23 листопада
Завантажити ще

Далеко від рідного офісу: чи готова Україна перейти на віддаленку

Далеко від рідного офісу: чи готова Україна перейти на віддаленку

Ще два роки тому більшість українців і мріяти не могли про віддалену роботу. Яким привабливим здавалося спати до самої ранкової планерки, а потім без пильного ока шефа неспішно заварити каву і, задумливо дивлячись у вікно, міркувати: відразу до роботи приступати або спочатку в магазин сходити?

Але через півтора року перманентних карантинів і локдаунов з'ясувалося, що, незважаючи на всі очевидні плюси, новий формат роботи підходить не всім.

Роботи більше, часу менше

Спочатку віддалена робота багатьом припала до душі. Плюсів у такому форматі роботи маса: від гнучкого графіка до можливості поєднувати робочі обов'язки і домашні справи. Але, як відомо, у всього є і зворотна сторона.

І головний мінус удаленку полягає в зростанні обсягів роботи на дому.

- Можу сказати, що удаленка підходить хіба що начальству, - каже знайома. - У мене чоловік - директор департаменту у великій фірмі. Сьогодні, наприклад, він «на конференції». У зуме. Поклав поруч з собою телефон з трансляцією на мінімальній гучності, ліг на диван, включив цікавий фільм і «працює». А я на своїй дистанційці в постійному цейтноті, та ще й як подивлюся на таку «роботу» чоловіка, виникає стійке бажання звільнитися.

За словами моєї співрозмовниці, по відчуттях за півтора року дистанційки обсяг виконуваної нею роботи виріс не менше ніж в два рази, а може, і більше.

- На роботі у нас з колегами був час і новини обговорити, і кави випити, і в обідню перерву прогулятися, і при цьому в 18.00 всі дружно вимикали комп'ютери - і додому. Зараз, коли я вранці будинку включаю комп і заходжу в електронний кабінет, там вже в 9 ранку накидано завдань на три дні. У понеділок я вимкнула комп'ютер в 10 вечора, у вівторок працювала до восьми.

Моя знайома не самотня - практично всі, хто працюють на удаленке, говорять про виросло обсязі роботи. Починалося це все поступово: то за півгодини до закінчення робочого дня поставили півторагодинну завдання (тобі ж все одно в пробках не стояти, наче ж як час є), то клієнт зателефонував о сьомій вечора (ви ж все одно вдома, яка різниця - в п'ять дзвонити або в сім) - і понеслося.

- В цьому, звичайно, є певний парадокс: дистанційна робота, яка повинна була б давати нам більше часу і свободи, насправді забирає практично весь день. Якщо житель Києва раніше витрачав на дорогу до роботи 2-3 години в день, а з урахуванням зборів на роботу - і все 4-4,5, то тепер виходить, що цей час пішло в «нікуди», - зазначає директор консалтингової компанії « Михайлов і партнери »Віталій Михайлов.

З тим, що на удаленке стираються кордони між роботою і відпочинком на користь роботи, погоджується і засновник компанії Performance Managment Сергій Сароян.

- По-перше, деяким важко змусити себе сконцентруватися на роботі в домашній обстановці. По-друге, якщо при офісній роботі є абсолютно чіткі часові рамки, коли людина виконує свої обов'язки, то при віддаленому форматі колеги часто можуть написати або зателефонувати і пізно ввечері. Згідно з даними досліджень, на удаленке люди трудяться приблизно на 2 години довше, ніж в офісі, - наводить конкретні цифри експерт.

Ні офісу - немає роботи

Робота з ранку до ночі - це не єдиний мінус удаленку. На думку Сергія Сарояна, серед основних проблем дистанційної роботи можна виділити проблему з робочим простором.

