24 листопада
Завантажити ще

Католицьке різдво 2022: дата, історія та традиції святкування

Католицьке різдво 2022: дата, історія та традиції святкування
Фото: БУДИНОК КРАСИВИЙ/МАРК СКОТТ

Зміст

Різдво – одне з 10 найбільших та значущих для християн свят. Цього дня у храмах проводяться урочисті меси, а вечір сім'ї проводять за святковим столом та дарують один одному подарунки.

Історія свята

Свято відзначають на честь народження Сина Божого у діви Марії у місті Віфлеємі. Саме тому головним символом свята вважається сцена народження немовляти, Сина Божого, а схід першої зірки у ніч на 25 грудня знаменує народження Ісуса Христа.

Згідно з повір'ям, у рік народження Ісуса Христа за указом імператора Августа в Римській імперії, частиною якої була юдея, проводився перепис населення. У зв'язку з цим усі жителі юдеї мали з'явитися до міста свого народження. Йосип з дівою Марією вирушили до Віфлеєму. Коли настав термін пологів, Марія народила сина Ісуса в печері, в якій ховали худобу від негоди.

У той момент, коли народився Ісус Христос, на небі спалахнула Віфлеємська зірка, яка вказала шлях волхвам до печери з Марією, народила немовля. Вони принесли новонародженому дари і визнали у ньому Царя Божого.

- (Ісус) всемогутній, але прийшов до нас у вигляді немовляти. Думаю, це символізує, що ми маємо бути готові відкрити наші серця та прийняти ці сюрпризи з боку Бога. І тоді, мабуть, наші життя будуть радіснішими, - упевнений архієпископ Паоло Пецці.

За його словами, на сьогодні 25 грудня зазвичай служать три літургії: нічну месу, месу на зорі та денну месу. Це символізує три іпостасі: народження Слова від Бога Отця, народження Бога-Сина від Діви і народження Бога у віруючій душі.

Під час першої, нічної меси священик укладає в ясла фігурку немовля, яке втілює Христа, і висвітлює її. Так віруючі можуть відчути себе частиною подій, що відбувалися у Різдвяну ніч.

Традиції на Різдво. Фото: vseosvita.ua

Традиції на Різдво. Фото: vseosvita.ua

Традиції та обряди на Католицьке Різдво

Перед святом прийнято прикрашати будинки та двори святковими гірляндами, серед яких є новорічні ялинки, фігурки Санта Клаусів та рослина пуансеттія (цвіте у формі зірки).

Перший день свята – 24 грудня. Його називають Святвечір. Цей найсуворіший період Різдвяного посту. На Святвечір на стіл накривають 12 пісних страв (риба, фрукти, горіхи, каші) і сім'я, що зібралася за святковим столом, чекає на появу першої різдвяної зірки.

Перед тим, як почати їсти першу страву - куті, яка готується із зерен пшениці – кожен член сім'ї зобов'язаний прочитати уривок з Євангелія та помолитися Богові. Потім їдять пісний хліб, який називається «оплат».

Наприкінці всі присутні за столом ламають різдвяний хліб та передають один одному шматочки, загадуючи бажання – за аналогією з Христом, який ділився їжею з учнями. 25 грудня можна поставити індичку (головне блюдо різдвяного столу) та м'ясо.

Головним символом Католицького Різдва вважається адвент-вінок із ялинових гілочок. Його вішають на вхідні двері та ставлять на обідній стіл. По колу вінка розташовують різдвяні свічки. Діти католиків вірять, що в ніч із 24 на 25 грудня до них навідається Санта Клаус та подарує подарунки. Пробирається він через димар і залишає подарунки в Різдвяних шкарпетках, розвішаних біля каміна.

