22 грудня
Завантажити ще

Підвищення зарплат медикам: чому не радіють винуватці урочистостей

Підвищення зарплат медикам: чому не радіють винуватці урочистостей
Фото: архів «КП»

Система оплати праці лікарів та медсестер змінюється на наших очах. Що з цього вийде – дізнаємося дуже скоро, після отриманої медиками січневої зарплати, яка на перший погляд виглядає чудово. Мінімалка для лікарів становить 20 тис. грн, для середнього медперсоналу – 13,5 тис. Як, що, кому і скільки - механізм буде зрозумілий, коли ухвала Кабміну пройде процедуру громадських слухань.

Ми дізналися у самих лікарів, що вони думають про майбутні нововведення.

Швидка допомога: про водіїв забули, і ті, що залишилися, втечуть

Анатолій Сидоренко. Фото: Особистий архів

Анатолій Сидоренко. Фото: Особистий архів

У швидкій допомозі бурхливого радіння від майбутнього підвищення поки не спостерігається. Тут і особливості свої, і, за словами голови Незалежної профспілки співробітників швидкої допомоги Запоріжжя Анатолія Сидоренка, з жодною медустановою області НСЗУ (Національна служба здоров'я України) ще не підписала жодного договору. І чому всіх пустили під один гребінець, теж не розуміють.

- У обіцянки ми повірили і спершу зраділи, але потім виникло питання: лікарі та фельдшери, які багато років пропрацювали, заробили вищу категорію, і «колісні» тепер у зарплаті прирівнюються до тих, хто тільки прийшов на роботу.

Цією «рівняйлівкою» кадрову проблему можна лише посилити, побоюється лікар, який керує однією з підстанцій швидкої допомоги у Запоріжжі, і для нього нестача співробітників – велике лихо. Щоб зацікавити фахівців, на швидкій завжди платили так звані «колісні», а це 20, 40 та 60% до окладу. Тепер цього не буде, як не буде і стимулу – не лише працювати, а й підвищувати свій рівень освіти. Категорії теж скасували, і тепер не потрібно більше вчитися, щоб більше заробляти.

- Ще один тривожний момент для нас у всьому цьому - це водії, яким зарплату не підняли ні на копійку, - нарікає лікар. - А лікар із фельдшером самі себе не повезуть. Ось сьогодні із 9 бригад працюють чотири, бо «не на кому їхати». І уявіть, як у лютому наші співробітники отримають зарплату: лікар «чистими» – 17 тисяч, фельдшер, якщо працює на ставку – 10 тисяч, а водій – свої 4,5 тисячі. І що він скаже: "Все подорожчало, вам дали грошей, а мені навіщо така робота?"

Крім того, всіх водіїв цього року зобов'яжуть проходити курси навчання на медтехніка, які дають змогу працювати у швидкій допомозі. І навряд чи хтось із них зрадіє цьому додатковому навантаженню. Як кажуть у швидкій, якщо хтось із водіїв ще не звільнився, то лише тому, що після чергувань ще десь працює неофіційно.

– Така ось оптимізація, – розводить руками Анатолій Сидоренко. - Але у країні скажуть: все в нас добре, ми ж людям які зарплати дали! А швидкі не матимуть змоги виїхати, бо водії втекли від таких заробітків. Усім, хто бере участь у ланцюжку надання допомоги, потрібно піднімати зарплату, інакше це все фікція.

У проблему з нестачею «стернових» свою ложку дьогтю додала обов'язкова вакцинація. За словами керівника підстанції, шестеро співробітників відмовилися щепитися, сказавши: «Усувайте нас!» В результаті страждають усі: самі водії, пацієнти, до яких швидка не доїде, та лікарі з фельдшерами, які опиняються у вимушеному простої та, зрештою, втрачають у зарплаті.

Збитковим лікарням не вистачатиме грошей

Іван Черненко. Фото: Особистий архів

Іван Черненко. Фото: Особистий архів

На думку анестезіолога Роздільнянської центральної районної лікарні (Одеська область) Івана Черненка, правильніше говорити не про підвищення зарплат, а про підвищення тарифів у пакетах НСЗУ, які б давали можливість лікарням більше платити своїм співробітникам.

- Інша річ, що не завжди головлікарі, на жаль, легко розлучаються з цими грошима, - каже лікар. - Не те, щоб вони їх витрачають на свої потреби, але й не поспішають підвищувати зарплати. З одного боку, така «рівняйлівка» 20 тисяч – це не зовсім правильно. З іншого боку, в наших реаліях по-іншому простимулювати адміністрацію платити більше неможливо.

