Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Вільних сімейних лікарів нема. Хто не встиг укласти декларацію – тепер у прольоті

Вільних сімейних лікарів нема. Хто не встиг укласти декларацію – тепер у прольоті
Фото: Пихалова Юлія

«У зв’язку з епідемією ковіда терміново знадобився сімейний лікар. Пішла до своєї поліклініки за місцем прописки, сказали, що немає вільних, а понад норму пацієнтів ніхто не бере – за таких держава не доплачує. В іншій найближчій лікарні та сама історія. Ймовірно, коли реформували систему охорони здоров'я, ніхто не порахував скільки потрібно сімейних лікарів, щоб їх вистачило на всіх», - звернулася до редакції «КП в Україні» читачка.

Невже все так погано? Ми одразу обдзвонили кілька столичних лікарень.

У Києві район від району різниться

Якщо брати Київ, то ситуація справді не дуже радісна, хоча район на район не доводиться.

- На жаль, зараз ви не можете укласти декларацію із сімейним лікарем. Вільних немає, – повідомили нам у Центрі первинної медико-санітарної допомоги №2 Солом'янського району Києва. - Чому у нас немає лікарів? Тому що за два дні у нас звільняється 6-й лікар за останній рік. У нас нема з ким укласти декларацію. Телефонуйте до Національної служби здоров'я України та запитуйте чому так.

Сімейні лікарі – далеко не терапевти та педіатри, це лікарі комплексного спрямування, і готувати їх досить складно.

У Деснянському районі укласти декларацію теоретично можна, але лише якщо звільниться місце.

- У нас є два лікарі, які набирають пацієнтів. Але у них за деклараціями все розписано до Нового року. Хіба хтось відмовиться. А так усе зайняте. Поки що можливості немає. Така черга. Шукайте в інших поліклініках, – кажуть у Центрі первинної медико-санітарної допомоги №1 Деснянського району столиці.

Зате на Подолі нам посміхнулася доля.

- Записатись можна і потрібно. Декларації приймаються по черзі. З двох годин сьогодні прийматиме лікар. Приходьте із паспортом, займаєте чергу, і далі вам скажуть, що робити, - пояснили у реєстратурі Центру первинної медико-санітарної допомоги №2 Подільського району Києва.

В області набирають надміру

Обдзвонили й область. Сподівалися – там людей поменше, мають бути вільні місця. На жаль, виявилося все з точністю навпаки. Населення зростає, а медична інфраструктура до цього не готова.

Так, у Броварській ЦРЛ нам порекомендували звернутися із запитанням в амбулаторії. У Броварах їх сім штук.

– Ні, на жаль, укласти декларацію не можна. Лікар, який набирає, вже розписав до 15 листопада. У неї набирається 1800 пацієнтів, і вона йде у відпустку. Зверніться до 4-ї або 6-ї амбулаторії, - порекомендували в амбулаторії №7 Центру сімейної медицини.

Ми так і вчинили, але, на жаль, тут справи не кращі.

- Підписати декларацію можна, але найближчий запис до лікаря очікується у березні. Наразі черга заповнена, - сказали нам в амбулаторії №6.

– Все розписано до Нового року. Хоча лікар є. Звертайтеся після Нового року, – уклали в амбулаторії №4.

Натомість в Ірпені сімейні лікарі вже давно беруть пацієнтів понад норму. Але треба домовлятися особисто.

- Підійдіть і поговоріть із лікарями. Вони понад норму беруть. В одній із амбулаторій понад 400-500 «зайвих» пацієнтів набрали. Кожен лікар так чинить, бо інакше ніяк – скрізь усе вже заповнено, – повідомили нам в амбулаторії №1 міста Ірпінь.

У Вишгороді ситуація трохи краща. В амбулаторії №2 можна записатися в чергу і за три тижні прийти за записом і укласти декларацію із сімейним лікарем.

За гроші - ласкаво просимо

Втім, це ще тільки верхівка айсберга. Мало укласти декларацію із сімейним лікарем, непосильне завдання – потрапити до нього на прийом.

Заходимо на ресурс Helsi.me. У більшості медиків у вікні для запису маячить напис «Немає вільних місць». З власного досвіду знаю – чатувати вільний час краще після півночі, саме в цей час відкривається нова дата для запису.

Натомість у розділі «Інші лікарі за вашим запитом» сайт щедро пропонує вільних сімейних лікарів, до яких можна потрапити на прийом хоч сьогодні, але за гроші. Ціна розпочинається приблизно від 400 гривень. Місць у таких лікарів на прийомі поки що вистачає. Якщо вам терміново – платіть.

Онлайн альтернатива

На противагу чергам у поліклініках з'явився сервіс DEC DOC www.decdoc.online, який декларує висновок декларацій із сімейним лікарем у режимі онлайн за 30 хвилин. По суті, вам необхідно тільки заповнити форму на сайті та оплатити послуги сервісу, після чого вам надішлють вашу декларацію в електронному вигляді, а ваш лікар буде доступний у кабінеті Helsi.

Єдиний мінус, про який попереджають на сайті сервісу, це можливість укладання декларації з лікарем в іншому місті. Проте такий вихід із ситуації багатьох влаштовує, адже відразу після отримання декларації пацієнту будуть доступні всі безкоштовні сервіси гарантовані державою, які лікар зможе забезпечити в телефонному режимі або онлайн.

Думка КМДА

У Департаменті охорони здоров'я КМДА нам підтвердили – вільних сімейних лікарів наразі справді немає.

У КМДА радять лікаря у приватних клініках – це для пацієнтів безкоштовно. Такі послуги оплачує НСЗУ.

- Така інформація зараз є (скарги від пацієнтів на брак сімейних лікарів. – Прим. ред.). Багато людей три роки не використали можливості укласти декларацію з лікарями. А лікарі, на вимогу НСЗУ, мають право підписати декларацію лише з обмеженою кількістю пацієнтів. Вони не можуть брати більше людей. Але люди хочуть лікарів ближче до свого будинку. І найчастіше вільних там уже просто немає, – повідомили нам у пресслужбі Департаменту здоров'я КМДА. – У таких випадках ми радимо шукати в інших кварталах чи обрати лікаря у приватних клініках – це для пацієнтів безкоштовно. Такі послуги оплачує НСЗУ.

ДУМКА СІМЕЙНОГО ЛІКАРА

Зарплата не відповідає навантаженню

На думку члена Асоціації сімейної медицини Києва та Київської області Руслана Добровольського, в Україні на сьогоднішній день гостро не вистачає сімейних лікарів.

– Це однозначно. Інше питання, що багато з наявних звільняються. Навантаження не відповідає оплаті. Плюс реформа планувалася так, щоб більшість пацієнтів вирішували свої питання віддалено та до лікаря не приходили. А зараз приходять практично всі і кілька разів. Тому відбувається колапс у поліклініках, – каже Руслан Добровольський. - На жаль, дійшло до того, що система увійшла в круте піке. І зараз намагаються вирулювати. Але без нових кадрів вирішити це питання у принципі неможливо. Кадри – питання дороге. Сімейні лікарі – далеко не терапевти та педіатри, це лікарі комплексного спрямування, і готувати їх досить складно.

За словами експерта, необдуманими кроками лікарів просто витіснили із системи, і багато хто виїхав за кордон або перепрофілювався.

– Зараз знайти нових людей складно. Ключове – це заробітна плата, адже це оцінка нашої роботи. Та й навантаження. У зв'язку з вакцинацією паперове навантаження настільки велике, що лікарю не вистачає часу працювати з пацієнтами, - наголосив Добровольський.