Різка поява нових випадків захворювань у Європі та США забезпечила давній, але вже не рідкісній хворобі статус «надзвичайної ситуації у сфері охорони здоров'я». За оцінками ВООЗ, яка присвоїла його, у глобальному масштабі ризик мавпячої віспи є помірним у всіх регіонах окрім європейського. Серед постраждалих країн Євросоюзу – Німеччина, Франція, Нідерланди, Португалія.
За три місяці свого «європейського турне» віспа мавп, народжена в Африці, почала швидко поширюватися світом - на сьогодні понад 16 тисяч випадків зафіксовано у 75 країнах світу. Повального зараження, на щастя, немає, але небезпека зростає.
- Вірус мутує: на відміну від того, що спостерігався раніше в Африці, де він довго був ендемічним, у цей спалах симптоми та важкість захворювання набагато менш виражені, - розповіла у своєму блозі молекулярний біолог Ірина Якутенко. - Серед описаних випадків багато безсимптомних чи майже безсимптомних із легким нездужанням, якимось прищиками. Тобто ми наразі бачимо нетиповий перебіг та нетипову передачу. Можливо, має місце досимптомна передача чи зараження інших за відсутності симптомів інфікованого.
Такий статус є маркером найвищого рівня небезпеки, який надається Всесвітньою організацією охорони здоров'я. І на сьогодні це третя надзвичайна ситуація у сфері охорони здоров'я у світі – після коронавірусу та зусиль щодо викорінення поліомієліту.
Як передає Reuters, не всі експерти підтримали це рішення, і голові ВООЗ Тедросу Гебреєсусу довелося стати вирішальним голосом. Він пояснює це рядом причин:
Крім цього, така класифікація допоможе прискорити розробку та виробництво вакцин і проводити заходи щодо обмеження поширення хвороби.
Основна група, всередині якої «розходиться» мавпяча віспа, це чоловіки, які займаються сексом з іншими чоловіками. Поки що тільки для них Центр контролю та профілактики захворювань CDC оцінює ризик передачі як високий. Літні секс-вечірки, на яких одна людина може мати багато партнерів, створили сприятливі умови для поширення мавпячої віспи. Вчені попереджали про це навесні, і наразі це підтверджують опитування пацієнтів.
За статистикою ВООЗ, 99% випадків хвороби за межами Африки зареєстровані серед чоловіків, а у 98% це стосується тих, хто мав контакти з іншими чоловіками.
У той же час є заява Амеша Адальє, старшого наукового співробітника Центру безпеки здоров'я Джона Хопкінса, що віспа мавп може заразити будь-кого. А унікальна особливість цього спалаху в тому, що сконцентрований він у «сексуальній соціальній мережі».
Але ситуація обтяжується тим, що до віспи мавп сприйнятливі ті, кому 40 років і менше. Не щеплені від звичайної віспи внаслідок повної перемоги над нею у 1980 році, ці люди не мають імунітету і проти мавпячої. Що своєю чергою також сприяло виникненню нинішнього спалаху.
Головні шляхи передачі – шкірний та статевий, хоча можливий ще й повітряно-крапельний. На користь цієї версії вчені відносять нещодавній випадок захворювання 10-річної дитини в Нідерландах, де не простежується жодної історії контактів з іншими хворими.
Перший висип з'явився після повернення із семиденного відпочинку в Туреччині. Діагностували віспу мавп лише з третьої спроби після позитивного ПЛР-тесту. Дитина відчувала себе нормально, та й інших симптомів, окрім висипу, не було. При цьому жодних тісних контактів з іншими людьми не підтверджено, а батьки та двоє інших дітей у сім'ї не захворіли. У ході обстежень було встановлено, що у дитини знижена захисна функція слизових дихальних шляхів, що може підтверджувати передачу вірусу повітряно-крапельним шляхом.
І це, на думку вчених, погана новина - зараження без зв'язку з джерелом означає широке поширення вірусу в популяції та його вихід за межі тієї самої групи чоловіків, які ризикують більше за інших.
Крім того, є ризик, що віспа мавп може поширюватися через контакт із зараженою постільною білизною, наприклад, простирадлами або через одяг. Але, як заспокоює Амеш Адалья, не треба думати, що можна заразитися, приміряючи нові штани чи сорочку у магазині.
І, звичайно, не можна скидати з рахунків тварин, оскільки мавпяча віспа – зоонозне захворювання. Заразитися можна від контакту з інфікованими гризунами, оскільки саме вони, а не мавпи переносять хворобу людям. Укус, кров, слина, фекалії хворої тварини – прямий шлях до зараження.
