26 грудня
Завантажити ще

Хвороба століття думскролінг: як не збожеволіти від поганих новин

Хвороба століття думскролінг: як не збожеволіти від поганих новин
Фото: rawpixel/Freepik

Вирішив подивитися перед сном, як утеплювати вікна на зиму, а натрапив на повідомлення про новий виток ядерної загрози. Почитав – розхвилювався, поліз у коментарі – злякався, почав шукати інформацію, як діяти, – засмутився. І ось на годиннику три ночі, сну в жодному оці, щілини у вікнах геть забуті, тиск піднявся, а вранці – на роботу. Ситуація знайома, зрозуміла, але від цього не менш небезпечна.

У разі інформаційного потоку війни, коли заголовки переважно лякають, а невизначеність і нерозуміння, що буде завтра, не зменшуються, зростає поширення думскролінга. Розбираємось, що це таке, чим небезпечне це явище і як захистити своє психічне та фізичне здоров'я ще й від новин.

Що таке думскролінг і чому він з'явився?

Думскролінг визначають як споживання великої кількості поганих новин в інтернеті за короткий проміжок часу. І це не просто залежність від новин, а хворобливе та неконтрольоване бажання гортати стрічку новин, незважаючи на те, що отримана інформація пригнічує, засмучує та деморалізує. Термін складається з комбінації двох слів: doom – загибель, рок, приреченість та scrolling – гортати.

Впровадження цього терміну в життя людства зобов'язане пандемії коронавірусу, коли на початку 2020 року люди стали проводити більше часу у пошуках актуальної інформації та спробах розібратися, чим загрожує ковид. Зрештою термін «думскролінг» став одним із головних слів 2020 року і поширився на будь-які події, що викликають страх, паніку, тривогу. А його нову, набагато потужнішу хвилю викликала війна, у перші місяці якої здавалося, що добрих новин більше не існує.

Навіщо ми це робимо?

За рівнем залежності думскролінг прирівнюється до ігроманії чи куріння: нічого хорошого з процесу не виходить, а зупинитися не можеш. У разі поганих новин основну причину нескінченного перегортання стрічки психологи бачать у спробі людей захиститися. «Попереджений – значить, озброєний», бути в курсі останніх подій – отже, почуватись у більшій безпеці та мати можливість підготуватися до поганого, захистити себе.

На жаль, насправді виходить зовсім не так: чим довше гортаєш новини, тим більше загроз знаходиш і активніше втягуєшся у процес. Як наслідок – сильніше турбуєшся, намагаєшся знайти підказки та ще глибше «залипаєш» у новини.

Не можна скидати з рахунків та спробу таким чином контролювати ситуацію. Пошуки відповідей на питання, що відбувається насправді, дають уявне відчуття перемоги над невизначеністю і нерозумінням, що буде далі.

У чому небезпека думскролінгу?

Зв'язок між непомірним читанням поганих новин та посиленням симптомів депресії, зростанням тривоги та стресу ще на початку пандемії підтвердило дослідження німецьких учених. Через два з половиною роки експерти Техаського технологічного університету дійшли висновку, що думскролінг погіршує і психічне, і фізичне здоров'я людей.

В онлайн-опитуванні взяли участь 1100 американців, які повинні були ствердно або негативно відповісти на твердження: я так поглинений новинами, що забуваю про навколишній світ, мені важко перестати цікавитися новинами, мій розум часто зайнятий думками про новини, я часто втрачаю час на роботі тому, що читаю новини.

Крім того, учасників запитували про частоту занепокоєння і стресу і про фізичні прояви у вигляді проблем із ШКТ, болю, втоми, поганої концентрації.

16,5% респондентів продемонстрували «вкрай проблемне» споживання новин, що призводить до стресу, тривоги та погіршення здоров'я.

Понад 27% визначили свій рівень споживання новин як помірковано проблемний. 27,5% мали мінімальний вплив їх на своє здоров'я, а 28,7% не помітили жодних проблем.

З загальної кількості людей, які серйозно захоплені новинами, 74% повідомили про проблеми з психічним здоров'ям, а 61% - з фізичним.

Дослідники відзначають, що, потрапляючи в замкнуте коло і стикаючись з ще більшою кількістю поганих новин, людина наражає на небезпеку свій психоемоційний стан.

«Гойдалка» від агресії та ненависті до туги та апатії – швидкий шлях до вигоряння та погіршення фізичного здоров'я. В організмі падає рівень гормону радості серотоніну, натомість підвищується рівень кортизолу та адреналіну – гормонів стресу, а це фактори для розвитку захворювань серця та діабету.

Фізично думскорлінг може проявлятися тахікардією, підвищенням артеріального тиску, головним болем, порушенням сну, панічними атаками.

Залежні від новин не помічають, що жертвують своїм сном та відпочинком, не звертають уваги ні на тривожні сигнали від власного організму, ні на стрімкий розвиток номофобії.

Що таке номофобія?

Це страх залишитися без телефону чи можливості ним користуватися – явище, тісно пов'язане з думскролінгом, оскільки всі новини ми зараз шукаємо переважно в телефоні.

