Марина Ланґе
IPIO, 2021
Ціна: 300 грн
Для батьків
У серпні цього року Міністерство культури затвердило перелік книг для закупівлі до бібліотечних фондів, лише 689 видань. Серед них і «Щоб у 16 не було запізно» - психологічні поради на кожен рік життя дитини.
Але вже буквально за кілька днів глава міністерства запропонував припинити процес закупівлі саме цієї книги. Причина – хейт книжки у соцмережах. Користувачі звинувачували автора в тому, що вона підтримує гендерні стереотипи замість того, щоб прагнути рівності, а Мінкульт витрачає на це наші податки.
Обурення читачів викликав той факт, що Марина Ланге (в інструкції сказано, що вона не лише психолог - насправді ні, як і немає педагогічної освіти, - але й чудова дружина та мати) зокрема пропонує виховувати хлопчиків та дівчаток по- різному.
Мабуть, скандал став чудовою рекламою для видання. На сайті одного з популярних книжкових інтернет-магазинів воно значиться в топі продажів, а рецензій на неї в рази більше, ніж на багато інших книг, що теж добре продаються. Практично всі відгуки про те, як добре, що автор захищає традиційні сімейні цінності, і це саме те, що потрібно нашим дітям.
Негативні відгуки відштовхуються від того, що «більшість книги грунтується не так на результатах дослідження, як на особистому баченні автора».
Серед цитат: «Для дівчинки важливо… щоб вона виявила своє природне вміння піклуватися, умиротворення, цнотливість та здатність надихати». Коротке резюме – книга нав'язує патріархальні погляди.
Кейті О'Нілл
Рідна мова, 2019
Ціна: 100 грн
Для дітей від 9 років
Комікс - незвична для нас історія про двох дівчаток-принцес, які всупереч традиції не стали чекати на принца в замку. Більш того, відважна Аміра рятує добру Сейді з вежі. Вони й не очікували, що потоваришують, допоможуть одна одній стати кращими і разом переможуть злу чарівницю, яка мріє знову ув'язнити Сейді у вежу. У книзі є і принц, але такий боягузливий, що краще вже без нього. Аміра і Сейді дуже різні, але всі намагаються зрозуміти, чи може у них бути «жили разом довго і щасливо» чи ні.
Навколо коміксу одразу виникли дискусії про те, чи можна дітям взагалі навіть натякати про ЛГБТ. До речі, у книзі немає жодних відвертих сцен, які могли б шокувати, все дуже акуратно і дбайливо – але погодьтеся, словосполучення «весілля принцес» звучить не дуже звично для нашого вуха.
Як і «Щоб у 16 не було запізно» - комікс у топі продажів, відгуків на нього навіть більше. Більшість – з вдячністю, що дітям почали розповідати про різні типи стосунків і про те, що кожна дитина може обирати той шлях, який хоче, а не нав'язаний суспільством. Ті, хто обурений книгою, наголошують на тому, що знову зневажаються сімейні цінності та «суспільні цінності нації» (що б це не означало).
Через нехай неяскраво виражену, але все ж таки феміністсько-ЛГБТ-спрямованість хтось із батьків уже зажадав вилучити книгу з продажу, і одна з мереж супермаркетів таки припинила її продавати. А цього літа знову виник скандал. На Прикарпатті обладміністрація вирішила вилучити комікс із бібліотек на вимогу християнських активістів. Натомість Мінкульт на таке прохання про вилучення відповів відмовою.
Дауті Кейтлін
Vivat, 2021
Ціна: 230 грн
Від підліткового віку та старше
Книги Дауті Кейтлін, голови похоронного бюро в Лос-Анджелесі, у скандалах не помічені, але все одно від них мороз по шкірі та інстинктивно хочеться триматися від них подалі. Адже тема та її книг і блогу на YouTube – смерть, ставлення до неї у суспільстві, ритуали поховання тощо.
У новій книзі навіть назва може шокувати, хоч це і звичайне дитяче питання з розряду «Чому море синє?».
І сама книга присвячена найцікавішим (на думку автора) питанням про смерть, які їй колись задавали. І, звісно, відповіді на них. Наприклад, чи вмирають одночасно сіамські близнюки? А що відбувається з тілом астронавта у космосі? А з тим, хто помер у літаку? А правда, що після смерті продовжують рости волосся та нігті? Чому трупи стогнуть? Загалом, багато незручних питань та спокійних відповідей.
