Щорічно в Україні близько 65 тисяч осіб помирають від онкології, а 140 тисяч дізнаються про те, що у них рак. Ці цифри офіційні, а реальні - ще страшніше. Сумний жарт про те, що здорових людей немає - є недообстежені, в повній мірі відноситься до онкопатології.
У цьому недообстеженні, тобто, в тому, що дуже пізно проходять діагностику, винуваті і людська легковажність, і нескінченне реформування системи охорони здоров'я, а тепер ще і пандемія.
- У нас високі показники летальності з однієї простої причини - через вкрай низький відсоток виявлення пухлин на ранніх стадіях. Але ж те, що діагностовано на першій-другій стадії - це 80-95% видужань. Тому в усьому світі зусилля спрямовані на ранню діагностику та профілактику, а не на лікування. А профілактика - це ранній онкологічний скринінг, - каже хірург-онколог Павло Терещенко.
У 2020 році на профоглядах онкологія виявлена в 20,8% всіх випадків, і дані за різними регіонами дуже різняться. Наприклад, найменше в Чернівецькій (2,4%) і Одеській (3,3%) областях, найчастіше - в Сумській (29,2%) та Тернопільській (27,8%). При цьому в Києві профілактичні огляди допомогли виявити більше половини випадків.
З числа онкозахворювань, виявлених вперше, у 20,5% пацієнтів була вже IV стадія, у 22,8% - I. Майже третина українців після виявлення раку не прожили й року.
В цілому підсумки за минулий рік невтішні, констатують в Національному канцер-реєстрі: в Україні за останні роки практично зійшло нанівець виявлення онкохворих на профоглядах, оскільки проводяться вони виключно формально.
«Високі показники занедбаності злоякісних новоутворень говорять про низький рівень онкологічної грамотності та настороженості сімейних лікарів, до яких перш за все звертаються пацієнти, а також стоматологів, отоларингологів, гінекологів, проктологів, урологів, ендокринологів», - йдеться в останньому звіті про онкоепідеміологічну ситуацію в Україні, складеному Національним канцер-реєстром.
- У нас тепер це все віддано сімейним лікарям, і онколога в поліклініці не знайдеш. А колись вони там були - працювали в зв'язці з терапевтом, гінекологом, іншими лікарями, і це було ефективно, - упевнений онколог.
При цьому, уточнює Павло Терещенко, сімейна медицина у нас ще не досягла того рівня, щоб грамотно проводити профілактику і ранню діагностику:
- Але саме сімейні лікарі тепер відповідають за ранній онкологічний скринінг. Це означає і виявлення візуальних пухлин, коли потрібно подивитися на язик, на горло - у нас відсоток запущених пухлин ротової порожнини зростає. Це означає роздягнути жінку і перевірити молочні залози. Це і своєчасне призначення необхідних для кожної вікової категорії обстежень.
Відсутність координації у взаємодії онкологів і лікарів загальної практики тягне за собою пізнє виявлення хвороби і результати лікування, показники яких набагато нижче, ніж в Європі або США. Наприклад, відсоток п'ятирічної виживаності (термін, коли відбувається велика частина рецидивів) жінок з раком грудей в Україні становить 61,7%, в США - 90,5%, при раку прямої кишки - 33% і 64,7% відповідно.
Свою «ложку дьогтю» додав і коронавірус : за даними НКР, на початок 2021 року кількість виявлених випадків істотно знизилася - на 19,5% в порівнянні з попереднім періодом.
На жаль, українці не стали менше страждати від онкології, вони стали значно рідше звертатися до лікарень через пандемію - і ті, у кого хвороба вже виявлена, і ті, хто захворіли, але не знали про це. З огляду на весняну хвилю захворюваності ковідом і осінню, що тільки розпочинається, статистика нових випадків онкології за 2021 рік може виглядати ще більш оптимістично в цифрах і ще сумніше в реальності.