- Якщо людина живе не один, він абсолютно точно буде стикатися з певним нерозумінням з боку домашніх, яким завжди буде здаватися, що його можна в будь-який момент відвернути на хвилинку, - говорить експерт. - Як правило, процес звикання займає тривалий час. Можна, звичайно, орендувати для роботи невелику кімнату в якості офісу, але це вкрай неприємно позначиться на доходах. Той же коворкінг буде коштувати від 100 доларів в місяць в кращому випадку. З іншого боку, якщо людина живе один, то без спілкування з іншими людьми буде вкрай складно. Так що доведеться подбати про дозвілля, пов'язаному зі спілкуванням.

Не дивно, що все частіше роботодавці стикаються з тим, що співробітники відмовляються від роботи без робочого місця в офісі. Багато фахівців спочатку націлені на те, щоб чітко розділити домашню та робочу життя.

Що стосується тих, хто вже має багатомісячний досвід дистанційної роботи, то, як показують опитування, ці співробітники були б не проти виходити на роботу хоч іноді.

- Не дивлячись на те що люди вже звикли до віддаленого способу життя, багато хто все ж сумують за колективу. Тому, можливо, вихід для багатьох компаній може бути в тому, щоб люди приходили в офіс, скажімо, один раз в тиждень: на людей подивитися, себе показати, поспілкуватися з колегами, посидіти за «рідним» робочим столом, - каже Михайлов.

фріланс настає

Здавалося б, якщо на удаленке так уже й погано - в чому проблема? Сьогодні, коли багато вакцинувалися або перехворіли, роботодавці цілком можуть розглянути таку можливість і повернути все на круги своя.

Але проблема в тому, що, нудьгуючи по колегах, робочим місцем та колишніми меншими обсягами роботи, багато хто впевнений: повернення в офіси не поверне колишнє життя. Все, з ким я спілкувалася на цю тему, впевнені: начальство вже звикло до нового потогінний режиму, і в офісах доведеться працювати не менше. Та ще й час на дорогу витрачати. До того ж перехід до колишнього життя сильно ускладнюють проблеми, пов'язані з допуском в громадський транспорт тільки вакцинованих.

Минулого літа ЗМІ багато писали про проблеми, з якими зіткнулися американські роботодавці. Як тільки пандемія пішла на спад, бажання роботодавців повернути співробітників в офіси наштовхнулося на жорсткий опір з боку підлеглих, для яких дистанційний режим роботи став новою нормою життя. Півтора року показали, що чимало робочих завдань можна виконувати звідки завгодно, нудячись в пробках і не залишаючи без нагляду дітей і домашніх тварин. Та й ризик заразитися при віддаленій роботі набагато менше.

Дослідження показали: четверо з 10 американців задумаються про звільнення, якщо роботодавець не проявить гнучкість в питаннях удаленку.

Експерти прогнозують: незважаючи на те що робота на дому - це не так «модно, стильно, молодіжно», як прийнято вважати, і у неї є дуже серйозні недоліки, число вакансій, пов'язаних з віддаленим форматом, буде тільки зростати, в тому числі і в Україні.

- Особливий упор сьогодні робиться на фріланс, - говорить Сергій Сароян. - Якщо в США на фрілансі працюють приблизно третина співробітників, то в Україні лише кожен 30-й. Цікаво, що в деяких країнах Європи таких співробітників вже більше, ніж офіційно зараховуються в штаті фірм. Даний тренд посилився під час пандемії, коли роботодавці зрозуміли, що сучасні технології дозволяють не тільки налагодити дистанційне спілкування, а й ефективно стежити за виконанням роботи. Вже через 5 років ми цілком можемо досягти цифр США по частині фрілансу. Під час карантину якраз близько 35% українців перейшли на роботу на дому, головним чином з IT-фірм, сфери освіти і маркетингу.

У той же час, додає експерт, зараз далеко не всі українські роботодавці готові запропонувати подібний формат і старим співробітникам, і новим претендентам. Буде потрібно час, щоб вітчизняні компанії змогли в повній мірі звикнути до нового формату роботи і життя.

Новини по темі: Робота Карантин