24 листопада
Завантажити ще

ЗНО-2022: чи є користь від шкільних олімпіад

ЗНО-2022: чи є користь від шкільних олімпіад
Фото: facebook.com/JAS.Ukraine

Проклятий коронавірус на два роки вибив із колії учасників шкільних олімпіад. Однак і тут навчилися підлаштовуватися під пандемію. Якщо раніше проводити інтелектуальні змагання серед школярів у форматі онлайн не дозволяла відсутність правової бази, то тепер вона є.

Чи потрібно обдарованим школярам брати в них участь і яку користь для дитини вони можуть принести, «КП в Україні» розповіла начальник відділу роботи з талановитою молоддю з Інституту модернізації змісту освіти Світлана Містюк.

Додаткових балів немає.

Світлана Містюк. Фото: facebook.com/profile.php?id=100008059890468

Світлана Містюк. Фото: facebook.com/profile.php?id=100008059890468

- Звичайно, очна форма зустрічей набагато краща, ніж заочна участь. Олімпіади у форматі онлайн мають свої мінуси: немає живого спілкування та безпосередньої участі у процесі. Поки що ми не знаємо, як дистанційне навчання позначиться на результатах змагань. Про це можна буде говорити лише після закінчення олімпіад, - каже Світлана Містюк.

Достеменно відомо інше - перемога на олімпіаді не дасть додаткових балів результатам ЗНО. Чи стане ця практика постійною? На думку нашої співрозмовниці, швидше за так, ніж ні. Світлана переконана: учасникам, а тим паче переможцям олімпіад не потрібні пільги.

- Ніколи олімпіадники не брали участь в інтелектуальних змаганнях, щоб отримати додаткові бонуси при ЗНО. Преференції при вступі для талановитих дітей – далеко не першорядний пріоритет. Вони розумні, тому й так вступають на будь-яку спеціальність, яка їх цікавить, – упевнена Містюк. - Олімпіади дають можливість дитині розвиватись. У них беруть участь не для того, щоб вступити до вищого навчального закладу.

Талановитих дітей в Україні не бракує. Сумно інше - багато хто з них їде вчитися за кордон.

– Приємно, що хлопці та дівчата показують досить високий рівень знань. Це можна побачити за результатами олімпіад 2018 та 2019 років. Також про добрий рівень підготовки вчорашніх школярів свідчать результати зовнішнього незалежного оцінювання. Усі учасники олімпіад без проблем вступають до вишів, - каже Світлана і з гіркотою визнає:

- На жаль, частина дітей-переможців їдуть вчитися за кордон. Вибір зарубіжних університетів ніяк не пов'язаний із участю в олімпіадах – він продиктований сьогоднішніми реаліями.

… а стипендія – є

Міжнародні олімпіади фінансує держава. Сюди входять оплата за дорогу, проживання, внески для участі.

- Нас забезпечує державний бюджет, але, звісно, його не вистачає. Тому ми закриваємо найнеобхідніші статті витрат - проживання та харчування дітей. Оскільки олімпіада триває 5-6 днів, насамперед гроші йдуть на це. Найголовніше – забезпечити учням комфортні умови. Вони мають бути у теплі, змагання мають відбуватися у світлих аудиторіях, - продовжує Світлана.

Переможцям всеукраїнських олімпіад надано премії в 20 тисяч гривень

Наша співрозмовниця не міряє олімпіади фінансами, проте визнає – це дороге задоволення. Наприклад, олімпіади з хімії, біології, фізики – для їх проведення потрібне обладнання. На жаль, у цій галузі фінансування не вистачає.

Втім, часто з такими витратами, як форма, символіка, подарунки та інше, допомагають спонсори.

- Після закінчення олімпіад діти одержують дипломи. Найкращі з найкращих стають стипендіатами президента України. Їм дають по 150 тисяч гривень. Інші переможці міжнародних олімпіад можуть розраховувати на премію в 100 тисяч гривень, - каже наша співрозмовниця. - Стипендіати отримують премію не одразу, а щомісяця протягом усього календарного року. Крім того, переможцям всеукраїнських олімпіад передбачено премії в 20 тисяч гривень - всього їх 85. Йдеться про найкращих учнів 8-го, 9-го 10-го класів.

Коронавірус не завада

Шкільні олімпіади розпочалися з жовтня. Цей етап уже пройшов. Наразі закінчується другий етап, який проходить на рівні територіальних громад та районів.

За словами співрозмовниці, тепер у разі коронавірусних обмежень в олімпіадах можна брати участь у форматі онлайн.

– До нас прийшов документ, зареєстрований у Міністерстві юстиції. Тепер ми можемо проводити онлайн-олімпіади. Такий формат інтелектуальних змагань можливий у тому випадку, якщо для проведення звичайної олімпіади немає можливості. Щоб провести онлайн-олімпіаду, необхідне відповідне підтвердження – постанова Кабінету міністрів та лист від головного санітарного лікаря, – пояснила наша співрозмовниця.

Як правило, більшість майбутніх олімпіадників готуються до змагань самостійно. Деяким щасливчикам допомагають небайдужі освітяни. Частину дітей «натягують» репетитори.

- Участь в олімпіадах – справа добровільна, тому здебільшого це самостійна робота дітей. Іноді підготуватися до інтелектуальних змагань допомагають зацікавлені у цьому педагоги. Їх в Україні не так багато. На жаль, це ті самі прізвища. Ці шановні вчителі з власної ініціативи рік у рік готують майбутніх переможців всеукраїнських олімпіад, – розповідає Світлана. - Крім того, при позашкільних та вищих навчальних закладах є курси, які можуть відвідувати абітурієнти. Вони також підуть на користь школярам, які хотіли б випробувати свої сили.

Щодо віку, у всеукраїнських олімпіадах (з математики, української мови, фізики, хімії, біології тощо) можна брати участь з 8-го класу. А от у районних та обласних етапах олімпіад можуть брати участь молодші учні.

Новини по темі: Школярі Олімпіада ЗНО