Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Українських біженців у Болгарії виселяють із готелів. Але на вулицю не виженуть

Українських біженців у Болгарії виселяють із готелів. Але на вулицю не виженуть
Фото: euractiv.com

Переселенці з України в Болгарії стривожені не на жарт: повідомлення про те, що на початок курортного сезону їх попросять звільнити готелі та готелі, де українці живуть безкоштовно, виявилися правдою. До початку сезону наші співгромадяни мають або переїхати в інше місце, або оплачувати своє проживання. Тим, хто не зможе знайти нове місце проживання, будуть запропоновані номери на інших базах відпочинку та санаторіях, менш задіяних в індустрії туризму та відпочинку Болгарії.

За словами голови Оперативної координаційної групи при Раді міністрів Болгарії Маріани Тошової, до Болгарії прибуло 252 826 біженців з України, з яких 41% залишився на території країни. Зареєструвалися на отримання статусу тимчасового захисту 102 522 особи - всі, хто залишився в Болгарії.

«Майже 70% біженців з України хотіли б працювати в країні, близько 10% готові працювати, якщо їхні діти будуть прийняті до дитячих садків», – цитує Тошеву «Радіо Болгарія».

Проблему з розміщенням українських біженців Болгарія відчуває так само, як і Польща, Німеччина, Румунія та інші дружні країни. Південні сусіди визнають: не очікували, що українців буде так багато… Але намагаються щосили. Щоправда, бюрократична тяганина мало не вгробила всю програму допомоги.

Забули заплатити

У березні Болгарія спішно приймала-розселяла-працевлаштовувала українців по всьому узбережжю Чорного моря та у глибинці. Власники готелів охоче відгукнулися на заклик влади та надали свій номерний фонд для розселення біженців – курортний сезон ще не розпочався, проблем немає. Натомість влада країни клятвенно пообіцяла відшкодувати витрачені кошти на оплату води, електрики, зарплати працівникам готелів та інші витрати.

У квітні болгарські готельєри захвилювалися: біженці в готелях живуть, але держава не поспішає компенсувати власникам готелів витрати. Якісь гроші йдуть, але не повною мірою і не всім. У місті Балчику, на узбережжі Чорного моря, власники готелів писали колективний лист та погрожували виселити українців, принагідно відмовляючи новоприбулим. Хтось із готельєрів брав кредит, щоб погасити борги, а хтось прикидав – чи не легше оголосити себе банкрутом і більше ніколи не займатися благодійністю?

Загалом у готелях Балчика живе понад 1200 біженців з України на повному забезпеченні. А в курортному Приморсько – 6600, при цьому населення самого Приморсько – близько 7000. У містечку Кітен, де кількість мешканців навряд чи сягає тисячі осіб (тим не менше, Кітен – це місто!), перебуває вже понад 7500 переселенців. Враховуючи той факт, що міста на узбережжі живуть тільки за рахунок туризму, занепокоєння та хвилювання болгарських готельєрів можна пояснити.

Загалом на території Болгарії перебуває понад 100 тисяч наших співвітчизників. Фото: euractiv.com

Загалом на території Болгарії перебуває понад 100 тисяч наших співвітчизників. Фото: euractiv.com

Зменшили зміст

У травні стало зрозуміло, що війна в Україні не закінчилася, людям, як і раніше, потрібен притулок, і повертаються додому не всі (згадаємо, що Тошева говорила про майже біженців, що залишилися з 200-тисячної армії), а курортний сезон ось-ось почнеться. Готельєри завили: замаячила перспектива зриву сезону та порожніх кишень, читай – податків до бюджету країни.

На піку обурення болгарська влада опритомніла і швидко переклала всі кошти на утримання українських біженців: 40 левів (20 євро) на день на проживання і харчування кожного українця. Це ситуацію значно пом'якшило. Потім уряд переглянув виплати та зменшив утримання з 40 левів до 15 (7 євро).

- Літній сезон на Південному Чорномор'ї відкрився на початку травня, третину готелів заробили із повністю заброньованим номерним фондом. На травневі свята в Ахелое були «забукані» навіть номери класу «люкс», і тенденція зберігається. Ми вважаємо, що цього року турпотік збільшиться на 20-25% порівняно з минулим роком, - заявили у Болгарській туристичній палаті. При цьому зазначили, що ставку зроблено на внутрішній туризм – у болгарських готелях буде дуже багато… болгар.

Звичайно, власники готелів хотіли б отримати прибуток, розміщуючи у себе платоспроможних гостей. Але й не хотілося б слухати закиди у черствості та байдужості до трагедії в Україні від усього світу. Дилема, однак…

Куди відвезуть – невідомо

Влада Болгарії, що дала маху, знайшли, як здається, компромісне рішення. Українських біженців буде переведено з приватних готелів на державні та відомчі бази відпочинку. Спочатку термін переїзду був 31 травня, нещодавно продовжили до 3 червня - у Болгарії більшість біженців живуть не в орендованому житлі або у родичів-друзів, і швидко перевезти їх усім гуртом на інші житлоплощі навряд чи вдасться.

