Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Ковід не спить: новий підваріант «Омікрона» взявся за літніх і знову атакує легені

Ковід не спить: новий підваріант «Омікрона» взявся за літніх і знову атакує легені
Фото: REUTERS

Схоже, час перевірити залишки зимових запасів масок та санітайзерів, актуальність яких скасувала війна. Причому скасувала так категорично, що у існуванні коронавірусу засумнівалися навіть перехворілі.

Так, у Європі та Америці протягом останнього місяця кількість хворих неухильно зростає, але їм там зайнятися нічим, а у нас – війна. Але, за інформацією МОЗ, європейським тенденціям ми все ж таки відповідаємо.

«Найгірша версія вірусу», але з прогресом

У перший тиждень липня вперше за останні два місяці в Україні було зафіксовано зростання захворюваності на COVID-19. Як повідомив на брифінгу міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко, тижневий приріст склав 12%, і потенційно ми маємо готуватися до нової хвилі. Як мінімум закінчити курс вакцинації або отримати бустерну дозу всім, хто цього ще не зробив.

Щоправда, європейським країнам, які вже переживають черговий сплеск ковіда, не надто допомогла й більш масова вакцинація. Виною тому став підваріант «Омікрона» ВА.5, що з'явився наприкінці минулого року і викликав хвилю заражень наразі. Наприклад, у США на частку його і спорідненого варіанта ВА.4 припадає близько 70% всіх випадків зараження, а у Туреччині – 84% інфекцій.

Професор молекулярної медицини Ерік Тополь назвав його «найгіршою версією вірусу, яку ми бачили», через високу пристосованість, набуту в процесі еволюції. Його здатність передаватися, рости та ухилятися від імунітету значно відрізняє його від попередніх варіантів.

Заслужений лікар України, інфекціоніст Ольга Голубовська не погоджується з тим, що це найгірша версія вірусу.

– Для нас з вами важливо перехворіти у неважкій формі, без ускладнень, що й відбувається з більшістю пацієнтів наразі, – пише лікар у своєму Telegram-каналі. - Небезпечний цей варіант із епідеміологічної точки зору.

Чи може ВА.5 призвести до тяжкого перебігу захворювання, поки не зрозуміло. Але просто розуміння того, що вірус активно поширюється, має змусити згадати хоча б про елементарні способи захисту: маски, провітрювання та уникнення скупчень людей.

Виходячи з даних ВООЗ, кількість випадків захворювань нині зростає в 110 країнах, внаслідок чого загальна кількість хворих у світі за останні два тижні зросла на третину.

У Європі кількість щотижневих зареєстрованих випадків збільшилася майже на 21% і де-не-де вже навіть почала знижуватися, сягнувши піку. За інформацією Європейського центру профілактики та контролю захворювань, про зменшення показників повідомив Кіпр, який лідирував у попередні два тижні. А також Фінляндія, Норвегія та Португалія. Високі показники захворюваності залишаються в Люксембурзі, Франції, Греції, Ісландії.

Зростає кількість нових випадків та госпіталізацій у Великій Британії та США. Як зазначає у своєму блозі американський епідеміолог Кейтлін Джетеліна, у США щодня реєструється близько мільйона нових випадків, а майже 400 американців щодня помирають від ковіда.

- Але хоча кількість госпіталізацій та смертей неймовірно трагічна, вони залишаються нижчими за будь-які попередні піки, що є прогресом, - зазначає лікар.

Навіть недосконала імунна відповідь працює на пацієнта

З уже зрозумілого, але неприємного – вплив нового підваріанту вірусу на людей похилого віку та цілі, які він вражає.

За даними ECDC, за останній тиждень кількість пацієнтів віком від 65 років зросла на 32%. Така тенденція відзначена у 22 країнах із 24, які надають цю інформацію до Європейського центру профілактики та контролю захворювань. Зростання спостерігалося протягом останніх п'яти тижнів, і нинішній показник досяг 62,8% від максимуму пандемії коронавірусу. А посилення передачі вірусу серед старших вікових груп може легко збільшити кількість тяжких випадків – і в цьому одна з основних небезпек.

Вразливість людей похилого віку повною мірою продемонстрував спалах у Португалії, де основну частину госпіталізованих становили пацієнти віком від 60 років. Причому високому ризику передачі інфекції піддавалися і вакциновані, різниця була лише у частці летальних випадків. Наприклад, у нещеплених пацієнтів старше 80 років смертність становила 9,5%; у тих, хто отримав дві вакцини, – 5%; у тих, хто зробив і бустер, – 1,7%.

Унікальність португальської ситуації, де на ВА.4/5 припало понад 70% випадків, ще й у тому, що країна має один із найвищих показників вакцинації у світі. І саме завдяки йому Португалія уникла високої смертності від "Дельти". Але з піком захворюваності на нові підвиди «Омікрона» надмірна смертність досягла максимальних показників з початку вакцинальної кампанії.

Ще одна погана новина: ВА.5 частіше вражає легені, ніж варіанти «Омікрона», що передували йому. Як ми пам'ятаємо, про вірус, що мутував, наприкінці минулого року, казали: він «легший», оскільки перемістився з легень у верхні дихальні шляхи і не викликає пневмоній. А наразі, виходить, усе повернулося?

