21 листопада
Завантажити ще

Івано-Франківська область вже у «червоній» зоні, але туристів продовжують звати

Івано-Франківська область вже у «червоній» зоні, але туристів продовжують звати
Фото: ЯнаГолуб/commons.wikimedia.org/

Рекордна захворюваність після масової коляди

Івано-Франківська область – один із найпопулярніших напрямків зимового відпочинку. На гірськолижний курорт «Буковель» у свята приїжджають тисячі відпочиваючих – хтось катається на лижах, хтось на собачих запрягах, а хтось їде за красивими краєвидами чи екстримом. І без цього в зимовий період тут досить видовищно – розваг вистачає.

Місцеві жителі шанують традиції – які свята без вертепу та коляди? На початку місяця в селі Підгір'я Івано-Франківської області, за 25 км від обласного центру, навіть встановили рекорд України – наймасовіше виконання колядки «Нова радість стала». На рекорд реєструвалися 4,5 тисячі учасників. Говорять, ще близько двох тисяч не встигли вписати свої дані. Виходить, було тисяч сім. Всі - в одному місці, в одному натовпі та без масок, без температурного контролю. Зрозуміло, що це далеко не єдиний масовий захід у розпал свят в Івано-Франківську та області.

Не дивно, що через тиждень-два область опинилася на порозі «червоної» зони. У Кабміні вже вирішується питання щодо запровадження на Прикарпатті обмежень.

Така сама ситуація в Івано-Франківській області була минулої зими. Причини називалися ті ж - зимовий туризм та масові заходи.

Медики стривожені - вже три дні регіон б'є сумні рекорди у країні: хворих із кожним днем дедалі більше. У місцевих лікарнях заповнено половину ліжок. Це середній показник – десь більше, десь менше. Наприклад, у Яремчанській громаді, яка сусідить із курортом «Буковель», із 80 ліжок зайнято 32. В Івано-Франківську – 473 з 902, з них в обласній інфекційній лікарні зайнято 136 із 190 ліжок. Але все одно з такими темпами зараження нових хворих скоро доведеться класти мало не на вулиці. До лікарень доставляють додаткові ліжка.

9 січня мешканці Прикарпаття встановили рекорд масового виконання колядки. А через кілька тижнів побили вже інший рекорд - із захворюваності на коронавірус. Фото: suspilne.media.

9 січня мешканці Прикарпаття встановили рекорд масового виконання колядки. А через кілька тижнів побили вже інший рекорд - із захворюваності на коронавірус. Фото: suspilne.media.

На трасах затори із машин туристів

Івано-Франківська область вже не вперше потрапляє до лідерів цього сумного рейтингу. Напружена ситуація та в інших західних областях. Виною тому й велика кількість зимових курортів - люди їдуть до Львівської, Івано-Франківської, Закарпатської, Чернівецької області покататися на лижах, сноубордах, викупатися в гарячих чанах, та й просто насолодитися зимовими гірськими пейзажами.

– На цих курортах працюють тисячі місцевих мешканців, сюди приїжджають тисячі відпочиваючих звідусіль, – розмірковує мешканець селища Яремче Івано-Франківської області Володимир Іванович. - Зараз тут яблуку нема де впасти - біля нашого селища реально затори з машин на трасах. Заразитися в магазині чи в кафе – і зусиль прикладати не треба. А співробітники готелів, ресторанів, сторожа та інші потім приносять хворобу додому – і всі, сім'ями лежать.

У п'ятницю, 21 січня, опублікували нові дані з коронавірусу. На Івано-Франківщині за добу хворобу підтвердили у 2427 осіб. Трохи менше у Львівській області – 1989, у Києві – 1552. Найздоровіше населення у Кіровоградській області (98 хворих на добу), Миколаївській (304), Херсонській (308), Запорізькій (366), Черкаській (379) та Житомирській (589) областях. Звичайно, це далеко не всі хворі – багато хто воліє лікувати симптоми, як їм здається, застуди вдома.

Коляда продовжується

Зараження коронавірусом майже двох з половиною тисяч людей за добу стало рекордом Івано-Франківської області за всю пандемію. Серед них є випадки зараження новим штамом «Омікрон».

Зважаючи на те, що в Івано-Франківській області, як і в інших західних областях, гуляння на зимові свята закінчуються лише на Водохреща, зростання захворюваності навряд чи швидко піде на спад. Низка колядників, вертепів, візити один до одного великими дружніми компаніями та родинами  лише підкинули дров у багаття пандемії. Попереду ще – коляда від церков та освячення будинків батюшками. Отже, навряд чи коронавірус стихне найближчим часом.

Вакцинуватися не хочуть

У поліклініках - черги до сімейних лікарів та кабінетів, де здають тест на коронавірус. Усі сидять, кашляють і чхають за лічені сантиметри один від одного. Кожен другий скаржиться на високу температуру – може, щоб швидше пропустили.

- Івано-Франківська область із захворюваності - попереду списку, зате з вакцинації - наприкінці, - нарікають медики. – З учорашнього дня більше людей почали приходити – раніше за день вакцинували 1300 осіб, а у четвер прийшло-1875. Але все одно це мало – лише у Києві за день щеплення зробили майже дві з половиною тисячі людей. У Львівській області – майже три тисячі.

За словами лікарів, більшість нових хворих - невакциновані. Багато хто втрачає час, намагаючись на початку хвороби лікуватися вдома без призначень медиків.

– Люди продовжують плутати симптоми коронавірусу та звичайної сезонної застуди чи грипу – і лікуються на свій розсуд засобами з аптеки, – зазначають медики. - Симптоми схожі і, на перший погляд, не виглядають небезпечними: нежить, головний біль, втома, невисока температура. У результаті до лікарні надходять уже у занедбаному стані, а поки лікуються вдома – заражають оточуючих.

Іванофранківці причаїлися в очікуванні рішення влади - чи введуть «червону» зону і що вона означатиме цього разу. Під час попереднього локдауну захворюваність знизилася, але жителі курортного карпатського регіону, де багато хто живе за рахунок туризму та здачі в оренду відпочиваючим кімнат і будиночків, навряд чи згодні з таким методом. Буковель продовжує закликати гостей.