Учениця 6-А класу Черкаської гімназії №9 посіла 10 перших місць на Всеукраїнській олімпіаді "Всеосвіта Зима 2021-2022". 12-річна Аня Чижик стала найкращою з математики, географії, біології, української, англійської, німецької мов, української та зарубіжної літератури, з історії України та всесвітньої історії.
«КП в Україні» зв'язалася з обдарованою дівчинкою та її мамою, щоб дізнатися, чим ще захоплюється талановита школярка, чи залишається в Ані час на друзів та розваги і як виховати таку розумну дитину.
, – розповідає мама дівчинки Тетяна.
Минулого року Аня вперше брала участь у міжнародному конкурсі імені Тараса Шевченка з мови та літератури. Спочатку дівчинка посіла перше місце у місті, потім – в області, а в Україні їй дісталося 3-тє місце. У той період, коли мали проходити конкурси, запровадили карантинні обмеження – і змагання скасували. Тепер школярка готується до наступних конкурсів. У Ані та її вчительки великі плани – одразу 3 олімпіади цього року.
В інтелектуальних змаганнях Аня бере участь із 3-го класу, намагаючись не пропускати жодного з них. Щороку 6-класниця посідає перші місця в олімпіадах. Причому з усіх предметів. Складно повірити, що за таких успіхів, які потребують недитячих зусиль, у дівчинки залишається час на інші заняття. Якимось дивом Аня встигає і в школі вчитися, і гуртки відвідувати, і з подругами спілкуватися.
Здебільшого до олімпіад Аня готується самостійно. У дівчинки давно виробилася своя система навчання: спочатку вивчає заданий матеріал за підручником, після чого моніторить пройдену тему в інтернеті.
- Аня шукає все, що може стати в нагоді. Наприклад, прочитала параграф з історії, а згодом знаходить в інтернеті від 5 до 10 тестів. Їй так цікавіше, – розповідає Тетяна про заняття доньки. - Якщо у тестах зустрічаються питання, яких не було у параграфі, Аня шукає на них відповіді. Так вона проходить кожну тему, не обмежуючись інформацією у підручнику.
Тетяна займалася з дочкою із раннього дитинства. Не йдеться про модний сьогодні ранній розвиток, а про спілкування та читання.
- Майже одразу почали читати Ані книги. Заговорила вона рано, а в 4 роки вже читала. У 3,5 року заради експерименту ми пішли на курси підготовки до школи, бо там викладали англійську мову. Хотіли перевірити, чи донька виявить інтерес до іноземної мови. Їй так сподобалося! Зрештою ми займалися на підготовчих курсах до початку школи 3 роки, - розповідає наша співрозмовниця.
Не дивно, що школа Ані далася легко. Окрім гімназії, з 4 років талановита школярка ходить на танці. Ось уже 8 років дівчинка займається сучасною хореографією та регулярно отримує призові місця на змаганнях.
Іноземні мови Аня полюбила ще більше - до англійської додалася німецька. Ними дівчинка займається додатково.
Нещодавно переможниця олімпіад відвідувала уроки програмування. Неважко здогадатися, що і тут викладач наголошував на її успіхах.
- Цього року в гімназії, де навчається донька, оновлювалася команда робототехніки, набирали 6-класників. Аня дуже хотіла туди піти. Зрештою її призначили капітаном команди. Вона у нас максималіст, – сміється мама Таня. - Аня легко спілкується з учителями та іншими дітьми. До школи йде із великим задоволенням. А ось дистанційне навчання переживає тяжко: у доньки дуже дружній клас, і їй не вистачає спілкування з однолітками під час карантинних обмежень.
Незважаючи на щільний графік, у Ані є друзі та подруги, з якими вона із задоволенням проводить вільний час.
– З подругами ми ходимо на тренування, у кіно, а нещодавно каталися на ковзанах, – додала Аня.
Талановита школярка поки не вирішила, до якого ВНЗ вступатиме. І навіть не визначилася, ким хоче стати.
- У Ані дуже розширений діапазон професій та надто багато побажань. До школи вона хотіла стати лікарем, після – астрофізиком, у молодших класах – архітектором, потім – перекладачем. Останнім часом до неї повернулося бажання стати лікарем, тільки тепер до цього списку додалася журналістика, - сміється співрозмовниця.
Незважаючи на уроки у гімназії та численні гуртки, у Ані залишається час на читання та фільми.
- Одна з улюблених книг – «Поліанна» Елінор Портер. Донька кілька разів її перечитувала. Девіз головної героїні «У всьому знаходити позитивне» – це про Аню, – зауважила з усмішкою Тетяна.
, - доповнила мамині слова Аня.
Згадуючи популярні висловлювання, що розумні діти народжуються від розумних батьків, ми поцікавилися, яка освіта в мами Ані.
- У мене вища освіта. Працюю у сфері торгівлі заступником керівника організації. У нашій сім'ї всі досить розумні – дядьки та тітки, дідусі та бабусі цікавляться літературою, політикою. Дочці є з кого брати приклад, – наголосила наша співрозмовниця.
А поки що ми спілкувалися з мамою, Аня займалася підготовкою проекту з робототехніки, пов'язаного з доставкою.
– Наш проект називається «Кібергпакетбокс», – жваво відрапортувала наша юна співрозмовниця. - Доставка - це один із способів комунікації та задоволення потреб людини. Способів доставки дуже багато - це просто прорив: дрони, роботи-листоноші! Ми рекомендуємо створити спеціальну пошту та оголошуємо еру don't papers - ми не будемо використовувати папір та хімматеріали. За задумом, щоб надіслати посилку, людина підходитиме до комірки з QR-кодом і завантажуватиме в неї потрібний предмет. Доставляти посилку може робот. Коли комірка прибуде до місця призначення, одержувач дістане річ і переконається, що вона не пошкоджена, оскільки була у вакуумі. Є і wow-ефект - запис голосу людини, яка надіслала посилку. Наприклад: «Привіт! Вітаю тебе з днем народження!" Так досягається ефект присутності, – розповіла Аня про проект.
У маленькій дружній родині Чижик немає жодних конфліктів.
- У нас дуже довірливі дружні стосунки. Коли подруги скаржаться, що їхня дитина щось приховує, про щось вони дізнаються від вчителів та тренерів, я говорю, що мені, мабуть, пощастило. Якщо ми з дочкою йдемо додому, Аня розповідає все, що сталося у школі – з нею, з подругами, з учителями.
Крім олімпіад, гуртків та спорту Аня любить малювати.
- Не минуло й дня, щоб пів години чи годину донька не присвятила малюванню. Вона використовує фарби, олівці, крейду. Малює все - і природу любить, і цікаві абстракції виходять, які ми помістили в рамочки, і портрети їй вдаються. Донька дуже хотіла вчитися у художній школі, але просто не встигає. Через брак часу нам також довелося залишити вокал, - нарікає Тетяна.
А ще Аня має свої мрії.
- Коли виросту – хочу мати великий будинок, сім'ю, в якій буде 3-4 дитини, та собаку! - Розповіла нам дівчинка після паузи на роздуми.
- У нас є кіт, але Аня ще мріє про собаку: дуже любить тварин, - сміється мама.
Сподіваємось, що всі мрії юного генія обов'язково здійсняться.