Тому зараз це тимчасова потреба, а далі все одно має розроблятися типовий колективний договір, а медики мають переходити на індивідуальну оплату праці.

Повинен укладатися індивідуальний контракт між лікарнею та лікарем, у їхніх взаєминах необхідна ринкова економіка. Так, її там ніколи не було, але до цього треба дійти. Тому що лише тоді виникає конкуренція і, відповідно, покращується якість роботи. І медицина рухатиметься у правильному напрямку, коли лікарі почнуть змагатися один з одним, а лікарні – конкурувати за лікарів.

А поки медикам, санітаркам, усьому персоналу треба більше платити, інакше підуть останні.

За словами лікаря, тарифи Програми медичних гарантій цього року НСЗУ справді суттєво збільшила: пологи, глобальна ставка з хірургічного та терапевтичного пакетів тощо. І це, звісно, збільшить виплати медперсоналу. Щоправда, з однією умовою: якщо медичний заклад є ефективним.

Тим же лікарням, які й до цього були збитковими та неефективними, зараз тим більше не вистачатиме грошей, щоб виплачувати лікарям таку зарплату. І може вийти за принципом: недопрацювали – недоотримали, тоді доведеться скорочувати одних, щоб добре платити іншим.

– Спочатку заявлялося, що з такими лікарнями доведеться працювати, якось модернізувати – не закривати, а перепрофілювати, – пояснює Іван Черненко. – Уже років п'ять йдеться про те, що у нас дуже велика кількість медустанов, і не всі вони нам потрібні. В останні два роки маленьким районним лікарням говорилося: міняйте свій профіль, закривайте незатребувані напрямки та розвивайте інші. Якщо на рік у пологовому будинку лікарні приймають вісім пологів, його слід закрити. При цьому є пакети «Реабілітація», «Хоспіс», які завжди потрібні, пацієнтів багато, але цим ніхто не хоче займатися. Усі бачать себе великими оперуючими стаціонарами.

На жаль, багато лікарень так і не перепрофілювалися, і як вони тепер викручуватимуться – велике питання. У МОЗ додатковим джерелом фінансування для всіх медустанов бачать місцеві бюджети. Чи є таке ж бачення у місцевої влади – ще одне питання без відповіді. При цьому саме вони відповідають за те, що відбувається з їхніми лікарнями.

– Наприклад, маленька районна лікарня, де мало оперують, ще менше народжують, але багато терапевтичних пацієнтів, – наводить приклад Іван Черненко. - В ідеалі потрібно скоротити хірургічну та акушерсько-гінекологічну служби: вони не просто не прибуткові, а й небезпечні для життя пацієнта, оскільки у фахівців губляться навички. А стаціонар перепрофілювати, відкривши, наприклад, реабілітаційний центр чи хоспіс. Це те, чого не вистачає в нашій країні, і те, що приносило б реальні гроші. Один хоспісний пацієнт – це 19 тисяч гривень, і з реабілітації добрі тарифи.

Сімейні лікарі: підвищення невигідно та несправедливо

Із зарплатами у сімейних лікарів до нововведень усе було гаразд, це вони самі визнають. Їх більше хвилювало те, що в Україні «сімейники», за словами одного з них, стали якоюсь «помийною ямою».

- Ти не тільки лікуєш, а й, наприклад, оформляєш інвалідність, яка завжди була справою вузьких фахівців, займаєшся найскладнішими звітами та найнезручнішими питаннями. На нас зараз і щеплення, і ПЛР-тести, і робота в кабінетах вакцинації у вихідні. Якби я раніше знав, на що перетвориться зона відповідальності сімейного лікаря, я б туди не пішов, - зізнається лікар, який погодився поговорити на умовах анонімності.

Щодо грошей, у тих, хто надає первинну медичну допомогу, є питання щодо тієї самої «рівняйлівки». Так, вони згодні, що ставки у хірургів, невропатологів та інших вузьких спеціалістів невеликі. Але вони проти того, щоб за різного обсягу роботи отримувати однакові 20 тисяч. Виходить, що обов'язки з одних переклали на інших, а тепер зарплату підігнали до одного рівня.

- Той самий невропатолог приходить на прийом до 8.00 і йде о 13.00, хоча у нього 8-годинний робочий день, і в табелі йому пишеться «8», - каже наш співрозмовник. – А ми 10 годин на роботі, а потім, як школярі, несемо ще із собою домашню роботу та до ночі сидимо за комп'ютером. До того ж у них зазвичай є ще інша робота плюс «подяка» від пацієнтів. Тому коли гінекологи чи невропатологи скаржаться на маленьку зарплату, мені це смішно. Бо хворі після них приходять до мене та розповідають, скільки і де залишили за послуги. А у нас все безкоштовно, немає послуг, за які можна було б дякувати.

