28 вересня
Завантажити ще

"Червоний листопад", нові правила ПДР та цифровий режим: що чекає на Україну в останньому місяці осені

Фото: Архів «КП в Україні»

Київ у червоній зоні

З 1 листопада Київ йде на своєрідний локдаун. Для мешканців столиці, мабуть, це найважливіші зміни – адже тепер без негативного ПРЦ-тесту чи довідки про вакцинацію не те, що розважитись, на роботу доїхати буде неможливо. А багато хто невакцинований і зовсім ризикує залишитися без роботи. Натомість для тих, хто має документи в порядку, навіть у червоній зоні є зелене світло. Докладніше про обмеження для Києва можна прочитати тут.
Крім столиці, до червоної зони з кінця жовтня увійдуть й інші області. Економісти втішають, що нинішні обмеження не будуть такими жорсткими як попередні, та й бізнес встиг звикнути працювати в умовах локдаунів, тому на економіку такі радикальні заходи сильно не вплинуть.

Геть паперові довідки

З 7 листопада набирає чинності законопроект щодо цифровізації всіх публічних послуг в Україні. Це означає, що держоргани не зможуть вимагати від українців інформацію, яка вже є у електронних реєстрах. Україна переходить у режим без паперів.

«Українцям більше не доведеться стояти у довгих чергах, носити стос паперових довідок та збирати підписи працівників держустанов. Українці зможуть отримувати довідки та підписувати документи, не виходячи з дому – свідоцтво про народження дитини, запис у чергу до дитячого садка, отримати довідку про місце навчання, свідоцтво про шлюб, пенсійне посвідчення, соціальну допомогу, медичні послуги. Це нова цифрова реальність», - зазначили у Міністерстві цифрової трансформації.

Як цей режим працюватиме на практиці, ще не відомо. Об'єктивно багато держорганів ще не готові до такої 100% діджиталізації.

Запрацює обов'язкова вакцинація

З 8 листопада українців, які не вакцинувалися від COVID-19, почнуть усувати від роботи. Але поки що такі обмеження стосуються не всіх, а тільки:

  • працівників центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів;
  • місцевих державних адміністрацій та їх структурних підрозділів;
  • педагогів шкіл та вузів, вихователів дитячих садків.

Виняток із правил - працівники, який отримав медичний висновок про наявність протипоказань до COVID-вакцинації.

Контроль за проведенням обов'язкових профілактичних щеплень покладено на керівників державних органів та установ. Напередодні Кабміном затверджено порядок усунення від роботи працівників, які відмовляються чи ухиляються від вакцинації. На період усунення зарплата не зберігається. Повернутись на роботу можна буде лише після проходження повного курсу імунізації.

Дорогу велосипедистам!

З 1 листопада набувають чинності зміни до Правил дорожнього руху.

Однією з головних змін стане обмеження швидкості поза населеними пунктами. Воно регулюватиметься шириною розмітки. Так, заборонено рухатися зі швидкістю 110 км/год, якщо елемент дороги, що відокремлює транспортні потоки протилежних напрямків, не виділено розміткою 1.2 (раніше було 1.1 або 1.2), розмітки розрізняються між собою завширшки - до 15 см і 20 см відповідно.

Також зображення дорожніх знаків приведені у відповідність до Конвенції про дорожні знаки та сигнали та доповнені новими дорожніми знаками; внесено зміни до зображення знаків відповідно до змін нормативно-правових актів; вводяться нові дорожні знаки «Автозаправні/Електрозарядні станції», таблички «Місце для заряджання електромобілів», «Платна дорога» та «Кінець платної дороги».

Нова редакція ПДР містить багато «велосипедних» доповнень, які вже стали критично необхідними у зв'язку зі зміною нормативних документів, що регулюють пристрої велосипедної інфраструктури та організацію велосипедного руху.

У ПДР з'являться визначення "велосипедна доріжка", "велосипедна смуга", "велосипедний переїзд"; дорожні знаки «Суміжні пішохідна та велосипедна доріжки», «Дорога для сумісного руху легкових автомобілів та велосипедистів», «Велосипедна смуга», «Зона для пішоходів та велосипедистів», «Велосипедний переїзд», «Суміжні пішохідний перехід та велосипедний переїзд», «Дорога із зустрічною велосипедною смугою», «Виїзд на дорогу з одностороннім рухом та зустрічною велосипедною смугою»; таблички «Напрямок руху велосипедистів»; розмітки «Велосипедний переїзд», «Смуга для сумісного руху маршрутних транспортних засобів та велосипедистів», «Доріжка для суміщеного руху пішоходів та велосипедистів», «Змішаний рух велосипедистів та транспортних засобів у попутному напрямку», «Стрілки напрямки руху для велосипедних доріжок та смуг».

Транш від МВФ

У листопаді Україна може отримати новий транш від МВФ - принаймні на це дуже чекають наші вищі чиновники.

