"Подивися, що нам сьогодні привезли волонтери!" – написав мені коротке повідомлення чоловік-військовослужбовець, котрий з першого дня війни перебуває на передовій. А потім вислав фото з банкою тушонки.
- Не може такого бути! - ахнула я, уважно роздивившись знімок. На фото була не просто півлітрова «закатка». На ній був наклеєний малюнок саме нашої 4-річної доньки Марійки, який вона малювала разом з іншими дітьми, щоб відправити на фронт невідомому бійцю. Хіба в житті можуть бути такі збіги, щоб посилка випадково потрапила її татові?
У селищі Кожанка (Київська область), куди ми евакуювалися із Києва першого дня війни, є невелика ферма. Її власниця Надія Тимошенко вирішила робити для військових тушонку та через знайомих волонтерів передавати її на передову.
- Коли почалася війна, я не могла стояти осторонь і просто спостерігати за подіями. Диванний експерт чи критик у соцмережах – це не про мене, – розповідає Надія Тимошенко. – Вирішила, що мій фронт буде кулінарним. У мене є автоклав (спеціальна герметична скороварка. – Авт.) на 50 банок. Вирішила робити тушонку та каші з м'ясом для наших хлопців на передову.
Спочатку Надія Тимошенко купувала всі продукти за свої гроші. Потім про благородну справу дізналися односельці, кинули клич – почали допомагати: хтось приносив гроші, хтось – м'ясо та крупи.
– Коли кілька односельців принесли по кілограму-два крупи, які вони купували у місцевих магазинах, де ціни вищі, ніж на оптовій базі, я вирішила, що економічно це невигідно, і відкрила спеціальну картку, на яку почала збирати гроші на «закатки». Ми знаємо, де купити дешевше свіже м'ясо, хороші крупи за прийнятними цінами. Закуповуємось оптом, – розповідає Тимошенко. – Перекази є різні: від 20 гривень і вище. Але кожна гривня важлива та цінна.
- Для наших захисників важливі не лише калорії, щоб мати силу воювати, а й моральна підтримка. Тому ми замість етикеток на банки придумали клеїти дитячі малюнки або послання від дорослих, - продовжує наша співрозмовниця. - Бійці дуже радіють, коли отримують баночки з малюнками, адже кожен малюнок несе теплоту, любов, віру в перемогу, подяку за їхню нелегку роботу та героїзм.
До створення таких етикеток підключилися і мої діти. Наша перша партія складалася із 18 малюнків.
– Бабуся з дітьми зайнялася етикетками на банки з тушонкою для військових, – повідомила я чоловікові 13 травня, коли він запитав, чим ми займаємось.
– Клас! А можна й собі таку баночку замовити? - пожартував чоловік, не підозрюючи, що вже за 10 днів доля у вигляді волонтерів якимось містичним чином виконає його прохання.
– Коли волонтери принесли банки із дитячими малюнками, ще подумав: «О, не лише мої діти займалися тушонкою-етикетками". Вирішив, що хтось теж налагодив таке ж виробництво, - не приховував емоцій мій чоловік. - Потім придивився до малюнку. Десь я вже його бачив. Переглянув фотографії, які ти мені надсилала. Бінґо! Це малюнок нашої Марійки! Містика. Лінія фронту не така вже й маленька. Ці посилки могли привезти куди завгодно. Але потрапили до мене. На війні отримати тушонку з малюнком саме своєї доньки – як виграти мільйон у лотерею.
За три місяці війни Надія Тимошенко не лише поставила на «конвейєр» виробництво тушонки по 50 банок на день, а й урізноманітнила асортимент.
- Вже двічі ми передавали на «передок» не лише тушонку, а й сально-часникову намазку. Дуже смачна річ. Волонтери кажуть – бійцям вона «зайшла», просили робити більше. Планую ще закатувати і голубці. Дуже хочеться порадувати хлопців, зробити їм невелике свято гастрономів, - каже Надія Тимошенко.
Вона зізналася, що близько місяця тому задумалася над тим, щоби наростити обсяги консервації. Але потрібний був ще один автоклав.
- Придивлялася до ще одного автоклава на 40 банок. Він коштує близько 14 тисяч гривень. Дорого! Думала вже звернутися по допомогу до небайдужих односельців, щоб скинутися. Але сталося щось неймовірне. Мені зателефонував незнайомий чоловік і сказав, що має автоклав на 40 банок! І може його віддати. Безкоштовно! На нас лише доставка агрегату із Києва, – не вірить у диво наша співрозмовниця. - Думаю, днями ми його заберемо і зможемо вже щодня виготовляти по 90 банок різних ласощів. Тож нам потрібно більше «етикеток». Малюйте. Напишіть добрі слова нашим захисникам. Надсилайте поштою ваші роботи. Все наклеїмо на баночки і передамо на передову. Знайте, ваш лист або малюнок ваших дітей дуже заряджає хлопців на перемогу. І можливо, що саме ваш тато, чоловік, брат, друг отримає тушонку з вашим малюнком. Цей великий світ насправді дуже маленький.
P.S. Куди можна надсилати етикетки:
Київська обл., Фастівський р-н, смт Кожанка, вул. Скрипака, 1.
Якщо є бажання та можливість допомогти у закупівлі продуктів, то можна пересилати гроші на картку 5168 7520 1555 4317