На думку психолога Єви Чепіль, якщо ви відчуваєте тривогу, дискомфорт чи навіть стрес, коли забули телефон вдома чи він розрядився, чи потрапили до зони, де немає зв'язку, – мабуть, у вас номофобія. Ця залежність стає дедалі поширенішою, за статистикою, від неї страждають від 20 до 50% людей, незалежно від віку.

Перевірити власну залежність легко: вона є за наявності наступних симптомів:

  • ви проводите багато часу з телефоном без особливої потреби;
  • ви постійно перевіряєте, що телефон на місці – у сумці, у кишені, у полі зору;
  • ви берете його з собою в ліжко, на перекур, у ванну, щоб нічого не пропустити;
  • ви постійно перевіряєте рівень заряду, оповіщення, месенджери;
  • ви намагаєтеся тримати зарядний пристрій під рукою;
  • ви відчуваєте себе безпорадним без телефону та відчуваєте занепокоєння, збудження, порушення дихання, тахікардію, якщо не можете скористатися ним.

Номофобією ця симптоматика є в тому випадку, якщо такі прояви виникають часто та інтенсивно, довго тривають, заважають роботі, відпочинку, стосункам, не дають виспатися та негативно впливають на здоров'я та якість життя.

Як скоротити читання поганих новин та залежність від гаджетів?

Звичайно, зовсім не читати новини в нинішніх умовах війни – завдання нездійсненне, але способи зменшити споживані обсяги інформації все ж таки є.

1. Скоротити кількість пабликів новин, на які ви підписані, щоб не читати одну і ту ж новину в декількох різних джерелах.

2. Збільшити часові проміжки між читанням новин, організувавши якийсь «режим», наприклад, о 9, 15 та 21 год.

3. Контролювати час перебування у соцмережах за допомогою налаштувань у смартфоні. Для Apple – у налаштуваннях екранного часу або фокусування, для Android – у налаштуваннях цифрового благополуччя чи батьківського контролю.

4. Скористайтеся допомогою тих, хто поруч: спробувати не читати новини зовсім і попросити партнера після «фільтрування» переказувати найважливіше. Або домовитися нагадувати один одному вчасно зупинятися та вимикати телефони.

5. Спробувати вести «графік відвідувань» соцмереж – коли зайшов, коли вийшов. Наочність може допомогти усвідомити проблему, отже, почати діяти.

6. Провести ревізію своїх підписок та віртуальних друзів, вилучивши джерела, що публікують інформацію у виключно негативному тоні, які нагнітають, культивують агресію та ненависть.

7. Вибрати трохи більше трьох перевірених джерел, що викликають довіру, орієнтуватися на офіційні.

8. Зменшити кількість оповіщень, залишивши лише життєво важливі.

9. Пам'ятати, що стрічка у соцмережах підлаштовується під інтереси того, хто її читає. І чим більше ми цікавимося поганими новинами, тим більше їх «підкидають».

10. Не читати новин на ніч, і якщо зовсім неможливо не зазирнути в смартфон перед сном, краще подивитися відео з котиками.

Як способи «дистанціювання» від телефону психологи радять спробувати:

  • прибирати його ввечері подалі, наскільки можна – відключати проти ночі;
  • виходити без нього на короткі проміжки часу, наприклад у магазин чи прогулянку;
  • знаходити баланс між часом, проведеним у телефоні, та іншими справами;
  • проводити якийсь час взагалі без телефону, "витісняючи" його читанням книг, зустрічами з друзями, хобі, тренуваннями, домашніми справами;
  • частіше взаємодіяти з людьми у реальному житті – хоч би як ми були прив'язані до гаджетів, живе спілкування ніщо не здатне замінити.

Що допомагає тим, хто переміг згубну звичку?

Якщо порівнювати із першими місяцями війни, коли голова не піднімалася від новин, зараз ситуація змінилася. Багато хто, виявивши миттєве погіршення і психологічного, і фізичного стану від нескінченного читання, у різний спосіб змогли приборкати залежність. Ось кілька прикладів із соцмереж:

  • Всі канали з новинами склала в архів, дивлюся щодня одне джерело.
  • Якоїсь миті перестав читати новини, перейшов на книги. Потім новини повернулися, але 1-2 рази на день, решта часу зайнята читанням книг.
  • Залишила два офіційні сайти і намагаюся дозувати час у соцмережах. Не завжди виходить, але набагато краще, ніж на початку війни.
  • Поступово повернула у своє життя рутинні справи, що витіснили читання новин.
  • Переключилася на роботу руками, і одразу полегшало.
  • Перейшла на триразове читання – вранці, в обід та ввечері. Вільний час, що залишився, зайняла книгами, вебінарами і фільмами.
  • Залишила для новин 20 хвилин увечері, допомагає приготування їжі, фізичні вправи, медитації, аудіокниги.
  • Намагаюся отримувати інформацію від людей, які фільтрують інформаційний простір та чітко відокремлюють важливе.
  • Коли рука тягнеться відкрити новину зі страшним заголовком, відкриваю Pinterest та дивлюся красиві картинки.