Завантажити ще

ЗНО-2022: скільки коштує репетитор і на що звертати увагу

ЗНО-2022: скільки коштує репетитор і на що звертати увагу
Фото: Булатов Олексій

Поки в Міністерстві освіти та науки вирішують важливе питання про проведення ЗНО, батьки старшокласників у напівнепритомному стані перераховують купюри у гаманці та кидаються до репетиторів із проханням підтягнути знання дітей. І це не перебільшена картина.

У середині року репетитора не знайдеш

У мого сина-десятикласника поки що лише два репетитори. З учителем англійської мови ми спілкуємося вже більше 9 років, і я знаю, що якщо раптом син перестане до неї ходити, то його місце одразу займе інша дитина і потрапити назад буде неможливо. Платимо за заняття ми по-божому: торік 60 гривень за годину, цього року – 100. У середньому ж година англійської мови у групі 4-6 осіб залежно від навчального центру коштує від 150 до 240 гривень. Індивідуальне заняття коштує від 220 гривень за годину та вище.

До нас зараз звертаються хлопці зі стабільно поганими знаннями, і дуже рідко, хто просто хотів би підвищити рівень

І якщо з репетитором з англійської все давно зрозуміло, то викладача з математики я знайшла з великими труднощами на початку березня цього року. Тоді син готувався до підсумкової атестації (яку потім скасували) і виявилося, що з математики він майже нуль.

– Зараз діти стали гірше знати математику, – каже репетитор з математики, засновник центру RedPen Надія Ланецька. - До нас зараз звертаються хлопці зі стабільно поганими знаннями, і дуже рідко хто просто хотів би підвищити рівень. Посилює ситуацію поганий досвід занять у псевдорепетиторів, яких зараз дуже багато. Це ті, хто просто виконує разом із школярами домашні завдання та «натягує» потрібну тему, не опрацьовуючи прогалини у знаннях попередніх класів. Виходить, дитина здає тему і відразу її забуває. Це входить у звичку. Короткострокова пам'ять працює, а довгострокова – ні. Змусити школярів думати не так легко, логічне мислення відсутнє.

Так ось з'ясувалося, що жоден педагог, а тим паче добрий, у середині навчального року не бере нових учнів – місць просто немає.

- Ви зрозумієте, мені теж треба відпочивати, - казала у слухавку Вікторія Миколаївна, вчителька із 43-річним стажем. - У суботу весь день розписано, вже й на неділю дитину взяла. Мені воно вже й не потрібне, але батьки дуже просять.

Дуже просила я. Вікторія Миколаївна стала шостою вчителькою, якій я зателефонувала, та першою, кого вдалося вмовити. Коштувало мені це 150 гривень за заняття.

До речі, напередодні початку навчального року мені дзвонили із великого репетиторського центру та запропонували скористатися їхніми послугами. Вартість озвучили космічну – близько 11 тисяч гривень за півроку з оплатою суми цілком чи трьома частинами.

Починайте готуватися з 10-го класу

Найоптимальнішим часом для початку занять із репетитором Надія вважає початок десятого класу. Починати можна з української мови один раз на тиждень та математики двічі.

– Раджу починати з десятого класу з психологічних причин, – каже Надія. - У 10-му класі немає іспитів, а графік занять не такий щільний, як одинадцятикласники. Приходить 11-й клас, і діти різко входять у роботу: купа репетиторів з різних предметів, у когось ще гуртки та тренування. Це може призвести до вигоряння. До нового року діти ще живчики та сповнені ентузіазму – «все встигаю і все зроблю». А ось після свят починаються відкати. Донести до них урок, навіть до тямущих, дуже складно. Рятуємося ігровими способами подачі матеріалу, розмовами та мотивацією. Тому в 10-му класі оптимально починати трохи вводити додаткові заняття, щоб у 11-му класі графік устаканився і дитина сприймала все легше.

За словами Надії, якщо смажений півень клюнув у середині випускного класу, репетитор навряд чи зможе підтягнути знання дитини на належний рівень.

– За півроку наздогнати матеріал не можна. Щонайменше потрібен рік. Але все індивідуально і залежить від рівня знань учня, від того, чи він швидко схоплює матеріал, чи виконує домашнє завдання і т.д.,

каже фахівець.