Заборони на Різдво. Фото: konstanttin, via 123RF/officeholidays.com

Заборони на Різдво. Фото: konstanttin, via 123RF/officeholidays.com

Чого не можна робити на католицьке Різдво

  • Як уже говорилося вище, не можна їсти до першої їжі. Протягом дня 24 грудня перекус дозволяється лише дітям.
  • На Святвечір і саме Різдво 25 грудня не можна займатися фізичною працею і рукоділлям. Вважається, що той, хто порушить це правило, може втратити зір або слух.
  • За святковий стіл Святвечора не можна сідати за стіл у старому одязі - так людина приверне невдачу. Також на Різдво краще уникати чорного вбрання, інакше буде біда.
  • Католики вважають, що не можна економити на святкуванні Святвечора - чим більше грошей буде витрачено сім'єю на Різдво, тим більший достаток чекає на неї наступного року.
  • Традиційна заборона на свято - поганословити, сваритися і сперечатися. Особливо треба тримати себе в руках за столом.
  • На Святвечір та Різдво заборонено ходити в ліс на полювання. Католики вірять, що ті, хто порушив цю заборону, загинуть від холоду чи пазурів звіра.
  • Віруючим не можна гадати на Різдво.

Що дозволено на Різдво. Фото: Floraly

Що дозволено на Різдво. Фото: Floraly

Що можна робити на католицьке Різдво

Католики цього дня повинні сходити до церкви. При цьому не обов'язково стояти всеношну: можна відвідати три (або хоча б одну з трьох) служб, що проводяться у костелах опівночі, вранці та вдень 25 грудня.

Також у цей день прийнято запалювати лампади та закликати сонце зійти на землю, спалахнути та відігнати нечисту силу. Православні читали молитву святому Никонові. Намагаються віряни цього дня і загадувати найзаповітніше бажання, після чого відламували гілку яблуні та ставили у воду. Якщо вона на Різдво розпуститься, то бажання здійсниться, а якщо ще й зацвіте, то в оселі оселиться радість.

На католицьке потрібно прощати всіх, з ким раніше сварився, відкладати конфлікти на інший час і намагатися зробити все для того, щоб у душі був мир і світла радість. На Різдво також можна відправитися в гості до друзів, якщо рідних поряд немає.

Подарунки на Різдво. Фото: learnenglishteens.britishcouncil.org

Подарунки на Різдво. Фото: learnenglishteens.britishcouncil.org

Що подарувати на католицьке різдво

У католиків прийнято обдаровувати подарунками всіх родичів та подарунків. Враховуючи, що кількість презентів може обчислюватися десятками, вони не обов'язково мають бути дорогими. Проте важливо, щоб подарунок був із душею.

Варіанти подарунків на Різдво:
  • Набір чаю. Допоможе урізноманітнити затишні сімейні вечори. В один день можна буде порадувати себе і рідних квітковим ароматом, другого - цитрусовим, третій - м'ятним або з нотками шоколаду.
  • Ароматизовані свічки. Є одними з найпопулярніших традиційних подарунків на Різдво, оскільки є символом свята. Підійдуть свічки із цікавим декором.
  • Ласощі. Це можуть бути різні цукерки в тематичній упаковці, розмальовані різдвяні пряники, печиво у вигляді символів «зірки» або «ялинки», варення, запашний мед та інше.
  • Сімейний альбом. Найбільше подібний подарунок підійде мамі та татові. Можна навіть зробити його вручну, щоб ще більше тішити рідних, які дивляться альбом вечорами.
  • Сувеніри. Різноманітні статуетки, ялинкові іграшки, різдвяні вінки, листівки — якщо ви плануєте обдарувати всіх і відразу, слід придивитися до таких презентів. Коштують недорого, але їх можна подарувати всім знайомим частинку свята. Близьким людям, звичайно, сувеніри дарують на додачу до основного презенту.
  • Книги. Безпрограшний варіант подарунка. Особливо якщо знати уподобання одержувача. Подібний презент підійде родичам, друзям, колегам.
  • Теплі речі. Популярний подарунок на католицьке Різдво. Демонструє турботу про близьких та бажання оточити їх теплом та затишком. Особливою популярністю користуються светри та шкарпетки з різдвяними мотивами, шарфи, шапки, рукавички, кімнатні капці. Можна також подарувати плед.
Новини по темі: Різдво