Плюс до цього – за кілька днів до початку великого переселення українці не знають, куди їх повезуть, де і як вони житимуть.

- І ми хвилюємось, і господар готелю хвилюється, не знає, як розпланувати сезон, який уже почався взагалі. Ми живемо на Сонячному Березі, тут повний хаос: деякі готелі вже мали заїзд перших туристів, а ті готелі, в яких живуть біженці, не уклали договору з туроператорами. І, відповідно, до них нікого не спрямовують, і кількість гостей буде мінімальною, - розповіла наша співвітчизниця Алла Господинова.

За словами Алли, у болгарських ЗМІ зараз обговорюється варіант поділу курортів на дві зони: в одній відпочиватимуть туристи, в іншій – проживатимуть біженці.

Що ж до нових місць локації українських переселенців, то про них мало що відомо, і конкретного списку, куди перевезуть людей, у широкому доступі немає… Повідомляється лише про те, що одні бази зайняті, а інші потребують капітального ремонту, що це навіть не стільки бази відпочинку, скільки сімейні готелі та гостьові будинки. Через невизначеність українці не можуть ні влаштуватися на роботу, ні віддати дітей до шкіл та дитячих садків. Воно й зрозуміло: сьогодні живеш тут, а завтра на іншому кінці країни.

- Я чула, що українці самі кажуть, що готові винаймати житло, а не жити в готелях. Мовляв, вони розуміють, що відбирають у персоналу та власників можливість заробляти на життя, готові переїхати за першої нагоди в орендоване житло, але для цього треба влаштуватися на роботу та заробити на оренду. А якщо тебе перевозять сюди-туди, то яка робота? Не всі мають віддалення, - зазначає Господинова.

Європа допоможе

Посол України в Болгарії Віталій Москаленко в курсі ситуації та, за його словами, болгарській пресі, він особисто готував листи за підписом президента України Володимира Зеленського на адресу болгарського парламенту. У листі містилося прохання виконувати двосторонні угоди про прийом біженців із воюючої України та не допустити того, щоб сім'ї біженців залишилися без даху над головою.

Також до захисту українців підключився Фонд ЄС з захисту біженців з України в Європі. Від Фонду Болгарія отримала 140 млн євро із запланованих 3,5 млрд євро. Ці гроші розподілять країнами залежно від кількості українських переселенців, які знайшли там укриття від війни. За офіційними даними, тільки в країнах Євросоюзу на сьогоднішній день знаходяться 5,2 млн громадян, які вимушено покинули Україну.

Віце-прем'єр-міністр Болгарії Каліна Константинова у своєму зверненні до українців заявила: ніхто не обіцяв, що після 31 травня українці залишаться жити в готелях на умовах гуманітарної програми, але й на вулицю нікого не викинуть.

- Якщо готель запропонує вам залишитися або встановить для вас індивідуальні розцінки на проживання – ви завжди можете вирішити, погоджуватися на ці умови чи ні. Це ваше особисте рішення. Наше рішення розмістити вас у готелях було нетрадиційним, але найправильнішим: ми змогли поселити вас швидко та стабільно, та подбати про вас, надати вам дах над головою, їжу, впевненість та спокій. Але для Болгарії туристичний сезон відіграє важливу економічну, культурну та міжнародну роль, туристична галузь має суттєвий відсоток у нашому ВВП. І ми зобов'язані забезпечити успішний туристичний сезон у Болгарії, – розповіла Константинова.

Курорти Сонячного берега найбільш затребувані високого сезону в країні і віддавати номерний фонд під біженців невигідно нікому, ні державі, ні готельєрам. Фото: vacancesbulgaria.com//commons.wikimedia.org

Курорти Сонячного берега найбільш затребувані високого сезону в країні і віддавати номерний фонд під біженців невигідно нікому, ні державі, ні готельєрам. Фото: vacancesbulgaria.com//commons.wikimedia.org

Не повинні переїжджати

За словами віце-прем'єра, після 31 травня гуманітарна програма для українців продовжиться у державних, муніципальних та відомчих санаторіях. Запущено цифрову платформу, на якій у режимі реального часу збиратиметься вся інформація про потреби українських біженців – від них самих. Все це враховуватиметься під час планування переїзду та загального логістичного плану переміщення біженців країною. Біженці повинні вказати, чи працюють вони, чи вчаться їхні діти, чи є хронічні захворювання – ці дані будуть враховані, і влада підбере найкраще місце для релокації.

- Ви не зобов'язані переїжджати на державні бази, ви маєте право знайти житло там, де вам зручно. Але якщо ви не встигли знайти роботу і ви не маєте можливості орендувати квартиру, ми розмістимо вас на відомчій базі країни. Віримо, що війна скоро закінчиться, і ви зможете повернутися додому до ваших близьких. А поки ми подбаємо про вас і ваших дітей так само, як я хотіла б, щоб хтось подбав про мене та мою дитину, якщо його батько на фронті. Болгарія з Україною! – підсумувала Калина Константинова.