Історія побиття вчителькою школяра з інклюзивного класу, що сталася влітку в одній із столичних шкіл, знайшла несподіване завершення. Причому також, можна сказати, скандальне: звільнили і винуватницю події - педагога з 38-річним стажем, і молоду асистентку-викладача, завдяки якій НП набула розголосу.
«Директор прийняв рішення звільнити її (помічника) «за вчинення аморального проступку, несумісного з продовженням цієї роботи» згідно з п. 3 ст. 41 КЗпП України», - повідомив на своїй сторінці в соцмережі у Фейсбуці народний депутат Павло Сушко.
У чому тут аморалка? Дівчина зняла на телефон, як вчителька б'є хлопчика, який має порушення слуху, і передала відео мамі хлопчика. Якимось чином ролик потрапив до рук Павла Сушка, який і дав справі хід. Після чого у київській школі №58 розпочалося розслідування події.
- Дізнавшись про долю дівчини, ми не могли пустити справу на самоплив і добилися справедливості. Рішення директора про звільнення асистентки за «аморальний вчинок» скасовано. Але дівчина вже сама не хоче там працювати і написала заяву за власним бажанням, – розповів «КП" в Україні» Сушко.
У 58-й школі своя правда про фінал цієї історії.
- Рішення звільнити за статтею – позиція колективу, який угледів тут порушення посадових обов'язків. Не в тому, що вона знімала, їй цього ніхто не забороняв. Але вона мала звернутися до керівництва школи і повідомити про те, що сталося. Але ні до директора, ні до заступника, ні до психолога, ні до вчителя-дефектолога, ні до будь-кого з колективу дівчина не зверталася. Комісія Департаменту освіти це підтвердила, – виправдовуються у школі.
За словами нашої співрозмовниці, дівчина-асистентка - студентка одного з київських університетів і працювала у школі лише півроку. Досвіду роботи мало, тому могла не знати, як правильно вчинити.
- Звісно, я була здивована як діями вчительки, так і асистентки. Адже нічого подібного за увесь час роботи у 58-й школі я не спостерігала, – розповідає на правах анонімності колишня асистентка із 58-ї школи. - Асистент у цій ситуації повинен рятувати дитину: зупинити вчительку, покликати педагогів із сусідніх класів та повідомити директорові про інцидент.
Зі школою розлучилася не лише асистентка, але й педагог, яка побила дитину, також вилетіла з роботи. Питання – чому цього не зробили раніше? У школі запевняють, що такий інцидент у них вперше, але, за словами колишніх працівників навчального закладу, це не так. Викладач, яка побила хлопчика, нібито раніше була помічена як мінімум у некоректному поводженні з учнями.
– Коли я там викладала, з інклюзивним класом працював інший учитель. А ця викладачка, що «оскандалилася», тоді прямо заявляла, що не хоче клас із «дебілами». І якби молода асистентка поскаржилася директорові, то нічого не змінилося б, - вважає вчителька польської мови, яка теж свого часу працювала в школі №58. - Тому що, коли я поскаржилася на поведінку цього педагога, з мене посміялися і сказали, що вона заслужений вчитель, у неї купа грамот. І такого просто не може бути.
Поскаржилася асистентка директорові школи чи одразу оприлюднила скандал, сама вона розповісти не схотіла. У дівчини нова робота, і ворушити минуле вона не бажає.
Перший запис у трудовій «про аморалку», керівництво школи визнало недійсним. Фото: facebook.com/sushko.pavlo/
ДУМКА ЕКСПЕРТА
Таку інформацію приховувати не можна.
– Будь-який співробітник школи - від прибиральниці до вчителя, якщо стає свідком акта насильства стосовно дитини чи отримує інформацію про це, не має права приховувати таку інформацію, – вважає секретар Асоціації керівників шкіл Катерина Спітковська. – Якщо людина приховує цю інформацію, заплющує на це очі, то вона стає співучасником.
У таких випадках обов'язково пишеться доповідна записка на ім'я директора школи. Обов'язок директора – перевірити отриману інформацію та вжити подальших заходів.
Те саме стосується і батьків дітей.
- Якщо хтось з батьків не може особисто прийти до школи, то він може повідомити за телефоном або викласти все у месенджері. В офіційній доповідній записці так і вказують: "За інформацією, отриманою від батьків дитини з месенджера", - пояснює Катерина Спітковська.
ОФІЦІЙНО
Вчителька, яка потрапила до цього скандалу, працювала у 58-й школі з 1983 року. Це її єдине місце роботи. За всі ці роки дисциплінарних стягнень не мала. Свою провину в скоєному вона визнала і не стала перешкоджати розслідуванню НП.
– Ще 8 липня вона вислухала вирок у Шевченківському районному суді Києва. Жінку визнано винною у скоєнні кримінального проступку за статтею «Побої та катування», - повідомила спікер Київської міської прокуратури Надія Максимець. – Суд розглядав справу за спрощеною процедурою, оскільки обвинувачена не заперечувала встановлені обставини і дала свою згоду на розгляд обвинувального акта за її відсутності. Вона повністю підтвердила всі обставини, які було встановлено. Свою провину цілком визнала та покаялася.
Винуватиці призначено покарання у вигляді громадських робіт терміном у 200 годин.