Ще один момент: у постанові сказано, якщо лікар, який надає первинну медичну допомогу, обслуговує не менше 70% від встановленого обсягу пацієнтів, він також підпадає під мінімалку 20 тисяч гривень, а його медсестра – 13,5 тисяч. Але це «сімейникам» не вигідно, пояснює лікар, оскільки зникає преміювання, на руки із 20 виходить близько 18 тисяч.

- Ми отримуватимемо менше, роблячи за інших чорнову роботу. Ті ж медсестри, яким підвищать до 10-11 тисяч чистими, зараз мають можливість отримувати до 20 тисяч. Вони мають різні варіанти додаткових нарахувань: премії, погодинки, доплати за кожного прищепленого пацієнта тощо. Але коли вона матиме 13,5 тисячі, всі доплати зникнуть, а вона одразу піде з роботи.

ДО РЕЧІ""

Повільно вакцинуєтеся – чекатимете зарплату

Видатки Радянського Союзу, здається, не винищувані, і все ще немає кращого способу «натиснути», ніж гроші. Збільшену нову зарплату, як не під запис кажуть медики, вочевидь виплатять із затримкою.

І основна причина серед інших – недостатня вакцинація працівників. Відкрито про це «зверху» не говорять, але директорам медустанов донесено досить жорстко: не гунули вчасно ногою на підлеглих – будете покарані гривнею. А маскувати справжню причину затримок є чим: то звіт вчасно не надіслали, то в показниках недотягнули.

[h5_tt class="orange_h5_title" text="У ТЕМУ

На програму медичних гарантій цього року виділили понад 157 мільярдів гривень – на 33,8 млрд грн більше, ніж минулого. Тарифи на пріоритетні послуги – це пологи, інфаркти, інсульти – підвищили. За пологи, наприклад, сплачували 10 тисяч гривень, з нового року – 15 тисяч.

ПОГЛЯД ЗІ СТОРОНИ

Зарплата зміниться, а ставлення до пацієнтів – ні

Лікар-лаборант Світлана Олексіївна пішла з державної медицини на пенсію за вислугою років два роки тому. 30-річна «вислуга» була оцінена у 1933 грн на місяць, тому вдома не засиділася, пішла до приватної лабораторії.

- Не думаю, що це буде історія, коли на всіх спуститься фінансове благополуччя, - вважає лікар. - У медичному середовищі активно ходять розмови, що зарплати збільшаться, наприклад, за рахунок скорочення штатів, інакше виділених грошей просто не вистачить. Тобто однозначно хтось у цьому поліпшенні постраждає.

Здавалося б, про які скорочення може йтися, коли про брак кадрів у державній медицині знають усі? У стаціонарах нестача медсестер, в амбулаторіях – сімейних лікарів, у швидкій допомозі – фельдшерів. За словами нашої співрозмовниці, з ковідних лабораторій почали йти співробітники, яким спершу доплачували ще два оклади, а потім перестали. Тому що «відчули» різницю як жити на 6 тисяч гривень на місяць, а як на 18.

А якщо переглянути сайти з працевлаштування, в обласних центрах великі приватні клініки шукають фахівців на зарплати від 30 до 70 тисяч гривень на місяць. І цим все одно випереджають державу з її добрими намірами.

- Отже, навряд чи кадрову проблему вирішить підвищення зарплат, - вважає лікар. – Талановиті та амбітні все одно йтимуть у приватну сферу. Як і ті, хто безмірно втомився пів життя працювати на півтори ставки. Сміливі й за нинішніх ковідних часів їдуть за кордон, медики зараз скрізь на вагу золота. Тільки боюся, що на місця, які звільнилися, з 20-тисячною зарплатою прийдуть бездарі й хапуги.

Лікарі та медсестри, безумовно, повинні гідно заробляти, але біда в тому, що і з великою зарплатою багато хто не перестане бути некомпетентним, бездушним і не перестане брати гроші з пацієнтів. Часто стикаюся з онкохворими, і те, що відбувається у наших диспансерах, не піддається здоровому глузду. Чому в державному онкодиспансері операція коштує вдвічі дорожче, ніж у звичайній лікарні, і навіть дорожче, ніж у приватній клініці? Чому потрібно «занести» гроші, щоб просто потрапити на променеву терапію? Чому чекають подяки у конверті імениті лікарі, які й до підвищення чудово заробляли? Погано те, що підвищення не стане гальмом для корупції всередині системи, ось що прикро.