19 листопада
Завантажити ще

Землетруси накрили Україну: поки без катастроф, але готуватися треба до всього

Землетруси накрили Україну: поки без катастроф, але готуватися треба до всього
Фото: starcatalog.ru

Хтось відчув легку нестабільність під ногами, але багато жителів цих регіонів навіть не відчули вируючу на глибині в десятки кілометрів енергію Землі. Але чи означає це, що ми живемо в абсолютно несейсмічній зоні?

Україна не розташована на Тихоокеанському узбережжі, де відбуваються 90% всіх землетрусів, але підземні поштовхи фіксуються по всій нашій території - від Ужгорода до Луганська.

- В Україні є сейсмічно активні зони, де періодично відбуваються землетруси - Прикарпаття, Закарпаття, Чернівецька і Тернопільська області. Через видобуток корисних копалин фіксуються землетруси в районі Кривого Рогу Дніпропетровської області. Нові джерела з'явилися на кордоні Полтавської і Сумської областей, а також у Чорноморському регіоні, - розповів «КП в Україні» заступник начальника Головного центру спеціального контролю полковник Ігор Корнієнко.

Постійний видобуток корисних копалин порушує природний баланс - і там, де не було землетрусів, вони з'являються.

- На кордоні Полтавської і Сумської областей начебто йшов видобуток сланцевого газу. Але чи пов'язані ці роботи з землетрусами - невідомо. Вчені говорять, що, можливо, і пов'язані, ми теж не буде це однозначно стверджувати. Ми можемо тільки сказати, що була конкретна подія (землетрус) з конкретними параметрами, - зазначив експерт.

Привіт із зони Вранча

- Великий вплив на нас має сейсмічна зона Вранча в Румунії, оскільки епіцентр землетрусу там знаходиться дуже глибоко і енергія слабо загасає, - продовжує розповідь Ігор Корнієнко. - Історично підтверджується, що там землетруси були, є і, швидше за все, будуть, оскільки там складна структура земної кори і відбувається рух плит. Передбачати землетруси ми не можемо, ми спостерігаємо і знаємо, де вони є.

Зона Вранча - це однойменний повіт в Румунії, розташований на стику Південних (Румунія) та Східних (Україна) Карпат. Магнітуда землетрусів в цій зоні досягає 8,3. Вогнища землетрусів розташовані на глибині від 80 до 190 км. Через великі глибини і магнітуди хвилі землетрусів в зоні Вранча долають величезну територію - від Греції на півдні до Фінляндії на півночі.

Із зони Вранча найчастіше «привіт» отримує західна частина Одеської області, особливо Рені, Ізмаїл, Болград, Одеса. Апаратура Головного центру спеціального контролю цілодобово проводить спостереження за всіма підземними процесами. І те, що люди не відчувають їх, не означає, що цього немає, просто межу чутливості не перевищено. Людина починає відчувати землетрус при певній інтенсивності.

Апокаліпсис в 12 балів

- Коли ми говоримо про відчуття людей, то використовуємо 12-бальну шкалу MSK-64 (шкала Медведєва - Шпонхоєра - Карника). У балах вимірюється інтенсивність землетрусу. Людина починає відчувати землетрус починаючи з 3 балів. Деякі можуть навіть з 2 балів. Один бал ніхто не відчуває, але приладами реєструється. З 7 балів вже можуть початися руйнування будівель, а 12 - це повне руйнування і спустошення, - пояснив полковник Корнієнко.

Так, за цією класифікацією, в Тернопільській області був помірний землетрус, до 5 балів. Тому його не відчули багато людей, віддалених від епіцентру.

Магнітуда - це виділювана енергія землетрусу на певній глибині. Вона вимірюється за шкалою Ріхтера від 1 до 9,5, і коли відбувається землетрус, то спочатку сейсмографи визначають саме його магнітуду, а вже потім, коли є інформація про наслідки землетрусу, вже говорять про ту чи іншу інтенсивність цього природного катаклізму. Тому говорити «землетрус силою 7 балів за шкалою Ріхтера» - неправильно. Правильно - «землетрус магнітудою 7,0».