«Україна та МВФ досягли домовленості на робочому рівні щодо завершення першого перегляду програми Stand-by. Очікую, що виконавча рада МВФ затвердить ці домовленості у листопаді. Це дасть можливість Україні отримати близько $700 млн і вкотре підтвердить нашу тісну співпрацю», - написав президент Володимир Зеленський у Twitter.

Україна та МВФ досягли домовленості на робочому рівні щодо завершення першого перегляду програми Stand-by

У самому МВФ повідомляють про «досягнення домовленості з деяких раніше спірних фінансових питань» і вважають, що транш допоможе Україні впоратися з економічною кризою та кризою в галузі охорони здоров'я, а також підтримати макроекономічну та фінансову стабільність.

Однак, неозброєним оком видно, що цих грошей мало на що вистачить: сьогодні вже навіть розміри обіцянок МВФ мізерні, як ніколи.

Для порівняння: українські заробітчани перевели в Україну лише за перше півріччя 2021 року понад 6,2 млрд доларів, що у дев'ять разів більше за суму, обіцяну фондом.

Заборона риболовлі на зимувальних ямах

З настанням холодів риба збирається в косяки і отруюється в глибокі місця ( зимові ями ), де веде малоактивний спосіб життя і тому стає вразливою. Тому в Україні з 1 листопада почне діяти заборона на вилов риби та раків у таких місцях.

Також на водоймах Карпатського регіону розпочався нерест струмкової форелі. Тому в межах Львівської області – до 31 грудня, а у Чернівецькій та Івано-Франківській – до 1 березня 2022 року на окремих ділянках річок та їх притоках заборонено проводити будівельні, днопоглиблювальні, вибухові, бурові роботи, видобуток гравію та піщано-гравійної суміші, заготівлю ліси, миття автотранспорту тощо. Водночас у межах Львівської та Івано-Франківської областей у цих місцях заборонено вилов риби та інших водних біоресурсів.

Також в Україні почали діяти такси, що зросли в 100 разів за завдання збитків браконьєрським способом лову риби і раків. Додатково при риболовлі на зимувальних ямах передбачено адміністративну відповідальність за ч. 3 ст. 85 КпАП, штраф – до 170 гривень. Якщо вилов здійснюється забороненими знаряддями лову – ч. 4 ст. 85 КпАП та штраф до 680 гривень.

Балканські опади та магнітні бурі

Згідно з давнім «Велесовим календарем», який переклав та адаптував для сучасності покійний народний синоптик Леонід Горбань, теплі осінні дні ось-ось зміняться холодними листопадовими дощами.

Так, початок листопада очікується похмурим, хмари побачимо частіше, ніж ясне небо. До середини місяця вдень буде холодно, а ночами можливі заморозки. Дощі можуть зриватися у мокрий сніг. З другої половини місяця очікується випадання справжнього зимового снігу і навіть невеликих морозів, які, втім, довго не продовжаться. Кінець місяця, за давнім календарем, обіцяє бути сніговим.

За повідомленнями Гідрометцентру, з листопада Україна зазнає впливу холодного повітря, принесеного європейськими штормами. Температурне тло почнеться з плюсових температур - близько +11…+14 градусів вдень та +6…+10 вночі. Потім повітря охолоджуватиметься, проте протягом місяця денна температура навряд чи опуститься нижче 0 градусів, а от ночами може доходити і до -2. Загалом на українців чекають справжні температурні гойдалки, але варто пам'ятати, що листопадове сонце оманливе і ясний нехолодний день може миттєво змінити вітряну вогкувату вогкість.

«Кожен шторм, що перетинає Балкани і йде на північ, у Центральну Україну і на північ, зіткнеться з великою кількістю холодного повітря. Змішування вологи з охолодженим повітряним потоком призведе до частих періодів дощу та снігу на більшій частині території Східної Європи», - такий розклад на кінець осені - початок зими роблять у компанії Аccuweather, яка займається прогнозуванням погоди по всьому світу.

Кожен шторм, що перетинає Балкани і йде на північ, у Центральну Україну і на північ, зіткнеться з великою кількістю холодного повітря

Також листопад буде багатий на магнітні бурі. Перший геомагнітний сплеск очікується з 6 по 8 листопада, а ось 11-го вже буде справжня буря, тому людям похилого віку і тим, хто має хронічні захворювання, потрібно бути максимально обережними.

І це ще не пік - з 14 по 18 листопада магнітна буря обіцяє бути дуже сильною, отже необхідно поберегтися навіть здоровим людям і звернути пильну увагу на своє самопочуття.

Після невеликого перепочинку 25 листопада прийде третя хвиля магнітної бурі, яка триватиме чотири дні - вийшовши на свій пік 29-го, буря почне стихати, і перші дні грудня вже видадуться спокійними та безпечними для здоров'я людей.