- З переходом до «Омікрону» збільшилася частка уражень верхніх дихальних шляхів, бронхів та бронхіол, крупа, кашлю та нежиті, але зменшилася, хоча й не зникла, частка пневмоній та втрати нюху та смаку, - пише на своїй сторінці у соцмережі генетик Дмитро Прусс. – ВА.5 дійсно втратив вузьку специфічність до верхніх дихальних шляхів, таку характерну для різних штамів «Омікрона», і частіше вражатиме легені. Але все ж таки з «Дельтою» новий штам не може зрівнятися.

Згідно з дослідженнями, ВА.5 став певним проміжним варіантом між «Дельтою» та класичним «Омікроном» і може частіше атакувати легені порівняно з попередніми підвидами. Проте вчені вважають, що важких випадків все одно буде менше, ніж раніше. І основну роль у цьому відіграє і посилення групового імунітету - як-не-як вакцинованих за час, що минув після спалаху «Дельти», стало набагато більше. І те, що мутації мають послаблюючу дію на життєвий цикл вірусу.

Генетик звертає увагу на те, що нині у країнах, де вирує ВА.5, лікарні здебільшого заповнюються не так інтенсивно, як раніше. Набагато нижчий рівень потреби у реанімаційних заходах, в апаратах ШВЛ, та й відсоток летальних випадків значно менший. І це дає надію, що і перенесений раніше ковід, і вакцинація дозволяють якщо не запобігти інфекції, то уникнути тяжкого перебігу хвороби.

Четверте щеплення в Україні та нова вакцина проти «Омікрону»

За рік вакцинації, яка стартувала у грудні 2020 року у Великій Британії, у світі було попереджено понад 14,4 мільйона смертей – такими стали результати дослідження, опубліковані в журналі The Lancet. При цьому реальна цифра збережених життів може сягати 20 мільйонів, оскільки в багатьох випадках смерть від ковіда не була зареєстрована як наслідок цієї хвороби.

За даними МОЗ, вакцинація в Україні зберегла життя близько 25 тисяч людей. І на нас, ймовірно, чекає новий етап вакцинальної кампанії: Національна технічна група експертів з питань імунізації порекомендувала МОЗ затвердити введення четвертої, бустерної, дози для окремих категорій. Про це у коментарі «Суспільному» повідомив головний санітарний лікар України Ігор Кузін.

Рішення ще не затверджено, розробка рекомендацій у процесі, поки що йдеться про медпрацівників, працівників критичної інфраструктури та пацієнтів з тяжкими хронічними захворюваннями. Звичайно, за умови, що вони вже пройшли курс вакцинації та отримали бустер.

Тим часом Центр з контролю та профілактики захворювань США рекомендує четверту дозу вакцини лише людям віком від 50 років або дітям від 12 років з помірним або тяжким імунодефіцитом, у яких минуло чотири місяці після ревакцинації.

А світ уже чекає на нову вакцину проти «Омікрона», яка може з'явитися у жовтні. Управління санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США схвалило створення двовалентної або двокомпонентної вакцини. У її складі буде два РНК – проти старого штаму та проти ВА.4/5.

За інформацією американського генетика Дмитра Прусса, вакцину затвердять без клінічних випробувань за аналогією до вже випробуваних вакцин. На випробування просто немає часу, враховуючи, як стрімко та регулярно «Омікрон» «видає» нові підвиди. Виробники збираються вкластися в три місяці, що дуже швидко для виробництва вакцини, але надто повільно порівняно з динамікою вірусу. Фінансування, виділене на розробку та виробництво, становило три мільярди доларів. А ось чи встигне вакцинація за розвитком штамів – покаже час.

Тим часом

Новий підваріант «Омікрона» - індійський «Кентавр/Центавр»

«Омікронне сімейство» продовжує зростати і поширюватися. Вперше виявлений наприкінці травня варіант ВА.2.75 сьогодні становить третину всіх випадків в Індії. Вже у липні він був зареєстрований у США, Австралії, Великій Британії, Новій Зеландії, Німеччині, Індонезії, Люксембурзі. У вихідні перший випадок зафіксовано у Туреччині. І хоча в цих країнах новий підваріант, який називають то "Центавром", то "Кентавром", поширений набагато рідше, вчені вважають його тривожним.

Генетик Дмитро Прус відзначає, що ВА.2.75 відрізняється від «оригінального» ВА.2 наявністю дев'яти мутацій, і деякі з них знаходяться на ділянках, ефективних для вислизання антитіл. Поки заразність і тяжкість перебігу нового підваріанту вивчаються, але вже зараз вчені припускають, що мутації дозволяють йому захищатися як від імунітету після хвороби, так і від вакцинального.

– Цей вкрай мутований індійський штам є правдоподібним кандидатом на наступний субваріант, який викличе ще одну хвилю «Омікрона», – пише генетик на своїй сторінці у соцмережі.

Поки ж підваріант ВА.2.75 через значні зміни антигенних властивостей порівняно з класичним «Омікроном» та варіантами ВА.4/5 будуть «моніторити».