Ті, хто хоче високий результат, повинні розуміти, що в останніх завданнях ЗНО з математики є невелика проблема – параметри. Параметри - це збирання всіх варіантів розв'язання одного рівняння, нерівності, системи. Їх не вчать практично в жодній школі. Хіба що у ліцеях та профільних класах, але на це виділено дуже мало часу. Тільки для цієї теми потрібно витратити багато зусиль та часу, паралельно знаючи всю основу необхідного матеріалу.

Роблять дурні помилки

Надія вважає, що діти, які ходили до хорошого репетитора, але все одно здали ЗНО погано, могли «провалитися» не через погані знання, а тому, що психологічно не були готові. Чи то їх «розбовтала» система дистанційки, чи то тому, що не було пробного ЗНО, на якому хвилюєшся, але живеш насправді весь іспит, і в день «Ікс» приходиш спокійнішим, бо вже нема страху новизни.

- Наприклад, написавши пробний іспит на 198 балів у спокійній обстановці, на сьогодні дитина набрала 182, - каже репетитор. - Колосальний розрив, при цьому помилки були дурними: наприклад, сто вісімдесят плюс тридцять і двісті двадцять чи сімнадцять гривень поділити на два - і вісім гривень і двадцять п'ять копійок. Запитую, чому так написали. У відповідь знизують плечима, розуміючи, що це абсурдна помилка та причина невідома.

Можна безкоштовно і у школі

А що ж шкільні вчителі? Невже все так погано і вчити дітей нема кому?

Я була приємно вражена тим, що в десятому класі в школі мого сина вчителі починають активно готувати дітей до ЗНО. Наприклад, викладач історії проводить додаткові уроки для тих, хто складатиме її предмет. Спочатку вона проводить тестування, аби зрозуміти, де у дитини проблеми. На підставі тестування вибудовує програму підготовки до ЗНО. З кожним учнем – індивідуально.

– Вчитель історії несе відповідальність за знання, які вона дає дітям, – пояснила класний керівник сина. – Вона розуміє, що високий бал на ЗНО може позитивно вплинути на рейтинг школи, а це дуже важливий чинник.

Такі ж додаткові заняття проводять вчителі географії та української мови. І якщо заздалегідь розуміти, куди надходитиме дитина, і вміти правильно розподілити її час та свої фінанси, шкільна підготовка до ЗНО може стати суттєвою допомогою для батьківського гаманця.

СКІЛЬКИ КОШТУЄ ЗАНЯТТЯ У РЕПЕТИТОРА

 • Від 100 гривень коштує година занять із репетитором
 • Від 150 гривень коштує година групового заняття в навчальному центрі
 • Від 220 гривень коштує година індивідуальних занять у навчальному центрі

Розцінки на послуги репетитора у Києві:

 • від 150 до 250 гривень коштує година вивчення Історії України, у тому числі підготовка до іспитів,
 • від 200 до 450 – година підготовки до ЗНО з математики,
 • від 200 до 350 – англійська, німецька, французька.
 • 300-450 гривень за годину навчання беруть у репетиторських центрах.

ГРАФІК ПРОБНОГО ЗНО 2022

Зареєструватись на участь у пробному ЗНО можна буде з 5 до 22 січня на сайтах регіональних центрів оцінювання якості освіти.

19 березня пройде пробний іспит з української мови, а також з української мови та літератури.

26 березня – з історії України, математики (завдання рівня стандарту), біології, географії, фізики, хімії, іноземних мов (англійська, іспанська, німецька, французька).

Пробне тестування буде платним, його вартість буде оголошено до 20 грудня 2021 року.

ЯКІ ПРЕДМЕТИ ЗДАЮТЬ

Предмети, за якими у 2022 році проводитиметься ЗНО:

 • Українська мова
 • українська мова та література
 • математика (завдання рівня стандарту, лише проведення державної підсумкової атестації; результати зовнішнього незалежного оцінювання з математики (завдання рівня стандарту) за рейтинговою шкалою 100 - 200 балів не встановлюються)
 • математика
 • історія України
 • англійська мова
 • іспанська мова
 • німецька мова
 • Французька мова
 • біологія
 • географія
 • фізика
 • хімія.
Новини по темі: Школа ЗНО репетитор