Завантажити ще

Скеля біля водоспаду «Дівочі сльози», яка обрушилася, лише дивом не розчавила туристів

Скеля біля водоспаду «Дівочі сльози», яка обрушилася, лише дивом не розчавила туристів
Фото: НВП "Дністровський каньйон"

На Тернопільщині обрушився водоспад «Дівочі сльози». Це невеликий водоспад у лісовому урочищі біля села Устечко, пам'ятник місцевого значення. Не найпопулярніший – до нього зазвичай йдуть, не добравши вражень від споглядання сусіднього, більш відомого Джуринського водоспаду, що за два кілометри. Тим не менш місце це мальовниче.

- Цей водоспад ще два роки тому виглядав не дуже надійно, - поділилися з Коротко про туристи-відвідувачі водоспаду. – Там є дерев'яний місток і біля самої скелі грот, куди всі заходили та фотографувалися. Він просто під скелею, водоспад у парі метрів. Якби там були люди, 100% завалило б.

Як зазначають Коротко про туристи, водоспад витікає зі скелі, і ця скеля вже кілька років тому виглядала досить крихкою.

– Під неї спускалися заради гарних фотографій, – продовжують наші співрозмовники. - Збоку скеля закінчується і починається ухил градусів 70. Якби порода поїхала вниз, скеля теж обрушилася б. Внизу річка. Було видно, що коли все поїде, то й вона обрушиться. Припускаю, що так і сталося.

Вапняковими величезними «сльозами» впали до русла річки Джурін шість каменюк, поховавши під собою рідкісні рослини та величезні дерева. Річка – притока Дністра.

Під своєю вагою каміння водоспаду впало з висоти близько сотні метрів. На щастя, природа обрала благополучний час – поряд з мальовничим місцем нікого не було. У теплий сезон природна перестановка могла закінчитися зовсім інакше.

– Обвалився п'ятиметровий карниз на скелі, що утворився за сотні років, – розводять руками у Національному природному парку «Дністровський каньйон» у Тернопільській області. – Він важив понад 200 тонн.

Впало 200 тонн скелі. Фото: НВП

Впало 200 тонн скелі. Фото: НВП "Дністровський каньйон"

За словами співробітників парку, «втомилася» скеля розміром приблизно сто кубічних метрів.

Що ж тепер? «Дівочі сльози» - не дуже відвідуваний, але тим не менш вражаючий  своєю красою водоспад. Віковий скам'янілий мох надавав йому особливої ​​чарівності, тож, незважаючи на нездатність вразити висотою та шумом потоків води, стежка до нього, як-от кажуть, не заростала.

Внаслідок обвалу є наслідки для природи. Як відзначають співробітники Національного парку, скелі з вапняку і скам'янілого моху, впавши вниз, знищили рідкісний костянець сколопендровий, або оленячий язик.

- Це багаторічна папороть, релікт, - зітхають місцеві фахівці. – Багато хто доглядає її вдома як декоративну рослину, але вона має і лікувальні властивості.

Скеля з мохами, де й «плакав» водоспад, розкришилась у найвужчій частині карнизу поряд із ясенем, - зазначають місцеві. - Його кореневище раніше призвело до появи великої кількості тріщин у породі.

Дрібніші уламки «спіткнулися» об сусідні дерева і далі не полетіли.

Співробітники Національного парку вірять: уже через рік-два волога скеля знову покриється мохом і водоспад ще послужить такою ж мальовничою картинкою для туристів у майбутньому.

Новини по темі: Водоспад Тернопіль Обвали