Завантажити ще

Радониця: не ходіть на цвинтар - пом'яніть рідних у храмі та вдома

Радониця: не ходіть на цвинтар - пом'яніть рідних у храмі та вдома
Фото: REUTERS/Зохра Бенсемра

Перший поминальний день після Великодня називається Радоницею. Цього року він припадає на 3 травня – вівторок. Віруючі називають цей день батьківським, але на цвинтарі йдуть раніше – у попередні вихідні. Проте сьогодні, з огляду на воєнний стан, краще на цвинтарі не йти. Згадати своїх рідних можна вдома або у храмі.

Про це «КП в Україні» розповів священик Української православної церкви протоієрей Максим Погорєловський.

Фото: ФБ Максиміан Погорєловський

Фото: ФБ Максиміан Погорєловський

- Отче Максиме, як правильно поминати померлих і чи можна це зробити вдома з огляду на ризики воєнного часу?

- Так. На цвинтарі сьогодні дійсно йти небезпечно, багато з них зазнали обстрілів або перебували на окупованих територіях. Тому люди повинні молитися у безпечному місці.

Багато хто слабо розуміє, як влаштовано життя Церкви, і керуються якимись забобонами. Люди вважають, що на Радоницю обов'язково потрібно йти на цвинтар і молитися за своїх покійних, не розуміючи, що це слід робити щодня, а не лише раз на рік. Церква щодня молиться за померлих. Адже головне, чого потребує покійний, – це молитва, а не якісь посиденьки на цвинтарі.

Радониця – це не просто посиденьки. Вона потрібна не для того, щоб випити за покійного чи щось поїсти. Спочатку вона мала на увазі приношення та добрі справи на згадку про покійних. Людина померла - більше вона добрих справ робити не може. Тому ми їх робимо за неї.

Є відома притча про багатія та Лазаря. Коли багатій помер, то зрозумів, що міг за життя зробити дуже багато добрих справ, але нічого не зробив. Тому ми на згадку про наших рідних повинні робити якісь добрі справи. Наприклад, давати приношення та продукти харчування людям, які цього потребують.

Особливо це актуально сьогодні. Найкраще, якщо на Радоницю кожна людина зробить якусь добру справу – допоможе старенькій продуктами, сходить до магазину або просто прибере у її квартирі. А молитися можна і треба скрізь – не лише на цвинтарі, але й удома.

Є чудова історія з житія Преподобного Діонісія Лаврського, нашого співвітчизника, до речі. Якось він зайшов до Києво-Печерської лаври і голосно крикнув: «Христос Воскрес!» - і мощі померлих відповіли: «Воістину Воскрес!» Ця історія ще раз підтверджує, що у Бога всі живі.

- То що ж, взагалі можна не відвідувати цвинтарі?

- Звичайно ж, ми маємо відвідувати цвинтарі. І не раз. Просто Церква наполягає, щоб хоча б раз на рік люди доглядали могили своїх близьких, які часом просто заростають травою: людину поховали - і забули про неї. Це неправильно. Ми повинні завжди пам'ятати про померлих: їхня доля чекає на всіх нас. Потрібно самим так жити і своїх дітей привчати поминати близьких, щоб, коли і ми помремо, за нас було кому молитися і доглядати за нашими могилами.

Максим Погорєловський: Головне, чого потребує покійний, – це молитва, а не якісь посиденьки на цвинтарі.

- Але якщо безпечно, коли треба прийти до могил близьких?

- Перший тиждень (тижня. – Прим. ред.) після Христового Воскресіння ми більше приділяємо святкуванню Великодня і молимося за здоров'я: скорботні думки жодним чином не поєднуються з радістю. Тому у вівторок після Світлого тижня або в першу неділю після Великодня люди та церква починають особливо згадувати померлих – у храмах здійснюють заупокійну літію, благословляють коливо (поминальна кутя. – Авт.), люди несуть приношення. Не тому, що це магічний або ритуальний день, як багато хто думає. Просто закінчилося особливе святкування Великодня, і ми вже можемо приділити увагу молитві за померлих.

І не обов'язково це робити у неділю. Просто багатьом так зручніше. Взагалі-то Радониця у вівторок. Цього дня і чернечі, і звичайні люди йшли на братські цвинтарі помолитися. А ми за умов воєнного часу можемо це зробити вдома.

Новини по темі: Церква Поминальні дні