П'ятсот років потрясінь

Найбільший землетрус за роки незалежності України відбувся увечері 3 січня 2002 року в смт Микулинці Тернопільської області. Осередок землетрусу розташовувався на глибині 6 км, його магнітуда склала 4,3. Протягом 16 секунд люди відчували поштовхи землі, слабке «тремтіння землі» тривало і на наступний день. Тоді постраждали 300 будинків, в тому числі школа. Особливо дісталося старим будівлям, в деяких будинках впали стіни, згасло світло. Постраждав пам'ятник архітектури - колишня графська садиба, в якій розташовувалася фізіотерапевтична лікарня реабілітації.

У вересні цього року вогнище землетрусу знаходилося біля міста Чортків на глибині 6 км. Люди відчули, як в приміщеннях почали гойдатися предмети, які висіли. Відчутні коливання були схожі на ті, які створюють в будівлі важкі предмети, коли падають. Землетрус 23 вересня відчули в сусідніх областях - Чернівецькій, Вінницькій, Львівській, Рівненській, Хмельницькій, на відстані до 200 км.

На Донбасі землетрус був слабшим - магнітуда 3,3 за шкалою Ріхтера. Епіцентр розташовувався в Добропільському районі Донецької області. Поштовхи відчули деякі - в основному ті, хто знаходився в приміщенні, особливо на верхніх поверхах. Небезпеки для населення не було.

А взагалі землетруси до 6 балів за шкалою MSK-64 в Україні фіксувалися вже в XVI столітті.

Десять кілометрів за одну секунду

Зона Вранча, про яку ми вже згадували, це одна з причин занепокоєння для українців. Як кажуть в Центрі спец контролю, в разі активності в цій зоні на території Одеської області може трясти до 9 балів.

- Якщо в Румунії буде 10-11 балів, не дай бог, то в Києві буде 5, - зазначає Ігор Корнієнко.

Багато країн, у тому числі Румунія, Індонезія, Японія, де відбулися страшні землетруси з руйнуваннями і людськими жертвами, розробляють свої системи раннього оповіщення про катаклізм.

- У нас теж є свої такі напрацювання, але у всіх районах України це нереально зробити, немає можливості охопити таку територію, - розповів спеціаліст центру. - Але за хвилину-півтори ми вже можемо сказати, чи буде друга сейсмічна хвиля, яка несе більш руйнівну силу. Адже чим далі джерело - тим більше часу треба на оповіщення. Якщо джерело в Тернополі, а ми хочемо попередити Вінницю, то розуміємо, що у нас на це не буде часу. Одна хвиля землетрусу йде за іншою, а швидкість кожної хвилі - близько 10 км за секунду.

Як кажуть фахівці Головного центру спеціального контролю України, зараз в нашій країні робляться короткострокові прогнози землетрусів. Але ймовірність їх низька, аж надто непередбачувані струси земної кори. На всіх критичних об'єктах інфраструктури, наприклад на атомних станціях, розгорнуті сейсмічні мережі, отримана інформація обробляється. На Рівненській АЕС вже протестували свою систему раннього оповіщення, яка відмінно себе показала.

Що робити

Якщо прийшло сповіщення про загрозу землетрусу, то перш, ніж покинути квартиру (будинок), необхідно вимкнути нагрівальні пристрої і газ, погасити піч, якщо вона топилася. Одягнути дітей, людей похилого віку, одягнутися самому, взяти необхідні речі, запас продуктів, медикаменти, документи - і вийти на вулицю. Там відійти якомога швидше від будівель і споруд у напрямку площ, широких вулиць, спортмайданчиків...

Якщо землетрус почався несподівано і зібратися і вийти з дому неможливо, потрібно встати в дверному або віконному отворі. Як тільки вщухнуть перші поштовхи землетрусу - швидко вийти на вулицю.

В ТЕМУ

шкала Ріхтера

2,0 - найслабші відчутні поштовхи;
4,5 - найслабші поштовхи, що призводять до невеликих руйнувань;
6,0 - помірні руйнування;
8,5 - найсильніші з відомих землетрусів.

Шкала MSK-64

Новини по темі: Земля Землетрус сейсмологи