі 150 євро, на дитину трохи більше – 180. На дітей виплачують додатково ще одну невелику суму, але не одразу – треба чекати. До речі, це одна із головних проблем для переселенців. Гроші йдуть довго і найчастіше приходять не за адресою. Доводиться довго розумітися, і процес може затягтися на місяці. Загалом на фінансовий рай розраховувати не доводиться, але від голоду вам точно померти не дадуть. Волонтери досі активні.

Вимикаємо кондиціонери та економимо на ванній

Комуналка в Португалії обходиться від 100 євро, але все, звичайно, залежить від витрати - якщо не вимикати кондиціонери (які тут не в моді, як і в більшій частині Європи) і щодня плескатися у ванній, то рахунки збільшаться у кілька разів. Харчування коштує, звичайно, залежно від переваг, досить дешево, але португальці зазвичай вкладаються у суму до 150 євро на місяць на людину. Цікаво, але українців тут дізнаються баклажками з питною водою, якими вони запасаються в супермаркетах. Місцеві не розуміють, адже якість тієї, що тече з крана, за всіма стандартами не гірша. Наші знизують плечима – «Звичка!».

Українська діаспора у Португалії з перших днів збирає допомогу для співвітчизників. Фото: ФБ Українці Португалії

Українська діаспора у Португалії з перших днів збирає допомогу для співвітчизників. Фото: ФБ Українці Португалії

Якщо працюватимете – частину податків повернуть

У магазинах продавці часто питають NIF – податковий номер. Якщо ви називаєте цей номер – це допомагає державі бачити, що гроші ви витрачаєте всередині країни. Але називати його має сенс, тільки якщо ви офіційно працевлаштовані в Португалії та сплачуєте податки – чи це за вас робить роботодавець. Тоді після перерахунку податків щорічно якусь частину сплачених грошей вам повернуть.

У відділеннях імміграційної служби в Португалії на волонтерських засадах працюють співробітники, які приймають виключно українців.

Щоб отримати тимчасовий захист, по суті потрібен лише паспорт – все відбувається за спрощеною процедурою. Кажуть, можна навіть без паспорта, але тоді довше складніше встановити особистість.

Для українців у Португалії є безкоштовні мовні курси.

Діти – краще відразу до школи

Дітей можна віддати до садка або до школи, але бюджетних місць небагато. Дитячі садки невеликі, і зі скрипом сюди в групу погоджуються прийняти лише одного-двох новеньких.

Якщо дитині вже є 5-6 років – можна одразу вирушати до школи. До португальських шкіл дітей приймають з п'яти років. Класи невеликі. У школах дітям має легко знайти компанію з українських дітей – їх достатньо. Початок навчального року – у середині вересня. Якщо дитина старша – через незнання мови її можуть відправити до молодших класів. Програма – легша, ніж в Україні.

Ще один момент, про який не слід забувати: у Португалії заборонено залишати дітей до 12 років самих. Не лише на вулиці, а й удома. За всієї загальної безпеки в країні вона курортна, і в сезон сюди приїжджають дуже різні люди з усього світу, тому за «чадами» рекомендовано постійно стежити.

Що важливо – не можна шуміти у квартирах з 11 вечора до 7 ранку. Можуть викликати поліцію, а ті випишуть штраф - розмовою не відбудетеся. Неправильне паркування також з рук не зійде.

При цьому непорозуміння через різницю менталітетів між українцями та жителів півдня виникнути не повинно. Наші співвітчизники, які давно переїхали сюди, відзначають – португальці дуже доброзичливі та відкриті. Навряд чи ви їх чимось здивуєте, навіть якщо розгулюватимете в спеку в шубі – до зовнішнього вигляду взагалі ставляться спокійно. Поважають старших та мам із дітьми, пропускають їх у чергах.

Загалом земляки, які перебралися до Португалії, попереджають: не думайте, що потрапите до раю. Тут свої проблеми та свої складнощі. Краще, якщо ви їдете до знайомих чи родичів, ще краще, коли у вас є фінансовий запас і затребувана тут спеціальність... Але точно в гостинності українцям у Португалії ніхто не відмовить.

ДО РЕЧІ

По приїзді, щоб оформити тимчасовий захист та фінансову допомогу, потрібно звернутися до сервісу для іммігрантів SEF. Тут ви отримаєте податковий номер, номер користувача охорони здоров'я, номер соціальної допомоги, за яким можна буде отримувати підтримку для біженців. Також звідси ваші дані надішлють на біржу праці – якщо потрібно. Ще треба буде відкрити рахунок у банку, куди приходитимуть виплати.