24 листопада
Завантажити ще

Освіта за кордоном: де чекають на українських абітурієнтів

Освіта за кордоном: де чекають на українських абітурієнтів
Фото: Роберт Рахвал//commons.wikimedia.org/

Війна поставила хрест на планах українських абітурієнтів вступати у Києві, Чернігові, Сумах чи студентській столиці країни – Харкові. Не здаються безпечними і Одеса та Миколаєв. Дедалі більше майбутніх випускників поглядають у бік Європи.

Європа пропонує багато можливостей для українських студентів. У багатьох вузах іноземні абітурієнти мають ті ж права, що й громадяни цих країн, у тому числі на безкоштовну освіту. Залишилося тільки підтягнути знання мови тієї держави, в яку плануєте відправитися, та визначитись із вузом та спеціальністю. Якщо вибрати Польщу, Словаччину чи Чехію, освоїти мови можна і за кілька місяців.

Що пропонують абітурієнтам у сусідніх країнах, де мова не стане непереборним бар'єром, дізнавалася «КП» в Україні».

Польща

Українські студенти у цій країні становлять трохи більше половини всіх учнів-іноземців. Польща приваблива близькістю кордонів, які можна перетнути з чотирьох областей України, та відносною легкістю мови – переклад особливо не потрібний, часто місцеві розуміють російську чи українську. Вивчити польську мову до рівня, який дозволить нею навчатися, можна за кілька місяців.

Які документи необхідні для вступу:

  • сертифікат про володіння мовою не нижче рівня B1 для приватних вузів, В2 – для державних вузів або С1 – для безкоштовного навчання у державних вузах
  • карта поляка при вступі до державного вузу - її можуть отримати абітурієнти з польським корінням (якщо її немає, потрібно виконати інші пункти). Або карта побиту, що свідчить про ПМП у Польщі
  • високий бал на вступних іспитах
  • високий середній бал атестата - не нижче 10 балів для безкоштовного навчання, не нижчий за вісім - для платного в державних вузах. У приватних можуть не вимагати
  • копія основних сторінок українського паспорта
  • копія першої сторінки закордонного паспорта
  • свідоцтво про народження
  • нотаріально завірений дозвіл від батьків на навчання у Польщі для неповнолітніх абітурієнтів
  • медична довідка.

Плюси

У Польщі українські студенти можуть навчатися безкоштовно та отримувати стипендію. Без вступних іспитів можна вступити на платне відділення державного вишу або до приватних університетів – студентів приймають за середніми балами атестату.

Диплом визнають у всіх країнах Європи. Вартість навчання невелика – наближена до країн СНД. На платному відділенні можуть надати знижку до 40%.

Вступна кампанія стартує у травні, але якщо не вийшло – можна повторно спробувати вступити взимку, щоб не втрачати рік. Пари розпочинаються 1 жовтня, зимова вступна кампанія – з 1 листопада. Студенти, які вступили взимку, розпочнуть навчання 1 березня.

Мінуси

  • Володіння мовою не нижче за рівень В1
  • наявність карти побиту або карти поляка при вступі на безкоштовне відділення до державних вузів
  • найвищий конкурсний бал.

Найпопулярніші університети

Варшавський університет

Це один із провідних університетів Польщі, який посідає перше місце у рейтингу державних вишів. Пропонує понад сотню спеціальностей на 37 факультетах у сфері природознавства, точних та гуманітарних наук. Можна вчитися російською.

Ягеллонський університет, Краків

Один із найстаріших університетів Європи (на фото вгорі), заснований у 1364 році, не залишає перші місця серед найпрестижніших навчальних закладів Польщі. Можна навчатися російською чи українською мовою. Налічує 15 факультетів, де готують юристів, філософів, істориків, філологів, фізиків, біологів, хіміків, математиків, біохіміків та інших спеціалістів. Також є лікувальний, фармацевтичний та факультет наук про здоров'я.

Варшавська політехніка

Понад десять років зберігає першість серед технічних вузів країни, зосереджуючись на освіті, технологіях та наукових дослідженнях. Студенти можуть вибрати серед 20 факультетів, які охоплюють усі галузі техніки.

Карлів університет у Празі. Фото: Stanislav Dusík://commons.wikimedia.org

Карлів університет у Празі. Фото: Stanislav Dusík://commons.wikimedia.org

Чехія

Чеські вузи – одні з найпрестижніших у Європі, вони регулярно потрапляють у світові рейтинги. Сюди їдуть навчатися мешканці сусідніх країн Євросоюзу, ті ж словаки. Багато російськомовних з країн СНД, що полегшить процес адаптації.

