Завантажити ще

Як впливають Японія та Китай на війну в Україні

Як впливають Японія та Китай на війну в Україні
Фото: piqsels.com

Президент України Володимир Зеленський у середу виступив перед парламентом Японії. З початком війни в Україні Японія рішуче запровадила санкції проти Росії. Чим ще може допомогти ця країна?

Градус напруги між Японією та Росією зростає

З початку вторгнення до України відносини Японії із РФ загострилися. Російська Федерація заявила, що більше не продовжуватиме переговори з Японією щодо мирного договору відносно південних Курильських островів. Винна, звичайно, в цьому Японія, за словами росіян.

Як результат, Росія вирішила припинити безвізові поїздки японських громадян на основі угод про безвізові обміни між «південними Курильськими островами Російської Федерації» та Японією. Таке послаблення було введено ще 1991 року, також колишнім японським жителям південних Курил було максимально полегшено відвідування місць свого колишнього проживання від 1999 року.

Крім того, РФ виходить із діалогу з Японією про налагодження спільної господарської діяльності на південних Курилах. Також Росія блокує продовження статусу Японії як "партнера Організації Чорноморського економічного співробітництва з секторального діалогу".

Японія різко відреагувала на вихід Росії з переговорів щодо мирного договору та заморожування спільних економічних проектів, пов'язаних зі спірними Курильськими островами. Прем'єр-міністр Японії Фуміо Кісіда назвав рішення РФ "несправедливим" і "абсолютно неприйнятним". «Японія має рішуче продовжувати санкції проти Росії у співпраці з рештою світу», - додав Кісіда.

У японському МЗС заявили, що призупинення російською стороною роботи щодо спільної господарської діяльності на південних Курилах «є сильною зневагою почуттями колишніх жителів островів та їхніх сімей».

«Історія розгляду питання спільної господарської діяльності на чотирьох північних островах (так у Японії називають південну частину Курил. – Прим. ред.) заснована на домовленості у 2016 році між прем'єр-міністром Сіндзо Абе та президентом Володимиром Путіним. Це рішення російської сторони є абсолютно неприйнятним для японської сторони», - зазначили в японському посольстві в Москві.

Крім того, дипломати нагадали, що Японія вважає неприйнятною російську агресію в Україні і «виражає категоричний протест проти оголошення в односторонньому порядку заходів у відповідь і спроб покладання відповідальності на японську сторону».

Китай мінімізує підтримку Путіна

Що ж до Китаю, то тут ситуація дещо інша. Як заявив голова офісу президента України Андрій Єрмак, Україна сподівається, що Пекін зіграє свою роль у припиненні війни.

«Ми очікуємо, що Китай зробить значний внесок у нову систему безпеки для України, і ми також очікуємо, що Китай буде одним із наших гарантів у рамках цієї системи безпеки», – сказав Єрмак, додавши, що «Україна ставиться до Китаю з великою повагою». Він також додав, не вдаючись до деталей, що «дуже скоро» чекає на діалог між президентом України Зеленським та головою КНР Сі Цзіньпіном. Цьогорічну позицію Китаю Єрмак назвав «нейтральною».

І справді, наразі Пекін займає рівновіддалену позицію до війни в Україні. Хоча останнім часом його думка почала змінюватися на користь нашої країни.

Як повідомляє агентство Bloomberg, Китай опиратиметься спробам Росії втягнути його у війну проти України і не надаватиме суттєвої військово-матеріальної допомоги. А довгострокова війна Росії проти України завдасть суттєвих втрат китайській економіці.

До того ж Китай не готовий вступити у відкрите протистояння із Заходом, оскільки 52% зовнішньої торгівлі припадає на США, Європу та Японію, тоді як у Росії торгівля Китаю становить лише 4%. Тому китайське керівництво вирішило намагатися мінімізувати підтримку Путіна.

Думка експерта

Антон Кучухіде, експерт-міжнародник:

- У нас не має бути великих ілюзій щодо погіршення російсько-японських відносин. Максимум з цього будуть додаткові санкції проти Росії і додаткова аргументація, щоб збільшувати коло держав, які вводять санкції. Тому що Японія – союзник США та одна із глобальних економік.

Китайський чинник у цьому випадку вирішальний. Якщо Пекін не підтримуватиме Москву, то це буде дуже добре для України. А якщо ще й візьме участь як посередник, то це взагалі буде добре.