Завантажити ще

Омбудсмен про знущання росіян над полоненими: били дубинками, позбавляли води

Омбудсмен про знущання росіян над полоненими: били дубинками, позбавляли води
Фото: facebook.com/dmytro.lubinets

Російські окупанти били та утримували українських військовополонених у жахливих умовах. Їм не забезпечили навіть елементарних побутових зручностей та засобів гігієни. А тортури та побої стали регулярною практикою. Про це розповів уповноважений ВР з прав людини Дмитро Лубинець на брифінгу у медіацентрі "Україна-Укрінформ".

- Все починалося із процедури захоплення в полон. Звісно, жодних юридичних моментів (визнання у статусі полоненого) не було. Далі привозили до місць утримання. Поширена практика – пропускали крізь стрій, де били гумовими палицями, а коли палиці ламалися, використовували дерев'яні палиці. Часто змушували довго тримати голови опущеними вниз, називаючи це "вудки вниз" - той, хто порушив, має отримати додаткові удари, - розповів омбудсмен.

За його словами, під час перебування у полоні українським воїнам давали дуже мало їжі та часто залишали без води. Також росіяни не надавали їм коштів особистої гігієни: туалетного паперу не було жодного разу, зазначив він, не давали мило, зубні щітки та пасту. Часто українські полонені спали просто на бетоні – не давали матраци чи ковдри.

Лубинець додав, що всіх звільнених полонених було доставлено до лікарень для першого огляду, і наступного дня їх почали розвозити по різних медичних закладах. Абсолютно всі зараз проходять медичне відновлення, далі буде процес реабілітації, і вони ухвалюватимуть рішення про продовження чи не продовження військової служби, повідомив омбудсмен.

Останній обмін полоненими Україна та Росія провели 21 вересня. На батьківщину з російського полону повернули 215 українців, серед них 108 бійців полку "Азов". При цьому в полоні Росії утримується ще близько 800 "азовців", у тому числі - 40 жінок.

Про теракт у Оленівці - комісія ООН до колонії так і не приїхала

За словами Лубінця, місія ООН, яка розслідує теракт у Оленівській колонії, місце події так і не відвідала.

- На жаль, ми не бачимо і приїзду окремої моніторингової місії ООН, яку створив рішення генсека ООН пана Гутерреша. Він створив місію і заявив, що вона швидко приїде до Оленівки і проведе розслідування, - зазначив він.

Омбудсмен заявив, що проаналізував склад місії, а результати аналізу передав до ООН. За його висновками, іноземні експерти "перебувають вже під впливом Росії".

- Не знаю, чи сподобався ООН мій аналіз, але зараз, на мою думку, вони роблять процес заради процесу. Вони наголошують, що звернулися до РФ і чекають на дозвіл туди приїхати. Усі люди розуміють, що РФ вже давно прибрала всі докази того військового злочину. Інакше ми не можемо це називати, – сказав Лубинець.

Водночас він наголосив, що за підсумками аналізу експерти з України та інших країн зійшлися в єдиній думці – теракт у Оленівській колонії є "операцією" Росії.