Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
24 квiтня
Завантажити ще

Підвішувати носорогів - це правильно! Вчені вимагають відкликати Шнобелевську премію за це дослідження

Підвішувати носорогів - це правильно! Вчені вимагають відкликати Шнобелевську премію за це дослідження
Фото: WWF

Ну хіба не дурість: підвісити на 10 хвилин догори ногами 12 носорогів і стежити за станом їх здоров'я? Цілком природно, що члени нагородного комітету пародійної Шнобелівської премії за 2021 рік висунули авторів цього дослідження в число лауреатів.

Приз - 10 трильйонів зімбабвійських доларів

Церемонія нагородження відбулася кілька днів тому і проходила з нагоди пандемії в онлайн-режимі, але всі шуточні процедури були дотримані. І справжній Нобелівський лауреат (за традицією ніс вручають саме вони) в області фізіології і медицини 1993 року Річ Робертс нагородив дослідницьку групу Корнельського університету, що займалася підвішуванням носорогів, головним призом - банкнотою (зрозуміло, підробленою) в 10 трильйонів зімбабвійських доларів.

А потім сталося щось зовсім несподіване: наукове співтовариство обурилося і зажадало зняти з носорожого дослідження Шнобелівське

клеймо. Виявилося, ця робота зовсім не нісенітниця, а частина титанічних зусиль для порятунку гігантів від загибелі. Але про все по порядку.

Навіщо їм освоювати льотну справу

У природі існують п'ять видів носорогів, і всі вони - під загрозою зникнення. Найбільший представник сімейства - білий носоріг - перебуває у відносно привілейованому становищі, їх залишилося близько 20 тисяч. А у найважчій ситуації виявився чорний носоріг, учасник Шнобелівського експерименту. Їх на планеті всього близько 5 тисяч особин. Врятувати бідолах намагаються різними способами. Наприклад, спилюють роги (у могутніх тварин на голові ростуть від 2 до 5 рогів), щоб божі тварі втратили цінність в очах браконьєрів. Крім того, носорогів тримають в спеціальних охоронюваних резерваціях. Але при цьому виник ряд проблем: у тварин, які живуть невеликими групами на одній території, виникає ризик близькоспорідненого схрещування, що призведе до виродження виду. А з деяких регіонів, де носорогам загрожують браконьєри, по-хорошому, гігантів треба вивезти в більш безпечні місця.

Але не так-то просто перевезти агресивну тварину вагою в півтори-дві тонни. Це ж не чихуа-хуа! Тому вчені все частіше використовують літальні апарати. Запускають дрони, які стріляють в носорогів шприцами з транквілізаторами - так безпечніше для тварин, які при традиційному способі вилову відчувають сильний стрес. Та й вчені будуть цілими. Для транспортування гігантів на далекі відстані використовують вертоліт. Носорогів підвішують догори ногами, зав'язують очі (на той випадок, якщо звір прокинеться завчасно і прийде в жах) і встигають доставити на нове місце, поки снодійне ще діє.

Такий спосіб широко застосовувався різними природоохоронними організаціями в Африці, поки у влади не виникло питання: а чи безпечні такі перельоти для тварин? Наприклад, чи не трахне в польоті носорога інфаркт через стрес?

- Намібія була першою країною, яка сказала стоп, - каже лідер дослідницької групи професор Корнельського університету Робін Редкліфф. - Місцеві чиновники запропонували: давайте спочатку з'ясуємо, чи безпечна ця процедура для носорогів? Тому наша команда у співпраці з міністерством навколишнього середовища, лісового господарства і туризму Намібії зайнялася вивченням фізіологічних реакцій носорогів під час транспортування повітрям.

Для зручності експерименту вчені використовували не вертоліт, а підйомний кран.

Створені для неба

Виявилося, що таке неприродне положення - догори ногами - більш ощудливе для транспортування, ніж позиція лежачи на боці або на грудях.

- У носорогів, які занадто довго лежать на боці під час перевезення в автомобільному контейнері, під тяжкістю власної ваги пошкоджуються м'язи, - пояснює професор Редкліфф. - Це призводить до розвитку міопатії (серйозне нейро-м'язове захворювання). При транспортуванні вертольотом ми уникаємо такого ризику, а на ноги тварин немає впливу, крім тиску ременів навколо щиколоток.

Крім того, за словами вченого, в положенні на боці під дією сили тяжіння нижні частини легенів отримують великий кровотік, а верхні відчувають дефіцит крові. А коли носоріг висить в повітрі догори ногами, легені працюють нормально.

PS Дослідження будуть продовжені. Вчені говорять, що необхідно вивчати, чи можна цей спосіб транспортування застосовувати для інших великих тварин - слонів, буйволів, бегемотів і, можливо, навіть жирафів.

ПРЯМА МОВА

- Образився я, коли почув, що нас нагородили Шнобелівською премією? - Спочатку я не міг вирішити, добре це чи погано. Але потім прочитав, що нас нагороджують «за досягнення, які змушують спочатку засміятися, а потім - задуматися». І зрозумів, що це якраз наш випадок. Завдяки тому, що ми потрапили в число Шнобелевських лауреатів, набагато більше людей дізнаються про те, які зусилля докладаються, щоб врятувати цих чудових тварин, - каже Робін Редкліфф.