На відміну від ковіда проти віспи мавп є ліки, розроблені проти натуральної віспи на випадок біотероризму, і дві вакцини. "Стара" - АСАМ2000, що містить вірус коров'ячої віспи, належить до сімейства віспи, але викликає легше захворювання. І ця однодозова вакцина, схвалена у 2007 році, має низку неприємних особливостей, насамперед побічні ефекти. Причому як лихоманку, головний біль, свербіж і висип, так і міокардити, і перикардити, що виникають в одному зі 175 випадків вакцинації.
І це ще не все: американський епідеміолог Кейтлін Джетеліна звертає увагу на те, що вакцина містить живий інфекційний вірус.
– Це означає, що нещеплені люди можуть бути випадково інфіковані кимось, хто нещодавно отримав вакцину, – пише лікар у своєму блозі. – Для запобігання поширенню вірусу потрібен особливий догляд за місцем вакцинації. Люди з високим ризиком – вагітні, діти, пацієнти з проблемами серця, імунної системи та шкіри – можуть мати серйозні побічні ефекти, якщо вони вакциновані чи інфіковані після тісного контакту з щепленою людиною.
Кращою вважається нова вакцина Jynneos, схвалена у 2019 році, яка має високий рівень ефективності та безпеки. При цьому введення двох доз із інтервалом у чотири тижні не дає серйозних побічних ефектів.
Як зазначає молекулярний біолог Ірина Якутенко, наразі розглядаються різні стратегії вакцинації груп ризику. Чоловікам, які ведуть фривольний спосіб життя і є завсідникам секс-вечірок, планується пропонувати щепитися заздалегідь, щоб не захворіти.
Або можлива постконтактна вакцинація для тих, хто спілкувався з людьми, у яких пізніше була виявлена віспа мавп, або вони відвідували «підозрілі» вечірки. На відміну від ковіду розвивається ця хвороба довго, тому щеплення постфактум може бути ефективним. Щоб запобігти хворобі, вакцина вводиться протягом чотирьох днів, імунізація після закінчення цього терміну здатна зменшити симптоми.
Залишається відкритим питання, що робити з молоддю до 18 років, оскільки для дітей вакцини поки що не схвалено. І чи вистачить запасів на всіх, якщо віспа мавп так енергійно поширюватиметься світом? Наприклад, у США є запаси старої вакцини – понад 200 мільйонів доз, але бракує нової. До кінця року американці планують запастися 1,6 млн доз препарату Jynneos, але поки що ніхто не знає, чи не перевищить попит цю кількість. У будь-якому випадку вчені попереджають, що у найближчі кілька місяців світові потрібно готуватися до серйозної нестачі вакцин для людей із груп ризику.
Новим ковідом віспа мавп не стане через відсутність пандемічного потенціалу, впевнені вчені. Вірус не такий заразний, як COVID-19, він давно відомий, і раніші спалахи вдавалося зупинити. Крім того, проти нього, хоч і в недостатній поки що кількості, є контрзаходи у вигляді вакцин.
Присвоюючи хворобі статус «надзвичайної ситуації», генеральний директор ВООЗ Тедрос Гебрейєсус зазначив, що нинішній спалах зосереджений серед чоловіків, які займаються сексом з іншими чоловіками. І це дозволяє зупинити його за допомогою правильних стратегій у правильних групах. Насамперед це просвітницькі кампанії, які мають не лише застерегти, а й захистити групи ризику, не дати їм стати «затаврованими».
Другий момент – зробити вакцинацію широкодоступною. Для цього потрібно збільшити масове виробництво препарату Jynneos, а поки що заощщаджувати те, що є. Наприклад, вводити одну дозу замість двох або, якщо дозволяють запаси, робити відстрочену другу дозу. Або вводити не внутрішньом'язово, а внутрішньошкірно, що потребує меншої кількості дози. Щоправда, для цього ще потрібно провести дослідження, що визначають, чи така економія забезпечує достатній імунний захист.
Щоб ефективно вплинути на вірус, важливий і справедливий розподіл вакцин між країнами. Американський епідеміолог Кейтлін Джетеліна каже про необхідність надання вакцини першочергово країнам, у яких поширений більш важкий штам мавпячої віспи – наприклад, Камеруну та Нігерії.
За повідомленням журналу Science, в 11 африканських країнах, де віспа мавп має ендемічний характер, знадобиться вакцинація максимальної кількості осіб з 327 мільйонів людей до 40 років. Де взяти стільки вакцин – питання відкрите, але є надія на статус «надзвичайної ситуації», яка спонукає донорів виділити гроші на придушення спалаху.
У свою чергу Європа потихеньку дбає про себе сама: за інформацією Європейського центру профілактики та контролю захворювань, для країн Євросоюзу нині закуплено понад 163 тисячі доз. Причому отримали їх не тільки Німеччина та Іспанія, де велика кількість виявлених випадків, а й Італія та Швеція з кращою ситуацією.