Які документи необхідні для вступу:

  • копія атестата про середню освіту
  • копія витягу з атестату про середню освіту
  • документ про нострифікацію (підтвердження) атестата про середню освіту. Для цього необхідно в департаменті Міністерства освіти при міській або обласній адміністрації в Чехії надати атестат, додаток до нього, довідку про предмети та години за останні три роки та документ про акредитацію школи. Рекомендована кількість годин – 4000
  • автобіографія
  • туристичний паспорт абітурієнта
  • національний паспорт або картка абітурієнта
  • довідка про прописку
  • ІПН
  • заява з підписом
  • 2 кольорові фотографії 4х5 см

Плюси

Іноземні студенти можуть навчатися безкоштовно - за умови, що навчання буде чеською. Є ще варіант англійською, але він платний.

Дипломи чеських вишів визнаються в Європі – не потрібно проходити жодних додаткових процедур.

Під час навчання достатньо вільного часу для роботи.

Мінуси

  • Володіння мовою не нижче за рівень В1, для вступу на безкоштовне відділення - В2
  • безкоштовне навчання - тільки чеською
  • відсутність потурань для іноземних студентів - вступати доведеться нарівні з чеськими випускниками.

Найпопулярніші університети

Карлів університет, Прага

Це один із найстаріших університетів Європи, заснований у 1348 році, сьогодні є одним із найпрестижніших. Налічує 14 факультетів, п'ять з яких – медичні та один фармацевтичний. ВНЗ пропонує вивчення філософії, юриспруденції, природознавства, математики та фізики, соціальних наук, педагогіки, гуманітарних наук, фізкультури та спорту.

Чеський технічний університет, Прага

Найпрестижніший технічний вуз у країні. Студенти вивчають машинобудування, інформаційні технології та економіку. Спеціальність можна обрати на восьми факультетах: машинобудівному, будівельному, транспортному, архітектурному, електротехнічному, факультеті біомедичної інженерії, інформаційних технологій, ядерної фізики та інженерії.

Масариков університет, Брно

Другий за величиною вуз у Чехії після Карлового університету. Один з вузів, що швидко розвиваються, він входить до рейтингу найкращих у світі. У вузі поєднуються традиційні дисципліни та нові спеціальності. Студентів чекають на факультетах природознавства, педагогіки, інформатики, соціальних наук, спорту, економіки та управління, філософії, медичному та юридичному.

Університет Коменського у Братиславі. Фото: Jozef Kotulič//commons.wikimedia.org

Університет Коменського у Братиславі. Фото: Jozef Kotulič//commons.wikimedia.org

Словаччина

Умови вступу для українських студентів у цій невеликій країні, де лише п'ять мільйонів населення, лояльні, а якщо й вийде вступити лише на платне – вартість навчання не шокує вас цифрою. У середньому навчання в цій країні коштує 700-5000 євро на рік, залежно від форми навчання, вузу, спеціальності.

Які документи необхідні для вступу:

  • оригінал атестата з додатком
  • табелі або виписка річних оцінок з восьмого до десятого класу та за перший семестр 11-го класу (учням 11-го класу, які ще не отримали атестат)
  • медична довідка
  • автобіографія
  • довіреність, за якою представляють інтереси абітурієнта у вузах Словаччини
  • 2 фотографії формату 3х4
  • копія біометричного паспорта.

Плюси

Освіта у державних вузах Словаччини для українських студентів безкоштовна. У приватних навчальних закладах може бути платною..

Вступити до державних та приватних вузів можна без іспитів, але не на всі факультети. Дипломи університетів Словаччини визнаються у всій Європі – не потрібно проходити процедуру підтвердження.

Словацька мова досить проста для вивчення – схожа на українську чи російську. Студенти вузів та підготовчих курсів отримують дозвіл на проживання та дозвіл на роботу.

Іноземні студенти проходять навчання німецькою, англійською чи іншою мовою.

Процес навчання у словацьких вишах влаштований так, що залишається час і на роботу, і на відпочинок. Роботи для студентів маса – від промоутерів чи помічників на кухні до офіціантів та продавців.

Мінуси

  • Щоб вступити на безкоштовне відділення, необхідно мати словацьку мову хоча б на рівні B1
  • безкоштовне навчання можливе лише словацькою мовою.

Найпопулярніші університети

Технічний університет, Кошице

Провідний технічний вуз у країні. Тут є факультети гірничої справи, екології, металургії, економіки, будівництва, технології виробництва, мистецтв та аеронавтики. Може похвалитися добре обладнаними класами та бібліотекою.

Словацький технічний університет, Братислава

Це один із основних технічних університетів Словаччини. Звідси виходять архітектори, будівельники, інженери, програмісти, хіміки та технологи харчового виробництва, інформатики та електротехніки. Навчання йде словацькою та англійською.

Університет Коменского, Братислава

Це один із найбільших університетів Словаччини за педагогічним напрямком. Університет пропонує навчання на теологічному, медичному, педагогічному, римо-католицькому, богословському, математичному, фармацевтичному, філософському факультетах. Також вивчають природничі науки, є відділення фізкультури та спорту, соціальних та економічних наук, менеджменту.