- Наша проблема не в захворюваності, вона як раз в межах допускного. Проблема в занедбаності і пізньому діагностуванні. При цьому чому «росте» рак передміхурової залози? Не тому, що хворих стає більше, а через вдосконалення скринінгів і методів діагностики. Так, вони поліпшуються, але ось роблять їх все одно мало і пізно, - вважає Павло Терещенко.
За даними Національного канцер-реєстру України, перші 10 місць в структурі захворюваності на рак виглядають так:
ЖІНКИ:
ЧОЛОВІКИ:
За статистикою, жінки найчастіше помирають від раку грудей, і тільки в наймолодшій віковій групі від 18 до 29 років - від лейкемії. У чоловіків в різному віці причиною смерті стають різні види онкології. У групі 18-29 років лідирує смертність від раку головного мозку, від 30 до 74 років - рак легенів, трахеї, бронхів, від 75 років - передміхурової залози.
Діти найбільше страждають від лейкемії, злоякісних новоутворень головного мозку і лімфоми Ходжкіна, причому на частку лейкемії припадає третина всіх випадків, і дівчатка гинуть від неї частіше, ніж хлопчики.
БУДЬ В КУРСІ
На щастя, багато форм раку, виявлені на початкових стадіях, можна вилікувати. Наприклад, від раку грудей, «схопленого» на самому початку хвороби, позбавляються близько 95% жінок. Виявити недуга, який може довго не давати про себе знати, можна єдиним способом - онкоскринінгом. Важливо тільки не забувати про його регулярність та не шкодувати на це часу і грошей.
ЖІНКИ:
20-29 років
30-39 років
40-49 років
Від 50 років і старше
ЧОЛОВІКИ:
40-49 років
Від 50 років і старше
Примітно, що в переліку обстежень, рекомендованих Міністерством охорони здоров'я, для чоловіків немає скринінгу дихальної системи, хоча рак легенів, трахеї, бронхів лідирує у них і за захворюваністю, і за летальністю.
- Раніше раз на рік у нас робили флюорографію. Але вона нічого не показує, більш того, рак легенів і рентген «не бачить». Тому якщо пацієнт приходить до сімейного лікаря зі скаргами на кашель, що триває більше двох місяців, доктор повинен відправити його на комп'ютерну томографію, а не на рентген. Тому у нас так багато запущених випадків з цією формою раку, яка до того ж погано піддається лікуванню і дуже важко виявляється. На ранніх стадіях його виявляють у 6% випадків, це, як правило, «випадкова знахідка» при обстеженні на томографі взагалі іншого органу, - каже Павло Терещенко.
ДО РЕЧІ
Програма медичних гарантій включає в себе і пакет обстежень для ранньої діагностики онкозахворювань. Туди входять: після 40 років - мамографія, колоноскопія, після 50 років - гістероскопія, езофагогастродуоденоскопія, цистоскопія, бронхоскопія. Для пацієнтів це безкоштовні послуги, проплачені НСЗУ.
Направлення на них видає сімейний лікар, головне - «потрапити» в потрібну вікову категорію. І навіть якщо вас нічого не турбує, але ви знаєте як мінімум про свій сімейний анамнез (див. «ВАЖЛИВО»), не чекайте, коли ваш «сімейник» запропонує ці обстеження - беріть напрямок і йдіть.
- Так, там може бути черга, вас можуть записати і через три тижні, не треба нервувати, найголовніше - пройти ці обстеження, - вважає онколог.
ВАЖЛИВО
Велике значення зараз надається спадковій схильності до виникнення пухлин. Тому якщо в роду у жінки був рак молочної залози, особливо у близьких родичів - бабусі, тітки, онкологи рекомендують обов'язково здати тест BRSA, що виявляє спадкову схильність до раку грудей. Навіть якщо немає будь-яких змін або скарг.
- Генетично детермінований і рак прямої кишки. Якщо відсутні клінічні прояви, після 45 років потрібно регулярно робити колоноскопію, - каже Павло Терещенко.
КОНКРЕТНО