Завантажити ще

Медики про «Омікрон»: як цей штам захищає життя людини і чи створить він колективний імунітет від коронавірусу

Медики про «Омікрон»: як цей штам захищає життя людини і чи створить він колективний імунітет від коронавірусу
Фото: REUTERS

Штам «Омікрон» продовжує «псувати» ковідну статистику. У «червоній» зоні карантину наразі дві області, більшість регіонів – «помаранчеві» і лише три – «жовті». До того ж лікарі впевнено попереджають про «почервоніння» найближчим часом ще декількох регіонів.

Читаючи ці новини, люди можуть здивуватись: хіба в країні завдяки вакцинації не мав сформуватись колективний імунітет? І якщо цього не сталося, то, можливо, він сформується після того, як перехворіють усі, що, судячи з новин, зараз і відбувається?

Інших більше цікавить якась «інтенсивна терапія», завдяки якій від коронавірусу можна вилікуватись за три дні. Або хвилює питання - чи може людина, яка вже перехворіла і отримала негативний тест, все одно розносити ковід?

Цю гарячу тему «КП" в Україні» обговорила з провідними українськими медиками.

Переносять легше, але хворіють і діти

Незважаючи на тривожну кількість тих, хто захворів, медики дивляться в майбутнє з більшим оптимізмом, ніж позаминулого 2020 року, коли світ вперше зіткнувся з коронавірусом. Людство вже пережило декілька штамів вірусу, винайшли вакцину, всесвітньої катастрофи не сталося.

Мироненко. Фото: Григорий Константинов

Мироненко. Фото: Григорий Константинов

- Усі сподіваються, що колективний імунітет з'явиться вже найближчим часом і поставить на пандемії коронавірусу крапку. Звісно, нові штами продовжуватимуть виникати й надалі, проте збудник настільки адаптувався, що перестав викликати тяжкий перебіг хвороби, – пояснює «КП" в Україні» лікар-вірусолог, доктор медичних наук Алла Мироненко. – Наприклад, «Омікрон» хоч і вражає верхні дихальні шляхи, але легеней, як правило, не торкається і не призводить до зниження кисню в крові. Відповідно, госпіталізація та реанімація в більшості випадків не потрібна. Подивіться, у нас божевільні числа за захворюваністю, але госпіталізація порівняно з тим, що ми мали за інших варіантів коронавірусу, дуже помірна. Тобто хвороба протікає легше.

Звичайно, є люди похилого віку з обтяжуючими статусами на кшталт діабету. В цьому випадку хвороба протікатиме складніше. Однак основна маса пацієнтів не потребує реанімації.

За словами нашої співрозмовниці, вірус не має на меті знищити людину: він теж хоче жити.

– Це його біологічна властивість. Йому зручний варіант, коли хвороба передається простіше, але легше протікає. Ймовірно, в майбутньому коронавірус стане новим респіраторним патогеном, яких у нас існує близько 200. Ну, буде ще один, - вважає наша співрозмовниця.

Навіть звичайне ГРВІ люди переносять по-різному

Кузнецова. Фото: nuozu.edu.ua

Кузнецова. Фото: nuozu.edu.ua

Те, що сьогодні СOVID-19 протікає легше, на думку завідувачки кафедрою імунології та алергології Національної медичної академії післядипломної освіти імені Шупика Лариси Кузнєцової, зумовлено насамперед вакцинацією - щеплені люди переносять хворобу набагато простіше за тих, хто нещеплений.

- Багато вакцинованих взагалі не мають симптомів захворювання. 90% із тих, хто повідомляє лікарів про хворобу, просто не робили щеплення, – каже Лариса Кузнєцова. - Дуже багато хто переносить захворювання на ногах, тому що температура з'являється далеко не завжди. Зате є нежить, кашель, слабкість, кишкові чи нервові прояви.

Більше хворіє дітей та підлітків, але їх раніше і не вакцинували від коронавірусу. У жодному разі до хвороби не можна ставитися несерйозно, навіть якщо нинішній штам комусь і нагадує звичну ГРВІ.

- Навіть звичайна ГРВІ може забрати життя, а «Омікрон» неймовірно заразний, у десятки разів більше за будь-яку ГРВІ.

Що таке інтенсивна терапія

Тому й одужання в одних може проходити швидко, а в інших - ні. Можливо, саме звідси й інформація про «інтенсивну терапію», завдяки якій можна вилікуватись від коронавірусу практично за три дні? Насправді, така терапія існує, але, за словами Бориса Донського, препарати для неї з'явилися в Україні лише наразі.

Донской. Фото: radiosvoboda.org

Донской. Фото: radiosvoboda.org

- Буквально цього понеділка в Україну прийшов перший противірусний препарат реанімаційного плану «Молнупіравір». Його використовуватимуть у відділеннях інтенсивної терапії. Поки що у нас нема практичного досвіду за цим препаратом. Але за кордоном його вже випробували і отримали кращий перебіг та меньшу смертність, - пояснює Борис Владиславович.

За його словами, легкий перебіг хвороби пов'язаний з тим, що більша частина населення внаслідок хвороби та/або вакцинації вже стала імунними, тобто отримала і антитіла, і клітинну пам'ять. І, підхопивши «Омікрон», переносять його у легкій формі, вважаючи, що їх рятує «інтенсивна терапія».

- Це як в анекдоті. Сидять два пенсіонери на призьбі. Один одному каже: «Пам'ятаєш, в армії нам давали пігулки, щоб ми про жінок не думали? Нарешті вони почали діяти!» Так і тут, - іронізує імунолог.

Із цим погоджується і Алла Мироненко.

- Якоїсь конкретної пігулки від коронавірусу поки не винайшли. Інша справа, якщо ми говоримо про реанімацію, - пояснює доктор медичних наук. - Класичний варіант інтенсивної терапії – крапельниці та цілодобова готовність медперсоналу швидко реагувати на погіршення стану хворого. Тобто ти голову підняв, а до тебе вже біжать. Це інший рівень організації та швидкість допомоги: людина перебуває під постійним наглядом.

ПЛР-тест показує, що ви не заразні

Ну і останнє питання: наскільки небезпечна людина, яка перехворіла на COVID-19 або тісно спілкується з хворими, при цьому маючи на руках негативний ПЛР–тест? Будьте спокійні – ви не заразні.

- Якщо приходить негативний тест після хвороби, то, звісно, людина не може заразити оточуючих. Переважна більшість пацієнтів здатні заражати оточуючих у перші дні після захворювання - і при старому, і при новому штамі коронавірусу. На пізніх циклах хворий, навіть ще з позитивним ПЛР-тестом, вже не становить небезпеки для оточуючих, - заспокоює наша співрозмовниця.

ДО РЕЧІ

За інформацією МОЗ України, від сьогоднішнього дня після появи симптомів коронавірусу немає потреби сидіти 2 тижні вдома. Тепер завершувати самоізоляцію можна вже через 5 днів від дати появи симптомів.

За відсутності симптоматики робити ПЛР-тест для завершення самоізоляції не обов'язково. Крім того, якщо минуло менше 5 днів хвороби, а людина отримала негативний результат тесту ПЛР, вона також може виходити в люди.