Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Різдво 2022: що можна і що не можна робити на святвечір

Різдво 2022: що можна і що не можна робити на святвечір
Фото: samddn.ru

Зміст

В історії християнства Різдвяний святвечір – знаменна дата, адже саме від дня Різдва Христового ведеться наше літочислення. Це напередодні Різдва, яке в народі ще називається Святий Вечір і Коляда. Весь світ завмирає в очікуванні чуда народження Ісуса Христа і появи в Різдвяний святвечір першої зірки на небесах, що вказує на цю велику подію.

Історія святвечора

У православній церкві навечір'я Різдва Христового вперше стали святкувати у IV столітті. Трохи згодом, у V-VIII століттях, були написані священні піснеспіви, які використовуються в різдвяних богослужіннях до цього дня.

Назва дня, що передує головному святу, походить від слів «сочиво» або «сочини». Ці страви господині обов'язково готували до вечірньої трапези. Сочиво являло собою розмочені зерна пшениці чи ячменю. У них додавали сік насіння маку, соняшника, конопель, гірчиці та горіхів.

Сочини – це хлібні коржики, які використовували для ворожіння. Під час приготування в них робили отвори, а ввечері через своєрідну маску дивилися на вулицю. Якщо в поле зору попадала хороша людина, то, вважалося, рік буде успішним, а якщо поганий – навпаки.

Різдвяний святвечір: що можна робити

Напередодні Різдва бажано встати раніше, вмитися і прочитати молитву. На святвечір у церквах відбуваються святкові богослужіння – літургії та нічне чування. Їх необхідно відвідати, молитися та сповідатися. Насамперед, очистити думки і душу від усього похмурого, позбутися злості та пробачити недругів та кривдників.

З ранку на святвечір проводять ретельне прибирання, після чого готують святкову вечерю з 12 пісних страв. Протягом дня відвідайте родичів, особливо батьків, бабусь та дідусів, близьких та друзів.

Сходіть до церкви на вечірню службу, на Святвечір у всіх православних та греко-католицьких соборах проводять Різдвяну Літургію.

Фото: Navolne.life

Фото: Navolne.life

Різдвяний святвечір: чого не можна робити

Що стосується заборон, то 6 січня не можна ловити рибу та полювати. Забороняється ходити в ліс, виносити сміття з дому, ткати, шити та рукоділити. Не можна лихословити і сваритися. З порушником може статися нещастя або від нього відвернеться успіх. Якщо до вас під Різдво вранці першим зайде чоловік, одягайте цього дня однотонний одяг, якщо жінка - кольорова сукня, щоби весь рік пройшов благополучно.

Не можна позичати з дому сіль, хліб та гроші. Так усе добро йтиме повз руки. Не можна 6 січня позичати те, що пов'язано з вогнем (сірники, запальничку, дрова тощо), інакше того, хто дає збагнути нещастя. Погана прикмета – спіткнутися у цей день. Це провісник поганих новин. Намагалися з дому не виходити зайвий раз – це не принесе нічого доброго.

Щоб з дому не пішов достаток, а гроші лише додавалися, потрібно закінчити всі приготування до Різдва ще до заходу сонця. Не можна прибирати страви зі столу до самого Різдва — 7 січня.

Фото: minsknews.by

Фото: minsknews.by

Традиції та прикмети

На вечерю Різдва Христового прийнято запалювати в будинку свічки або розтоплювати камін, щоб привернути до будинку благополуччя та удачу.

До святкової вечері не можна одягати старий одяг темного кольору, інакше рік пройде у сльозах та труднощах. Щоби відігнати хвороби, у цей день парилися у лазні.

За святковим столом має бути парна кількість людей. Якщо воно непарне, то господині ставлять одну зайву тарілку. На Святвечір необхідно вийти на вулицю і подивитися в небо. Якщо побачити падаючу зірку і загадати бажання, воно обов'язково збудеться.

Також у цей день не виносили сміття з дому. Його збирали в затишному місці та спалювали лише після свята.

Народна мудрість каже:

  • Якщо приготувати святковий стіл до заходу Сонця – у будинку буде достаток.
  • Чим багатша святкова вечеря, тим багатшим буде рік.
  • Гість у Святвечір обіцяє щастя та радість.
  • Якщо до вас у будинок першою заявиться людина у п'яному вигляді, весь наступний рік буде у шумі та сварках.
  • Якщо ваш поріг першою переступить жінка, то це до пліток та невдач.
  • Сварка напередодні Різдва - весь рік пройде у конфліктах та розбіжностях.
  • Домашня робота, шиття, рукоділля, полювання та рибалка у Святвечір обіцяють нещастя.
  • Сильний сніг і мороз, а також ясна ніч у Святвечір пророкували багатий урожай.
  • Яскраві зірки на небі обіцяли тепле літо, приплід худоби та гарний урожай гороху.
  • Якщо зірок на небі мало, то ягід буде небагато.
  • Поганим знаком було тьмяне беззоряне небо. Вірили, що воно до негоди.
  • Якщо сніг перед святом розтанув, чекали на хороший урожай гречки, а іній передбачав, що вродиться багато пшениці.
  • Якщо під час різдвяного застілля домашній кіт сидить під столом, це означає, що цього року з усіх, хто сидить за столом, ніхто не помре.
  • Спіткнутися на Святвечір - до поганих новин.
  • Випав сніг - чекай цього року хороших звісток.
  • Видно чорні стежки на снігу - добре вродиться греча.
  • Побачити мишу - до втрати та збитку.
  • Відлига – не буде ні огірків, ні проса.