До речі, про питання, яке винесли у назву. У російському перекладі побоялися так лякати читача, залишили просто «Чи з'їсть мене моя кішка після смерті» (так, не виключено. Але не повністю).
Ханна Віттон
#книголав, 2020
Ціна: 185 грн
Для підлітків
Своєрідний підручник сексуальної освіти для підлітків. Батьки продовжують соромитися говорити з ними на тему сексу, друзі-приятелі - не найнадійніше джерело інформації, а в інтернеті її стільки зайвої, що можна взагалі заборонити підлітку шукати що-небудь за темою.
Автор книги - британська ютуб-блогер, що прославилася короткими роликами про стосунки, прийняття себе, статевого життя тощо, доступною і зрозумілою мовою, без жодних скабрезностей і непристойностей розмовляє з молодими читачами на хвилюючі теми: перші стосунки, важливість контрацепції, негативні наслідки перегляду порно, сприйняття свого тіла та ін. Ханна Віттон також за допомогою наукових фактів руйнує міфи про статеві органи, є коментарі юриста та психолога. Українське видання доповнено коментарями лікарів та корисними посиланнями наприкінці.
А ось чого немає – так це практичних порад про ліжко, адже це особиста справа кожного. І що взагалі нехарактерно для аналогічних вітчизняних книг, нічого не йдеться про почуття. Тобто «не віддавай поцілунку без кохання» – це не про цю книжку, яка стала бестселером серед підлітків на Заході.
Цікаво, що видавництво вирішило піти далі у плані підліткового сексуального виховання та освіти. У планах «Книголава» був переклад книги шведського письменника Інді Чавеса Переса про сексуальність хлопчиків «Повага. Хлопцям про кохання, секс та згоду». Але якісь моменти про ЛГБТ-стосунки вирішили відредагувати під українські реалії. Ця історія набула розголосу ще на етапі перекладу, був гучний скандал - у результаті книга так і не побачила світ.
Рікке Вілландсен
Видавництво, 2021
Ціна: 270 грн
18+
Це перший датський комікс, перекладений українською. Ми зробили б примітку, що дуже 18+. І дууууже для тих, хто не боїться дивних образів зображення плоті та якихось сюрреалістичних ілюзій на неї. Дивно також, що до неї ще не дісталися пуристи і не зажадали спалити на багатті.
Одразу попередимо, що з першого разу розібратися, що мала на увазі авторка, датська художниця коміксів Рікке Вілладсен, вийде не у всіх. Доведеться переглядати і замислюватися над кожним малюнком. Буде і смішно, і моторошно, а насправді це комікс про материнство та сексуальність. Для полегшення розуміння розповідаємо зав'язку історії.
Жінка втрачає свідомість на пристані і народжує щось дивне ("Повітряна кулька, псоріаз чи хмарка для слів?" - запитують оточуючі), що досить швидко виростає у... дерево броколі. І далі в такому ж дусі. У чорно-білих малюнках нас ведуть у сюрреалістичні сни, у подорожі крізь простори та час, щоб надати жінці сили на сприйняття себе як матері.
Ольга Карі
Creative Women Publishing, 2022
Ціна : 200 грн на замовлення
Від підліткового віку та старше
Збірник художніх репортажів та есе про… менструації. Ні, це не медичний розбір того, з чим жінка стикається щомісяця, а наслідків, як місячні впливають на все жіноче життя: від першої крові і аж до клімаксу. Вийде книга на початку наступного року, подивимося на реакцію поважної публіки.
Тут і всяке соромне про те, що чоловік не хоче спати з коханою в одному ліжку в ці дні. І про жах будь-якої дівчини, коли протікає одяг. Про непристосовані громадські туалети. Про прокладки - дорогі і про вату або ганчірки «для бідних». Про те, що дівчаткам з дитинства вселяють, що цей природний фізіологічний процес насправді - сором, ганьба та бруд. Що говорити про це «непристойно» плюс інші табу: від заборони плавати в морі до відвідування церкви. І на біль скаржитися непристойно. І типова реакція оточуючих на твій поганий настрій - а, це в неї ПМС (клімакс). А хрестик – це лише позначка у календарику місячних, а не хрест, який жінка має нести довгі роки.
Бонусом - історії про каральну радянську гінекологію, менструальні табу й міфи в історії та словничок евфемізмів.